Calculul antenelor

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO2EA » Mar Aug 09, 2022 7:33 pm

Tot cu aplicația făcută în mediul Lazarus am optimizat antena cu 6 elemenți de mai sus după criteriul impedanței de alimentare Z=50+0j Ohm. Au rezultat valorile:
Z=50,1-0,4j Ohm
Raport față/spate 14,98 dB
G=11,46 dBi
pentru care antena are dimensiunile:
Diametru conductor=15 mm
Lungimile pentru reflector, dipol si cei 4 directori = 0,985 0,950 0,902 0,890 0,898 0,890 metri,
Distanțele dintre elemenți =-0,650 0,000 0,733 1,453 2,106 2,979 metri.


Am simulat antena cu cotele de mai sus si am introdus datele intr-un tabel nou. In acest caz, diferentele sunt imense! :shock: :roll:
tabel comparatie YAGI.jpg
tabel comparatie YAGI.jpg (83.35 KiB) Vizualizat de 2406 ori
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO2EA » Mar Aug 09, 2022 7:49 pm

Am introdus din greseala datele de la simularea lui YO3ITI, simulare care a fost facuta folosind cotele antenei din prima postare (cu elementi de 14mm).

Tabelul cu datele pe care in acest moment:
tabel comparatie YAGI.jpg
tabel comparatie YAGI.jpg (81.22 KiB) Vizualizat de 2392 ori
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO3ITI » Mar Aug 09, 2022 10:58 pm

YO4BKM scrie:Buna,
Multumesc YO2EA si YO3ITI pentru datele pe care le-ati prezentat, 

Cu plăcere
YO4BKM scrie: ... Mai este un lucru pe care nu-l inteleg: am cercetat datele de intrare cu care YO3ITI a facut calculele, le redau:
%%antena
ant = yagiUda('NumDirectors',3);
ant.DirectorSpacing = [0.120 0.419 0.663];
ant.DirectorLength = [0.953 0.9259 0.851];
ant.ReflectorSpacing = 0.283;
ant.ReflectorLength = 1.0329;

si am impresia ca directorii au alta pozitionare decat la DG7YBN, mai apar si diferente de cativa mm si la lungimile elementilor. ...
73 de Tavi YO4BKM!


Matlab folosește dimensiuni în metri. 0.120 înseamnă 120mm
Deasemenea, originea este considerată a fi poziția elementului radiant.
Deci

Cod: Selectaţi tot

ant.DirectorSpacing = [0.120 0.419 0.663];


înseamnă că cele trei elemente directoare ale antenei sunt situate: D1 la 120 mm de origine; D2 la 419 mm de D1; D3 la 663 mm de D2 etc; valorile sunt luate din, ținând cont de modul de raportare față de elementul radiant.

Captură de ecran din 2022-08-09 la 22.53.29.png


Părerea mea e că nu are sens să mai insistăm.

Ideea lui YO2EA de a compara pe un exemplu concret a fost binevenită. Dovedește clar că nu există diferențe între aplicațiile utilizate curent și ne putem baza pe ele pentru proiectarea antenelor.

Apropos, DG7YBN e un tip foarte modest. M-am conversat cu el la Friedrichshafen, prin 2015 sau 16 cred, iar fotografia asta e făcută de mine:

Captură de ecran din 2022-08-09 la 23.03.45.png


73
M
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO3ITI » Mar Aug 09, 2022 11:25 pm

YO4BKM scrie:Buna,
... mie nu-mi apartine decat programarea lor intr-un mediu cu care sunt obisnuit, respectiv Lazarus....
73 de Tavi YO4BKM!


Interesantă această pasiune pentru Pascal. Ce vă face să fiți așa de "off-fashion" în afară, evident, de obișnuință ? :)
Sunt curios, nimic mai mult.

73

Pentru moderatori: prieteni, aveți mari probleme cu platforma asta. Curățați codul, duplicatele astea apar complet aiurea. Postarea anterioară poate fi ștearsă.
Ultima oară modificat Mar Aug 09, 2022 11:28 pm de către YO3ITI, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde yo6rk » Mie Aug 10, 2022 9:40 am

Offtopic:
Postarile incomplete si/sau dublurile au fost sterse.

@yo3iti, te REinvitam sa te alaturi echipei si sa te ocupi de optimizarea platformei phpbb (a forumului).
"Duplicatele" mai apar si daca nu se foloseste corect un browser; cand o postare "a plecat" cu ceva greseli, poate fi corectata apasand butonul "Modifica mesaj", nicidecum un simplu "Back" al browserului folosit. Actiunea cu "back", la unele browsere, nu face decat sa "modifici" si sa adaugi o intrare/postare noua, adica acea "dublura".
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 10, 2022 10:50 am

TNX Marius, YO6RK pentru promptitudine!
YO2EA, ultima ta postare imi este de mare folos. Numai ca ma face sa "iau taurul de coarne" si sa recalculez o antena pe cale manuala. Pentru asta am ales o antena cu numai trei elementi si o frecventa la care sa rezulte o lungime de unda fara zecimale, sa pot lucra mai repede. Apelez din nou la amabilitatrea ta si iti propun o antena cu urmatoarele date:
Frecventa=145 MHz;
Diametrul elementilor=12 mm;
Lungimile elementilor:
Reflectorul=1.000 m;
Dipolul=0.960 m;
Directorul=0.920 m;
Pozitia elementilor (dipolul in origine):
Reflectorul=-0.250 m;
Dipolul=0;
Directorul=0.250 m.
Pentru aceasta antena am gasit:
Z=9.0+1.5j Ohm;
VSWR la 50 Ohm=5.546;
G=8.14 dBi;
Fata/Spate=18.56 dB;

Din nou cu multumiri,
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Yagi Uda cu 3 elementi.doc
(152.5 KiB) Descărcat de 60 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 10, 2022 11:24 am

YO3ITI scrie:Interesantă această pasiune pentru Pascal. Ce vă face să fiți așa de "off-fashion" în afară, evident, de obișnuință ?
Sunt curios, nimic mai mult.
Poate ca cele de mai jos iti vor satisface curiozitatea.
Sunt convins ca nu-ti spun o noutate ca Pascal, Delphi, Lazarus dar si familia C sunt produse ale firmei Borland. Le-am folosit pe toate de-a lungul timpului, functie de ce era compatibil cu sistemul de operare de care dispuneam. Desi as fi fost mult mai multumit cu FORTRAN, am lucrat ultima data cu FORTRAN 77 pe minicalculatoare (I-102) in februarie 1989. Prin anii '90 citisem intr-o revista ca ar exista FORTRAN-PC, nu am reusit sa dau de el. Din limbajele folosite de mine era singurul care opera cu variabile declarate ca numere complexe, plus instructiuni diferite pentru lucrul in simpla precizie sau dubla precizie, acest lucru sugera ca foloseste biblioteci matematice diferite, nu numai cresterea numarului de cifre. Imi amintesc de instructiunile SIN sau ASIN, COS sau ACOS, TAN sau ATAN (la functii trigonometrice), MAX sau AMAX (aflarea valorii maxime). Si mai avea ceva: impiedica sa se propage eroarea datorita sutelor sau miilor de calcule iterative, eroare provocata inerent de trunchierea rezultatelor (chiar in dubla precizie sau precizie extinsa) unde ultima cifra este afectata de erori de trunchiere sau de rotunjire, calculele urmatoare afectau penultima cifra etc. In primii ami de folosire a mediului Pascal aveam probleme cu astfel de erori si trebuia sa folosesc tot felul de artificii sa nu "deraieze" calculele la iterari foarte lungi.
Lazarus (ca si Delphi) nu inseamna Pascal, desi folosesc instructiuni Pascal. Acest lucru este numai pentru a usura invatarea si aplicarea lor, in realitate bibliotecile matematice sunt diferite. M-am lovit practic de diferente intre rezultatele instructiunii VAL (afla valoarea numerica a unui sir de caractere) care, in cazul in care sirul contine amesetcate cifre si litere, Delphi si Lazarus intorc raspunsuri mult diferite.
Exista un forum al utilizatorilor de Lazarus, vezi https://forum.lazarus.freepascal.org/index.php, am si eu cont aici. De pe forum am primit multe lamuriri deoarece nu am gasit in Lazarus o biblioteca gen HELP cu exemple concrete si detaliate ca in celelalte medii de programare. Cum ar fi, de exemplu, demolarea unui mit cum ca in Delphi sau Lazarus "nu se poate programa un buton in alt buton", respectiv daca se executa o subrutina declansata de un buton programat pe ecran, nu se poate actiona alt buton pana nu se termina executarea subrutinei in curs. Am intrebat pe forum si am primit inclusiv exemple concrete ale instructiunii "Application.ProcessMessages;", astfel pot intrerupe oricand desfasurarea unei subrutine, dupa care pot opta pentru continuare, reluare sau iesire din executie.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO2EA » Mie Aug 10, 2022 11:53 am

YO4BKM scrie:Frecventa=145 MHz;
Diametrul elementilor=12 mm;
Lungimile elementilor:
Reflectorul=1.000 m;
Dipolul=0.960 m;
Directorul=0.920 m;
Pozitia elementilor (dipolul in origine):
Reflectorul=-0.250 m;
Dipolul=0;
Directorul=0.250 m.
Pentru aceasta antena am gasit:
Z=9.0+1.5j Ohm;
VSWR la 50 Ohm=5.546;
G=8.14 dBi;
Fata/Spate=18.56 dB;

Din nou cu multumiri,
73 de Tavi YO4BKM!


YAGI 3el YO4BKM.jpg


Cu multa placere!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 10, 2022 1:55 pm

YO2EA, cred ca ma voi indatora pana peste cap cu solicitarile mele. Am vrut sa calculez manual o antena simpla, cu trei elementi si cu date fara prea multe zecimale iar rezultatele pe care mi le-ai trimis arata ceva surprinzator. Dar, din pacate (sau am inceput sa imbatranesc?) nu m-am tinut chiar eu de ce doream sa fac si am dat frecventa de 145 de MHz in loc de 150 MHz, diferenta nu pare a fi foarte mare dar, pentru ce urmeaza sa fac, trebuie sa exclud orice eroare.
De fapt rezultatele pe care voiam sa le verific si manual erau pentrtu o frecventa de 150 MHz pentru care lungime de unda este de 2m si, dupa cum ai remarcat, dimensiunile si pozitiile elementilor contin putine cifre. Atasasem si o copie ecran unde apare corect frecventa de 150 MHz.
Nu credeam sa fie nevoie sa te mai rog din nou sa ma ajuti, dar o fac pentru ca sunt foarte aproape de a gasi "enigma": reia te rog calculele cu aceleasi dimensiuni ale antenei dar la frecventa de 150 MHz. Reiau lista:
Frecventa=150 MHz;
Diametrul elementilor=12 mm;
Lungimile elementilor:
Reflectorul=1.000 m;
Dipolul=0.960 m;
Directorul=0.920 m;
Pozitia elementilor (dipolul in origine):
Reflectorul=-0.250 m;
Dipolul=0;
Directorul=0.250 m.
Pentru aceasta antena am gasit:
Z=9.0+1.5j Ohm;
VSWR la 50 Ohm=5.546;
G=8.14 dBi;
Fata/Spate=18.56 dB;

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Yagi Uda cu 3 elementi.doc
(152.5 KiB) Descărcat de 57 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO2EA » Mie Aug 10, 2022 2:26 pm

La ultima postare am gresit (si) eu datele antenei, mai precis distantele dintre elementi. MMANA foloseste ca referinta pe axa X primul element, considerat a fi reflectorul. Din viteza, am gresit introducerea corecta a pozitiei elementilor pe boom. Deci rezultatele sunt GRESITE :oops:
Scuzeeee!!

Pentru aceasta antena:
Frecventa=150 MHz;
Diametrul elementilor=12 mm;
Lungimile elementilor:
Reflectorul=1.000 m;
Dipolul=0.960 m;
Directorul=0.920 m;
Pozitia elementilor (dipolul in origine):
Reflectorul=-0.250 m;
Dipolul=0;
Directorul=0.250 m.

YAGI 3el YO4BKM 150MHz.jpg


PS Diferenta (la toti parametrii) este imensa intre 145 si 150MHz, chiar si la o antena simpla gen YAGI 3el
Antena te face OM!
ex YO2LZA


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori