Calculul antenelor

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 10, 2022 3:50 pm

Buna Dr YO2EA si multe, multe multumiri!
Cum anticipam, surprizele sunt destul de mari. In lipsa unei adrese de eMail, ti-am trimis pe aceasta platforma un mesaj privat, cu multe detalii incitante. Daca vei gasi necesar, imi poti scrie pe adresa mea de eMail, am corespoda mai direct.
Cu contributia pe care ai adus-o, pot considera acest subiect inbcheiat. Am aflat ce doream de la bun inceput, anume niste comparatii intre algoritmii folositi de diverse aplicatii de calcul si cum pot dezvolta, pentru mine, propriile aplicatii.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Calculul antenelor

Mesajde YO3ITI » Mie Aug 10, 2022 4:00 pm

YO4BKM scrie:
YO3ITI scrie:Interesantă această pasiune pentru Pascal. Ce vă face să fiți așa de "off-fashion" în afară, evident, de obișnuință ?
Sunt curios, nimic mai mult.
Poate ca cele de mai jos iti vor satisface curiozitatea.
Sunt convins ca nu-ti spun o noutate ca Pascal, Delphi, Lazarus dar si familia C sunt produse ale firmei Borland. …
73 de Tavi YO4BKM!


Off-topic start

Probabil vă referiți la IDE nu la limbajele de programare.

Anyway… offtopic… apropos de FORTRAN… am niște amici care sunt experți COBOL și câștigă sume de 7 cifre pe an (fără glumă) făcând mentenanța unor sisteme de pe Wallstret. Au barbă și sunt boșorogi ca mine. Dar au foarte mulți bani și timp liber. Morala”, vorba lui 3FEW, pentru cei tineri… nu subestimați ce vă poate băga în buzunar un limbaj de programare care împlinește mai mult de jumătate de secol… până acum regret două lucruri în viață: că nu am făcut medicină militară (eram la pensie babană acum) și că nu m-am băgat pe ASM/ COBOL sau FORTRAN.

Off-topic end

73
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori