Antena asimetrica - intrebari

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5orw
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:39 pm
Contact:

Antena asimetrica - intrebari

Mesajde yo5orw » Lun Iun 06, 2011 8:54 am

Buna ziua.

Am niste intrebari legate de o contructie mai ciudata de antena... este vorba de o antena care seamana cu antena "windom", la care feederul este plasat in baza unui monopol vertical iar in capatul monopolului este conectat un fir orizontal ( se aseamana cu o antena "T" (Tee), insa partea orizontala nu este alimentata la mijloc ci la o distanta oarecare de mijloc).
Ma intereseaza in mod special formule de calcul pt niste parametrii din partea orizontala a antenei... impedanta de intrare, distributia curentului si tensiunii in lungul elementului orizontal (in functie de pozitia si lungimea elementului orizontal). Am cautat documentatie dar nu prea m-a lamurit... unii spun ca partea orizontala s-ar comporta ca si un dipol asimetric altii spun ca nu. De asemenea, nu am gasit formule care tin de dipoli asimetrici... majoritatea cartilor se refera doar la dipoli simetrici.
Vreau sa mentionez ca ceea ce studiez este de fapt un sistem de masurare a pozitiei unui element orizontal in functie de tensiunea rms pe capatul lui (alimentat cu radio frecventa in domeniul UHF). elementul isi schimba pozitia in timp, iar sistemul seamana cu o antena inverted L initial, ajunge antena T la jumatatea lungimii si iarasi inverted L la captul cursei. (lungime monopol vertical = 82mm, lungime element masurat 180mm, frecventa de alimentare in baza monopolului 433.94Mhz, putere 0.1W).
M-ar ajuta foarte mult trimiterile spre bibliografia care explica si calculeaza parametrii din antenele "windom"...
Va multumesc anticipat.

YO5ORW - Cosmin


4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena asimetrica - intrebari

Mesajde 4x1ad » Lun Iun 06, 2011 8:34 pm

Iti recomand cartea "Antene filare practice" scrisa de G3BDQ, tradusa in romaneste de YO4BBH si aparuta la editura "Fenyo Services" (YO3JW). O poti da jos legal si gratuit la adresa: http://asrr.org/antenefilarepentruradioamatori.pdf

73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori