Cerinte autorizare construire antena

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8RHQ
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 28, 2011 8:28 pm
Contact:

Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO8RHQ » Dum Sep 04, 2011 5:36 pm

Salut!
Sint intr-o situatie destul de ciudata (cel putin asa mi se pare mie), dat fiind faptul ca am migrat toata aparatura pe care o aveam la bloc, undeva la tara, unde intentionam sa-mi fac un cimp de antene, sa o instalez si sa fac trafic. Insa, problema a inceput cind vecinii au vazut pilonul zabrelit (doar 8m) pe care-l adusesem in curte si l-am depozitat. Vazind aceasta situatie am zis ca ar fi mai corect sa-mi autorizez construirea lui, pentru a nu avea ulterior probleme. Dar, la primarie, respectivul care se ocupa de partea afectata constructiilor si-a manifestat ostilitatea de la bun inceput lamurindu-ma ca mai mult de 9m pe inaltime, nu pot construi nimic; zona apropiata de aeroportul Iasi, de la mine pina la pista fiind 2,1km (nu sint dispus in axul pistei, aeronavele neputind executa procedura de aterizare pe ungiul format intre acesta si pozitia mea- cam 25 grade) . Am zis ok, am refacut planurile, le-am redimensionat (cu stringere de inima) pe toate la maxim 9m. Am revenit si-am cerut Certificat de urmanism. Urmeaza o serie intreaga de parlamentari, am lasat cit am putut de la mine, am redevenit receptor, doar pentru a mi se da respectivul document. Acolo, ca avize: Autoritatea Aeronautica Romana ( de ce daca inaltimea maxima e de 9m), acordul vecinilor ( care anume nu se specifica, vecin putind fi si cel din capatul satului), pe considerentul ca daca-mi pica parul, acesta ajunge in curtile lor (in aceasta situatie fiind doar un vecin si asta doar la limita de proprietate, pe latura cealalta fiind un drum de servitute), studiu de stabilitate si de rezistenta la un pilon pe care daca-l vezi, instantaneu iti creaza sentimentul a ceva supradimensionat (fier cornier cu latura de 7cm si grosime de 7mm, pilonul avind o forma dreptunghiulara cu latura de 0,9 si 0,7m, inaltime cum am mai spus de 8m), precum si nelipsitul acord de la mediu. In fine, daca studiul de rezistenta e sa zicem necesar, caci trebuie dovedita cumva soliditatea constructiei in cazul ca ochiul inseala, acordul vecinilor caci cine stie poate se afla vreunul cind pica in bataia vintului- argument adus de angajatul primariei, insa pe asta cu acordul celor de autoritatea aeronautica n-o prea inteleg. Dupa toata aceasta poveste spusa oarecum pe scurt, as dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie, cum s-a rezolvat, caci, pina la urma putem avea orice, daca nu avem antena, cam degeaba. Practic acum situatia este atit de ciudata ca am retinere sa ridic si un banal pilon telescopic in curte, nici vorba sa mai fac ceea ce-mi propusesem.
73! Cristi, YO8RHQ

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO6EX » Dum Sep 04, 2011 5:56 pm

Acum este foarte greu să repari ce ai stricat.

Există un proverb românesc:
"Cine stârneşte câinii stăpânirii, este muşcat sigur!"

De la bun început ai greşit.
Trebuia întâi să pui o ţeavă cu un dipol, pînă se obişnuiau vecinii, poate aflau că eşti radioamator, apoi mai puneai una etc...

Acum?
Cheamă-l pe primar în vizită, arată-i nişte QSL-uri, ceva diplome, cum se lucrează în 80m, să-i stârneşti curiozitatea, dă-i să mănânce pînă-i crapă burdihanul şi îmbată-l bine.
Aşa ai o şansă.
Nu trebuie decât un OK de la primărie.

Succes.
YO6EX

P.S. Nu ştiai în ce ţară trăieşti?

YO8RHQ
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 28, 2011 8:28 pm
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO8RHQ » Dum Sep 04, 2011 6:05 pm

Asa este, trebuie sa admit ca aveti dreptate.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO8RNI » Lun Sep 05, 2011 7:42 am

Lucrurile nu mi se par chiar asa de speriat , mai ales cu primaria.Ei au aplicat reglementarile in vigoare si nu au exagerat cu nimic,in ciuda atitudinii neprietenoase, probabil, iar acordul de la autoritatea aeronautica mi se pare evident ca trebuie obtinut, dat fiind locatia,indiferent daca esti sau nu in directia pistei, regulile sint destu de stricte in zona ,insa nu e nici o problema daca se respecta limita de inaltime impusa...La fel si studiul de rezistenta, e normal sa ti se ceara.In momentul in care le duci toate actele iti vor da certificatul de urbanism si poti merge mai departe cu autorizatia de constructie.Mai nasol e cu vecinii, mai degraba pe ei trebuie sa-i inviti sa vada cu ce se maninca, sau cum se maninica:-), ei iti pot face viata amara...chiar si la casa.Asa ca , in paralel cu actele cerute, du munca de lamurire cu vecinii.
Succes


YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO8RNI » Lun Sep 05, 2011 10:22 am

YO6EX scrie:YO8RNI:
ai idee cat costa aprobarea de la autoritatea aeronautica? :mrgreen:



Tarifele incep de la 100 euro fara tva, oricum nu s-a discutat de costuri, era vorba de posibilitatea obtinerii aprobarii.....Iar pentru o constructie legala din toate punctele de vedere, costul acestui aviz reprezinta doar o mica parte din costul total....Si deja costurile antenei nu mai reprezinta mare lucru... :lol:
Din pacate, asa cum bine ai observat dumneata, odata ce YO8RHQ a abordat problema asa, nu prea mai are cale de intoarcere, orice ar face in curte fara autorizatie(cum am eu pilonul de 15m :-) ) ar atrage vizita celor de la primarie...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde yo3hjv » Lun Sep 05, 2011 1:47 pm

Daca exista deja o constructie, Certificatul de urbanism nu mai este necesar. Pentru RI (Regimul de Inaltime) trebuie consultat PUD.
Inaltimea respectivului pilon trebuie sa se incadreze in RI stabilit prin PUD. Uneori RI se mai stabileste si prin PUZ sau PUG. RI stabilit prin PUD are in vedere si existenta in apropiere a unor culoare de trafic aerian precum si balizajul aferent.
In opinia mea, fata de cele prezentate, este suficienta aplicarea la o Autorizatie de Construire.
Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire este format din: cerere autorizatie de construire, copie act identitate beneficiar/ solicitant, copie legalizata act de proprietate(contract de vanzare cumparare, certificate mostenitor), copie dupa certficatul de urbanism, avizele si acordurile mentionate in certificatul de urbanism, studiu geotehnic, dovada de luare in evidenta de la ordinul arhitectilor, dovada platii taxelor : de autorizatie si catre OAR, proiect arhitectura– piese scrise si desenate faza PAC, proiect rezistenta– piese scrise si desenate faza PAC, proiect instalatii faza PAC– piese scrise si desenate faza PAC, expertiza tehnica daca este cazul, referat verificare proiecte+copie legitimatie arhitect. Nu toate documentele sunt necesare, lista comporta anumite variatii de la caz la caz.
Desigur, plec de la premisa ca pe proprietatea respectiva exista o constructie pentru care a fost eliberat un CU (Certificat de Urbanism).
Raspund si la posibile intrebari nerostite: Da, pentru un pilon este necesara autorizatia de construire, indiferent de inaltimea acestuia! Prevederea cu 8m de prin Conditiile de autorizare nu poate fi invocata ca o exceptie de la regimul constructiilor.
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RHQ
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 28, 2011 8:28 pm
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde YO8RHQ » Mar Sep 06, 2011 4:03 pm

"Daca exista deja o constructie, Certificatul de urbanism nu mai este necesar" Ok, legea spune aceasta? daca da, care articol si de unde?
"Desigur, plec de la premisa ca pe proprietatea respectiva exista o constructie pentru care a fost eliberat un CU (Certificat de Urbanism)".
Da, exista constructie, autorizata.
"Inaltimea respectivului pilon trebuie sa se incadreze in RI stabilit prin PUD" Se incadreaza, dupa cum mai spuneam, 9m. Dar pentru pilon trebuie aviz autoritate aero, pentru casa nu. Pilonii beacon-ului statiei apropiate pot avea chiar ceva mai mult de-atit; bineinteles ei nu incurca- sint de-ai lor, hi. In fine, toata discutia e doar discutie, hi

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde yo2mtg » Mie Sep 07, 2011 10:18 pm

Cred ca ar fi fost mai simplu sa incepi cu un dipol , LW, eventual cu o verticala de mobil pusa pe un par de lemn, sau chiar pe casa. Din pacate lumea este foarte curioasa si incearca sa asimileze anumite evenimente cu ce a facut vecinul. Adica daca pui antena pe casa si nu o sa emiti niciodata cu ea, tot se va gasi cineva sa iti spuna ca de atunci el nu mai prinde te miri ce post de radio, sau chiar ca are migrene. DIN PACATE !! Au patit si altii.
Nu trebuia sa ceri certificat de la primarie, si ai fi ramas bine mersi in ilegatitate ca si multi altii dintre noi, dar macar ai fi putut emite... in benzi. Normal ca "omu" care stie ce trebuie pentru un certificat nu intelege hooby-ul nostru si ca atare ti-a servit toata documentatia.
Si apoi, acum, pentru linistea ta sufleteasca trebuie sa respecti legea, ca vezi tu vecinii .....

Succes, sa ne tii la curent cu demersurile tale.

73 de YO2MTGigi

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Cerinte autorizare construire antena

Mesajde yo3hjv » Vin Sep 09, 2011 12:33 pm

Cristi, cand am spus ca nu mai e nevoie de CU, ma gandeam la posibilitatea de a cere o Autorizatie de constructie pentru unele modificari aduse constructiei initiale. De exemplu, "suport antena"...
Chiar daca este "pe langa" casa, se poate asimila.
Succes!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori