O intrebare despre “Dielectric Constant”

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
n2nnu

O intrebare despre “Dielectric Constant”

Mesajde n2nnu » Mar Oct 18, 2011 1:58 am

A venit vremea sa ma gindesc la instalarea antenelor. Am doua beamuri, Un TH11
si un A4S. Ele vor fi amplasate pe un turn de 14m. De la turn la Shack sint vreo 100m. Nu vreau sa instalez coax din cauza pretului si a pierderilor. Ca urmare proiectez un “open line feeder” alcatuit din sirma de instalatie electrica izolata cu Polyethylene, cred (trebuie sa vorbesc cu producatorul pentru a afla exact ce material foloseste el). Cele doua fire vor fi tinute la distanta specificata de bagete taiate din styrofoam de grosime de 2,5cm.

Parte din formulele de calcul a impedantei liniei utilizeaza un numar chemat Constant Dielectric (CD). Fiecare material are un CD diferit, si de el depind o multime de alti factori.

Aici insa ma poticnesc deoarece nu stiu ce material sa folosesc in formule. Este Polyethylene adica isolatia firului de cupru, este aerul care separeaza cele doua fire sau o combinatie a celor doua?

Al doilea lucru este grosimea CD. Nu am gasit nici o lucrare in care acest lucru sa fie specificat. Daca isolatia este de 0,001mm linia va avea acelas CD ca si pentru o isolatie de 1mm? Dupa ceva gindire incep sa cred ca grosime stratului de isolare trebuie sa fie mai mica decit adincimea fenomenului chemat “skin effect”. Personal, incep sa cred ca in cazul acesta izolatia dispare si pot folosi CDul aerului. Altfel CDul predominant devine cel al izolatorului sirmei de cupru.

V-ati lovit de problema asta vreodata?

Voi ramane recunoscator pentru ori ce idee.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-. ..--- -. -. ..-

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O intrebare despre “Dielectric Constant”

Mesajde YO6EX » Mar Oct 18, 2011 7:48 am

Da!
Dar tie nu-ti spun nimic.


Nu meriti.
Nici tu nu ai dezvaluit nimic din "secretele" tale.
Ai spus ca le-ai obtinut greu si nu le dai si altora!...

:lol:

n2nnu

Re: O intrebare despre “Dielectric Constant”

Mesajde n2nnu » Joi Oct 27, 2011 10:52 pm

Zilele au intrat in sac... parca eram mai eficient la 20 de ani cu toate ca eram foarte naiv :)

OK 6EX. Iti multumesc pentru candoare :) Treaba s-a resolvat asa ca raspunsul tau nu prea are valoare... De altfel ma indoiesc ca ai avea capacitatea de pune o astfel de intrebare :roll:

Internetu asta e grozav! Produce Savanti Idioti pe banda rulanta. Arta cea mare e sa filtrezi, sa filtrezi si inca odata sa filtrezi ....

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O intrebare despre “Dielectric Constant”

Mesajde YO6EX » Vin Oct 28, 2011 6:12 pm

Fii liniştit n-o să te întreb nici odată nimic. :lol:
Eu dacă vreau să ştiu ceva nou, întreb doar oameni avizaţi.



OK 6EX. Iti multumesc pentru candoare :) Treaba s-a resolvat asa ca raspunsul tau nu prea are valoare... De altfel ma indoiesc ca ai avea capacitatea de pune o astfel de intrebare :roll:

Internetu asta e grozav! Produce Savanti Idioti pe banda rulanta. Arta cea mare e sa filtrezi, sa filtrezi si inca odata sa filtrezi ....[/quote]

n2nnu

Re: O intrebare despre “Dielectric Constant”

Mesajde n2nnu » Dum Oct 30, 2011 5:24 am

6EX. Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu "doar oameni avizaţi". Te referi la MANELE?
Dupa '89, limba Romana s-a schimbat asa de mult incat e greu citeodata sa inteleg despre ce vorbesti.

De ce au vost oamenii avizati? Despre ce au fost avizati? Au fost avizati despre CD? Le-a venit Green Card-ul?
Te rog explica :)



Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori