Schema interna βU1014 IPRS ?

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
YO6TJJ
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 03, 2017 10:09 am
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO6TJJ » Sâm Noi 27, 2021 2:35 pm

Buna ziua,
am cautat si eu detalii despre integrat ca multi altii. Am gasit aceasta schema redesenata probabil de dl. Visky pe elforum:

https://www.elforum.info/topic/119516-ric/page/9/Imagine

YO8RNT
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 15, 2012 12:50 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO8RNT » Mar Noi 30, 2021 9:19 am

Schema asa cum este ea desenata mai sus este a receptorului Miniric. Strict cu privire la integrat avem aici doar schema bloc a acestuia, care apare și în catalogul IPRS. Discuția era la nivel de componente interne, adică schema amănunțită a integratului.Si pe mine m-a interesat schema interna, deoarece am cumpărat un număr destul mare de astfel de integrate. Ba chiar ma gândeam la o adaptare sa demoduleze în SSB, prin injectare semnal de la BFO la pinul 1, singurul punct in care avem cat decât acces la demodulatorul intern, injectare pe care am vazut-o eficienta printr-un divizor capacitiv. Integratul funcționează pana la 2 MHz, deci ar merge pentru FI de 455 KHZ (au 500 eventual). Proiectul meu era un minireceptor in 80 m alimentat la 1,5 V...


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori