grid dip metru

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo9igs » Sâm Oct 15, 2022 10:40 am

yo3luo scrie:Nu ma prind! care-i rostul zecilor de poze cu variabile coclite?

O fi pentru concursul de creatie tehnica 2023 ;)

yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Lun Noi 07, 2022 4:06 pm

Poate ii trebuie cuiva sa-si construiasca grid dip metru. Foarte putini mai construiesc sau mai repara.

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo8rac » Mar Noi 08, 2022 12:31 am

Am o intrebare:
In afara de partea care tine de nostalgie nu prea mai inteleg la ce ar fi util un grip dip metru?!
Poate doar la "casa pionierilor" sau cum s-o fi chemand acuma..?!
Exista VNA relativ ieftine, woblere sunt relativ accesibile, analizoare de antena gen MFJ, intr-o comunitate de radioamatori cred ca se pot imprumta pentru masuratori.

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO8CDQ
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 2:00 am
Contact:

Nostalgia

Mesajde YO8CDQ » Mar Noi 08, 2022 12:43 pm

De acolo vine si ar trebui sa meditam ca ne numim radioamatori, ca avem un carton pe care scrie un indicativ, care ne da dreptul sa construim macar o data in viata un aparat si sunt multi care nu o fac. Daca nu faci un PCB sau un montaj conventional si preferi sa cumperi un VNA, un SWR-metru sau transmatch, nu mai simti acea placere ca lucrezi cu un aparat home made. S-a dus entuziasmul de alta data. Acum doar privesti pe un display de SDR sau alt ecran si vezi de-a gata rezultatele. Revenind la tema noastra cu Grid-dip-metrul, cred ca in ziua de azi se poate construi un asemenea instrument, poate primitiv sau empiric (vor spune unii), dar util si astazi pentru cei care nu au posibilitati materiale ci doar dorinta de a construi.

yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Lun Noi 14, 2022 12:32 pm

da asa este eu am construit din placere grid dip metre si lucrez cu ele. public si doua scheme de la firma japoneza delica mai rare pe la noi.
Fişiere ataşate
gdo WB-200.jpg
gdo WB-200.jpg (45.77 KiB) Vizualizat de 2037 ori
dm-215.jpg


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori