NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo5cyw

NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo5cyw » Dum Apr 07, 2013 9:59 pm

dragi prieteni , va 73 ! sunt un radioamator tanar si mi am propus de curand sa incerc m ai pun un hobby pe lista mea. m am gandit sa ma apuc de cautat monezi prin tarana. pentru asta am hotarat sa creez un detector de metale ,deoarece unul performant cumparat ajunge si la 20 de milioane.stiu si de legislatie detectoarelor am vorbit cu un prieten politist si mi a spus sa incep sa il construiesc , i ar in ultima faza sa merg la notar si sa declar pe propria mea raspundere folosirea sa ( asta in lipsa facturii/ chitantei de la cumpararea detectorului) la care se adauga si copie buletin , cazier si taxa cec 10 lei. astept sugestii , sfaturi , scheme ,orice mic advice care ar putea duce la marirea razei de actiune e important. momentan am ca material de lucru o schema usoara luata din cartea 101... montaje electronice de ilie mihaiescu si sergiu florica pagina 181. raza de actiune a acestei scheme este de 20 de centimetri ... va rog ajutati ma ! ! !

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo3gh » Dum Apr 07, 2013 11:06 pm

Buna . Poate montajul electronic nu e o problema , dar partile mecanice pot sa fie mai greu de realizat sau de adaptat la ce vrei , e o parere .... am vazut un detector in link-ul urmator si nu e chiar asa scump : http://www.lccom.ro/product_info.php?cP ... 7fda854d40 , dar raza e de 5 cm ptr monezi , asa vad in specificatii, 73 !

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo4fng » Dum Apr 07, 2013 11:31 pm

Activitatea pe care vrei sa o dezvolti iti poate aduce probleme serioase daca nu respecti legea.

http://www.detectiemetale.com/Legislati ... metal.html

Au mai visat si altii la El Dorado si au renuntat. Pe scurt :
Unde visezi tu ca se poate folosi e interzis (a se citi cu raspunderi penale) iar acolo unde ai voie sa il folosesti e ... perfect inutil. Sunt zone intregi unde nici macar detinerea nu este permisa.
Mai mult, detectoarele "home made" au foarte mici sanse sa fie "omologate" de autoritati.

Bafta

yo9feh
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 07, 2013 7:39 pm
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo9feh » Lun Apr 08, 2013 3:44 am

Hello !
Crezi ca asa iesi din criza ? :lol: :lol: :lol:
Mai repede faci un centru de colectare fier vechi si neferoase !
Vezi ce repede se imbogatesc tiganii !
73 Vasile !

yo6hoy
Mesaje: 11
Membru din: Dum Dec 30, 2012 7:32 pm
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo6hoy » Lun Apr 08, 2013 11:06 am

Salut !
Era o schema excelenta intr-un Tehnium de la sfarsitul anilor '90 ('98-2000) cu circuitul b565 (echivalentul IPRS al lui LM565; echivalent functional, dar nu pin la pin).
Am realizat acea schema si a functionat excelent. Imi amintesc ca se putea determina natura metalului. (feros, neferos)
Asa cum s-a mai spus, cea mai dificila parte a fost constructia bobinei de detectie.
Tanar fiind pe atunci, ma si vedeam cautand comori prin vechile cetati dacice si prin castrele romane. HI !
Un coleg mai pragmatic, mi-a sugerat sa-l folosesc seara, pe plaja. ;)
Nu s-a intamplat nici una, nici alta.
L-am folosit la evitarea unei conducte de apa ingropata in curte, apoi piesele sale au inceput sa migreze spre alte montaje.
'73 de Aurel

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo3hjv » Lun Apr 08, 2013 11:34 am

Gasesti schema unui detector de metale in Biblioteca virtuala de la SRR.
Este cartea de la pozitia 14 "Detector de mine tranzistorizat".
Presupun ca, daca militarii isi incredinteaza viata acestei scheme, poate iese un detector multumitor in regim de amator.

http://www.asrr.org/index.php?view=cate ... &Itemid=63

Atentie insa la ce faci cu el, ca si la cutite, nimeni nu iti interzice sa ti le confectionezi sau sa le cumperi, dar sa la infigi in primul trecator poate fi grav!

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo9fmp » Lun Apr 08, 2013 12:41 pm

LEGISLATIE
Conform normelor metodologice privind detinerea si comercializarea detectoarelor de metale publicate in Monitorul oficial al Romaniei nr.704 din data de miercuri 4 august 2004 orice persoana fizica sau juridica poate detine un detector de metale.
Actele necesare pentru obtinerea acestei Autorizatii de Detinere sunt:
- Cazier judiciar
- Carte de identitate, copie
- Factura si chitanta detectorului
- Taxa CEC 10 lei RON Toate aceste acte originale si copii vor trebui depuse la Politia Capitalei sau Politia Judeteana unde aveti domiciliul si veti completa un formular tip.
Aceasta Autorizatie NU va da dreptul de a executa cautari in Situri Arheologice.
Ordonanţa Guvernului nr. 43/2000 privind protecţia patrimoniului arheologic şi declararea unor situri arheologice ca zone de interes naţional (Textul modificat al OG 43/2000, cu modificările şi completările introduse prin Legea 378/2001, publicate în Monitorul Oficial nr. 394 din 18 iulie 2001, precum şi cu modificările şi completările introduse prin Legea 462/2003 publicată în Monitorul Oficial nr. 820 din 19 noiembrie 2003, si Legea Nr. 258/2006 publicata in Monitorul Oficial Nr. 603 din 12 iulie 2006
http://www.clr.ro/Rep_dil_2002/..%5Crep ... 8_2006.htm

yo5cyw

Re: NEED HELP detector de metale , AJUTOR

Mesajde yo5cyw » Lun Apr 08, 2013 6:40 pm

ok, am inteles . Renunt la proiectu asta ... prea multe reguli. TOPIC CLOSED va rog nu mai postati.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori