filtru/ splitter HF/VHF/UHF

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

filtru/ splitter HF/VHF/UHF

Mesajde yo3ggx » Joi Aug 15, 2013 8:08 pm

Buna tuturor,

Revin cu o rugaminte mai veche. As dori sa pot utiliza cele doua antene (singurele) pe care le am, un Windom pentru 80-10m si un Proxel X510N atat pentru serverele WebSDR cat si pentru trafic. Pentru asta am nevoie de doua filtre/splitere care sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
1. Filtru/splitter UHF/VHF :
- o intrare/iesire de 50 ohm la care se conecteaza antena Proxel X510N - preferabil SO239
- o iesire de 50 ohm semnal mic cu filtru trece-banda pentru 2m (cat mai abrupt) si protectie la semnal mare (emisie), dar fara conectare la PTT - preferabil conector SMA mama
- o iesire de 50 ohm semnal mic cu filtru trece-banda pentru 70cm (cat mai abrupt) si protectie la semnal mare (emisie), dar fara conectare la PTT - preferabil conector SMA mama
- o intrare/iesire de 50 ohm la care sa conectez transceiverul (un FT 7900, max 50W) - preferabil SO239

2. Filtru splitter HF
- o intrare/iesire de 50 ohm la care se conecteaza antena (Windom) - preferabil SO239
- o iesire de 50 ohm semnal mic cu filtru trece-jos pentru HF (optional) si protectie la semnal mare (emisie), dar fara conectare la PTT - preferabil SO239
- o intrare/iesire de 50 ohm la care sa conectez transceiverul (un FT 450, max. 100W) - preferabil SO239

Am tot sperat sa imi pot face timp sa-mi construiesc singur dar se pare ca nu voi reusi in viitorul apropiat.

Daca sunt amatori dispusi sa le realizeze, evident contra cost, ii rog sa ma contacteze pe adresa personala. Sunt deschis si la alte variante constructive dar care sa indeplineasca aceleasi functii.

Alta optiune mult mai simpla si mai ieftina ar fi sa montez doar niste comutatoare de antene si sa le deconectez pur si simplu de la SDR-uri atunci cand am chef de trafic. As prefera insa sa ramana sdr-urile functionale in permanenta, poate doar cu exceptia momentului cand emit, caz in care oricum receptia va fi imposibila.

Multumesc anticipat,
Dan YO3GGX
P.S. In aceasta seara voi muta serverul intr-o noua locatie (mult mai aproape de antene), motiv pentru care serviciile WebSDR vor suferi unele intreruperi.

Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori