Amplificatoare "magice" si puterea lor

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3DIU
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 02, 2012 9:01 pm
Contact:

Re: Amplificatoare "magice" si puterea lor

Mesajde YO3DIU » Vin Aug 30, 2013 3:12 pm

tu nu ai citit de loc ce au scris ceilalti....2 tranzistori care au in foaia de catalog trecut 60-70 de W out...scrie clar ca finalul consuma in jur de 14-20 de A....si tu ai masurat 300 out...in fine...nu conteaza...250 W...FM...Zetagi...=CB...ok...numai bine...wekend placut

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Amplificatoare "magice" si puterea lor

Mesajde YO6PMX » Vin Aug 30, 2013 3:29 pm

Iar tu nu ai masurat in viata ta asa ceva si te crezi mai destept decat toti CB-istii la un loc! Cunosc mentalitatea! Succesuri!

YO5PBW
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 24, 2010 10:19 am
Contact:

Re: Amplificatoare "magice" si puterea lor

Mesajde YO5PBW » Vin Aug 30, 2013 5:26 pm

Buna ziua,

incerc sa stau departe de o eventuala polemica `CB/Ham` :D
Insa am vizualizat linkul atasat de YO3DIU, in care un `mare` ham din SM executa masuratori ale outputului acelui liniar produs de RM. Nu ma leg de calitatea produsului sau a brandului, e binecunoscuta expresia `totul e dupa bani` sau `ai ceea ce ai platit` samd, insa eu sunt posesor de astfel de liniar mai `social` si va marturisesc ca functioneaza exact in parametri descrisi de producator. Respectiv la o excitatie de 15 w obtin exact 300 w out masurat pe un Daiwa CN-801HP. Punct

PS: `laborantul` din SM face acolo niste precizari legate de conditiile initiale ale testului, pe care unii le-au omis din vedere:

# Amplifier internal attenuator ...... ON (-3dB)


...deci, cam ce este anormal la nivelul de iesire? :P

73 de YO5PBW - Stefan


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori