Schema interna βU1014 IPRS ?

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde yo3fhm » Lun Iul 14, 2014 4:07 pm

Nea Bobina, colaboratorul nostru de la YO3KXL, se intereseaza de schema interna a circuitului βU1014 fabricat de IPRS. Acesta contine elementele de baza pentru realizarea unui radioreceptor AM cu amplificare directa. Presupunem ca a fost inspirat din circuite asemanatoare, de exemplu cele din familia ZN414.

Am postat pe site-ul de la YO3KXL catalogul IPRS - FULL LINE CONDENSED editia 1990, singurul in care am gasit informatii despre acest circuit. Fisa acestuia se poate gasi la pag 193-194 din pdf. Mai multe info (schema electrica interna completa) n-am gasit nicaieri.

Probabil ca mai exista colegi de breasla care au lucrat in cercetare-proiectare sau in zona de productie de la IPRS, care ar putea eventual sa fi pastrat asemenea documente, dar ... ar trebui sa intalneasca aceasta solicitare si sa mai si doreasca sa le puna la dispozitie...

Daca cineva detine schema interna si alte detalii, ii rugam sa ofere un feedback prezentei solicitari !

Cu multumiri,
Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO6OMD » Lun Iul 14, 2014 6:41 pm

A aparut pe piata si o carticica despre U1014 care continea descrierea si 20 scheme de utilizare, coperta este de culoare albastra.Din pacate nu cred ca mai am cartea, posibil sa fie ratacita pe undeva.Titlul parca era "20 aplicatii ale circuitului U1014".

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO3FEW » Mar Iul 15, 2014 3:55 pm

Abia acum cateva minute am citit postarea, asa ca nu stiu daca daca cererea mai e valabila.
Azi am o zi incarcata si o sa ajung foarte tarziu acasa. Asa ca l-am rugat pe YO3HZF sa caute prin biblioteca respectiva carte. Stiu ca am avut-o, citit-o, dar nu mai garantez ca o mai si am..
Asa ca Mos Bobina, suna-ma maine seara, ca ti-am pierdut nr, dupa ora 19, ca si eu sunt (mai) batran (decat tine) si uit. Daca Andu nu o gaseste azi, maine refac eu sapaturile.
Vorba aia un condesator cu dielectric lichid, Silva, bruna.. ..
73*

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO3FEW » Joi Iul 17, 2014 2:43 pm

Mos bobina
Ieri seara l-am verificat pe YO3HZF si "plodul" nu ma mintise.
Stiam ca o avusesem. Dar "asa-i la vie, asa-i la gara", hi, hi..
Pesemne ca am renuntat la ea cand m-am mutat pt ca am considerat-o mai putin semnificativa, si nu credeam ca o sa mai am nevoie de ea.. Adevarul e ca nici nu am avut..
O sa mai intreb printre coelgii de la job, dar sansele sunt minuscule..
Regret ca ti-am furnizat iluzii desarte.

YO8RNT
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 15, 2012 12:50 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO8RNT » Mie Feb 18, 2015 11:15 am

Probabil se face o confuzie cu alta carte care se refera la BU1011, nu la bu1014n... BU1011 era un generator de alarma. Cartea era: "30 aplicatii practice cu circuitul integrat BU1011" autori: Radu Rapeanu, Leonard Sarbu
Editura Tehnica, Bucuresti, 1985. Colectia radio si televiziune, nr.144

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO3FEW » Mie Feb 18, 2015 2:34 pm

Asa este. BU1011 este generator de alarma. Am cartea respectiva si corect are 30 de scheme.
Dar eu am incercat sa gasesc BU1014 si cele 20 de scheme.
Desi port ochelari, cand citesc sunt extrem de atent. Altfel as fi scris am gasit 1011+30.
Si normal m-as fi facut de ras. Omul mi-a cerut ceva si eu vin cu altceva...
De aia am scris negru pe alb ca nu (mai) am cartea ceruta.
Pe de alta parte, discutia e atat veche, incat cred ca Cezar sau s-a descurcat, sau a abandonat proiectul.
73* de YO3FEW, op. Florentin


YO8RNT
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 15, 2012 12:50 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde YO8RNT » Mie Feb 18, 2015 4:21 pm

Acest catalog IPRS de mai sus ofera configuratia interna bloc (etajele) a circuitului BU1014N, dar nu schema interna. Din nostalgie si eu am fost interesat de acest integrat (era folosit in RIC3), inlcuind practic toate tranzistoarele din primele doua variante (RIC si RIC2).
Desi mai aveam cateva exemplare, l-am cautat prin magazinele online care mai au stocuri IPRS si nu prea se mai gaseste... Recent am gasit din intamplare la un magazin care nu avea produsele online, o punga plina, dar pretul era nu foarte mic si m-am multumit cu 10 buc.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde yo3gh » Mie Feb 18, 2015 7:13 pm

Daca gasesc schema pe acasa , o pun aici , o aveam sigur prin vechile proiecte ... pe hartie , suportul anilor 70 :) , obtinuta direct de la sursa :) Dar ... nu garantez , dupa mutarile pe care le-am facut in timp o mare parte de documentatie pe hartie a fost abandonata ..
73...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Schema interna βU1014 IPRS ?

Mesajde yo3fhm » Joi Feb 19, 2015 8:12 pm

YO3FEW scrie:Pe de alta parte, discutia e atat veche, incat cred ca Cezar sau s-a descurcat, sau a abandonat proiectul.
Salut Florentin,
Multumesc cu aceasta ocazie si celorlalti care s-au implicat sa raspunda intrebarii mele.
Nu am abandonat proiectul, dar n-am gasit inca schema interna. Am gasit in schimb mai multe circuite BU1014 la cineva si am umflat vreo 5 bucati.
Circuitul functioneaza foarte frumos in radioreceptorul RIC3, si mi-ar placea sa mai fac sapaturi daca cineva gaseste schema interna.

Cu multumiri,
Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori