Etaj final de putere de r.f.

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 3:49 pm

@YO6OMD-Scuze pentru raspunsul intirziat,dar am fost putin plecat de acasa.Pai ca putere utila de iesire,ce sa zic?,din foaia lui de catalog rezulta ca la o alimentare adecvata tranzistorul poate livra circa 150W-p.e.p.,asa ca asta este puterea pe care asi dori-o,el o poate livra aceeasi putere si mult mai sus ca frecventa,asa ca in unde scurte n-ar fi nici o problema,ba chiar dimpotriva-hi!.Stiu foarte bine ca se prefera etajele in contra-timp,dar nu este neaparat obligatoriu,atita vreme cit zeci de ani chiar etajele finale de/pentru unde ultra-scurte au fost-si inca mai sint!-mono-tranzistor,ce-are a face? Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 18, 2014 6:43 pm

YO3AOE scrie:Stiu foarte bine ca se prefera etajele in contra-timp,dar nu este neaparat obligatoriu,atita vreme cit zeci de ani chiar etajele finale de/pentru unde ultra-scurte au fost-si inca mai sint!-mono-tranzistor,ce-are a face?
Regimul si randamentul oferit de clasa de functionare.

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 7:48 pm

Da,perfect de acord!,dar aici nefiind vorba despre un echipament portabil,nu se pune nici problema in sine.Oricum,in afara sistemelor in comutatie,care au randamente (chiar foarte!) bune,unele chiar aproape de 100%!,ne-am cam obisnuit cu randamentele mici-slabe,incepind cu becurile cu incandescenta si cu difuzoarele permanent dinamice,care au in jur de 10% sau chiar mai putin,asa ca trebuie sa luam lucrurile ca atare,nu prea avem cum sa le schimbam-hi!.Cu stima,Nelu-YO3AOE

Înapoi la “Constructii electronice”