Convertor d.c./d.c.

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE

Re: Convertor d.c./d.c.

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 17, 2014 7:24 pm

Te salut!,draga Dane si multam! pentru amabila oferta,dar din imaginea respectiva nu mi-am putut da seama prea bine cam ce vrea sa fie si sa faca acel conector-cel putin asa arata-hi!,poate poti sa-mi dai niste detalii lamuritoare,ca sa vad daca imi corespunde scopului,dar mai bine sa iti explic ce vreau sa fac: pentru lucrul in portabil la cort,am si folosesc o statie mica-mobila japoneza de tipul TS-50S de la Kenwood,urmata de un monitor de emisie de tipul RS-101 de la Nissei,urmat la rindul lui de un adaptor automat dedicat de antene de tipul KT-100 de la LDG.A fost nevoie si de monitorul de emisie,dat fiind faptul ca adaptorul nu are un afisaj detaliat al r.u.s.,ci doar un singur l.e.d. de culoare verde,care da doar niste vagi indicatii asupra r.u.s.,in sensul ca ori se aprinde putin mai lung si continuu atunci cind r.u.s. este bun,ori pilpiie de citeva ori cind r.u.s. este ceva mai putin bun,recte se apropie de valoarea doi.Pe masa plianta din cort a statiei ele stau etajate-suprapuse,in ordinea: jos-direct pe masa-statia,peste ea adaptorul,si peste el-pentru o mai buna vizibilitate-monitorul de emisie.La lucrul pe intuneric, desi cadranul monitorului este luminat interior,lumina respectiva-desi am marit-o-inca tot nu este suficienta pentru a-mi lumina si pagina caietului de statie unde imi notez legaturile,asa ca m-am gindit sa fac si sa pun-fixez o mica "streasina"-hi! sus pe marginea superioara a monitorului,pe dosul-josul careia sa lipesc o bucata de banda flexibila cu l.e.d.-uri cu lumina alba calda-intra-incap 18 buc.-,care sa bata-hi! usor in afara,in asa fel ca sa-mi lumineze atit toate panourile frontale,cit si portiunea de masa unde scriu. Pentru comoditate,dar si pentru economie energetica,vreau sa fac ca lumina aceasta sa fie reglabila,de la un butonas de pe panoul spate al monitorului,la asta imi trebuie dispozitivul.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

yo3ggx

Mesajde yo3ggx » Mie Dec 17, 2014 8:16 pm

Buna Nelu,

YO3AOE scrie:Te salut!,draga Dane si multam! pentru amabila oferta,dar din imaginea respectiva nu mi-am putut da seama prea bine cam ce vrea sa fie si sa faca acel conector-cel putin asa arata-hi!,poate poti sa-mi dai niste detalii lamuritoare,ca sa vad daca imi corespunde scopului,...

Este un dimmer "digital" care regleaza tensiunea folosind butoane + si -. Se intercaleaza intre sursa de lumina LED de 12V si alimentator.

...dar mai bine sa iti explic ce vreau sa fac: pentru lucrul in portabil la cort,am si folosesc o statie mica-mobila japoneza de tipul TS-50S de la Kenwood,urmata de un monitor de emisie de tipul RS-101 de la Nissei,urmat la rindul lui de un adaptor automat dedicat de antene de tipul KT-100 de la LDG.A fost nevoie si de monitorul de emisie,dat fiind faptul ca adaptorul nu are un afisaj detaliat al r.u.s.,ci doar un singur l.e.d. de culoare verde,care da doar niste vagi indicatii asupra r.u.s.,in sensul ca ori se aprinde putin mai lung si continuu atunci cind r.u.s. este bun,ori pilpiie de citeva ori cind r.u.s. este ceva mai putin bun,recte se apropie de valoarea doi.Pe masa plianta din cort a statiei ele stau etajate-suprapuse,in ordinea: jos-direct pe masa-statia,peste ea adaptorul,si peste el-pentru o mai buna vizibilitate-monitorul de emisie.La lucrul pe intuneric, desi cadranul monitorului este luminat interior,lumina respectiva-desi am marit-o-inca tot nu este suficienta pentru a-mi lumina si pagina caietului de statie unde imi notez legaturile,asa ca m-am gindit sa fac si sa pun-fixez o mica "streasina"-hi! sus pe marginea superioara a monitorului,pe dosul-josul careia sa lipesc o bucata de banda flexibila cu l.e.d.-uri cu lumina alba calda-intra-incap 18 buc.-,care sa bata-hi! usor in afara,in asa fel ca sa-mi lumineze atit toate panourile frontale,cit si portiunea de masa unde scriu. Pentru comoditate,dar si pentru economie energetica,vreau sa fac ca lumina aceasta sa fie reglabila,de la un butonas de pe panoul spate al monitorului,la asta imi trebuie dispozitivul.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

Cred ca este exact ce-ti trebuie. Mic, ieftin si eficient.
Dupa ce am vazut mesajul tau m-am gandit sa-mi montez si eu ceva similar in shack, tot folosind o banda LED "alb cald". Am gasit una de 19W/m, care poate fi taiata la fiecare 3 LED-uri. Lumina este mai puternica decat as avea nevoie in mod normal, deci un variator ar fi foarte bun ca sa am o oarecare rezerva in caz de nevoie si sa-i prelungesc durata de viata.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 17, 2014 9:20 pm

Da,sint foarte bune si utile aceste benzi flexibile inguste-8mm-cu l.e.d.-uri,mai ales cele cu lumina alba calda,care este foarte asemanatoare cu lumina solara,eu am studiat toate tipurile pe care le-am putut gasi si m-am oprit definitiv la asta,mie mi se pare cea mai placuta si odihnitoare pentru ochi,cel putin pentru ochii mei-hi!.Pot fi facute foarte multe lucruri cu asa ceva,de exemplu acum studiez un fel de rama continua din tabla-platbanda ingusta-circa un cm-si subtire de aluminiu,care ar putea fi petrecuta-hi-putin incastrata-de jur imprejurul panoului frontal al-de exemplu-receptorului meu de control japonez de tipul Sommerkamp FRG-7000 de la Yaesu,iar pe interiorul ei poate fi lipita fest continuu o astfel de banda cu l.e.d.-uri,care putea ar oferi o iluminare locala optima si totala a panoului frontal al receptorului cu un consum minim-si reglabil!-de curent.Nu-ti mai spun ca in timp mi s-au ars pe rind beculetele de iluminare interna a scalei analogice,scalei numerice si instrumentului analogic de panou de la vechea mea statie japoneza mare-de baza-de tipul FT-277ZD de la Yaesu,nu am gasit beculete si am pus cite un grup-segment de cite trei asemenea l.e.d-uri-un grup merge direct la 12Vc.c. cu un consum infim!-in toate cele trei locuri si merg splendid!,arata cu mult mai bine decit cu beculetele,parca este alta statie-hi!.Din pacate nu am cum sa pun-montez acel sistem de comanda cu +/- pe panoul spate al monitorului,imi trebuie ceva reglabil cu buton rotativ,asa ca pastreaza-l,ii vei gasi cu siguranta o utilizare,iar eu ma voi descurca cumva,gasesc eu o solutie.73!,Nelu-YO3AOE

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 18, 2014 2:26 pm

Cred ca ati putea incerca si o solutie cu un regulator liniar obisnuit.
De exemplu, LT3080, care costa 17 RON la AdElectrocom, dar se poate gasi si in alte parti.

Caracteristici:
curent de iesire: 1.1A
tensiune de iesire ajustabila de la 0V cu un singur rezistor
tensiune de intrare: 1.2V pana la 36V

Daca vreti sa alimentati bara de LEDuri la 12V, va trebui sa aveti tensiune de intrare mai mare de 12V, evident (dar nu cu mult, ptr ca LT3080 e de tip LDO - Low DropOut). Schema de aplicatie o gasiti in link-ul cu LT3080 de mai sus. Rezistorul poate varia intre 200K si 1.2Mohm ptr Vout = 2-12V.

Mentionez ca este doar o sugestie, eu n-am testat fizic circuitul, ci doar intr-o simulare.
Sper sa va fie de folos !

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 8:07 pm

Chiar am si am si lucrat cu acest circuit,este foarte bun,dar conditia principala initiala a fost sa nu am-sau sa am cit mai putina-putere disipata,dat fiindca circuitul respectiv va fi amplasat intr-o cutie relativ mica din tabla de fier-care nu transmite caldura prea bine-complect inchisa, in sensul ca nu are nici un fel de ventilatie,si inauntrul careia am deja o mica sursa de caldura, constind intr-un mini-amplificator audio facut cu un circuit integrat de tipul TDA 2002 pe un mic radiator,care compenseaza puterea audio cam prea mica a receptorului statiei TS-50S,mai ales ca micul difuzor intern al statiei este obturat aproape total de adaptorul automat de antene care este asezat peste statie,asa ca ideal mi-ar fi doar acel convertor mentionat initial.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

yo6ohd

Mesajde yo6ohd » Mar Dec 30, 2014 7:34 pm

http://www.okazii.ro/componente-electro ... a167288138

Gasiti in Bucuresti la pretul de 15 lei. Este triplu fata de pretul de pe ebay dar se poate lua in aceeasi zi. Cunosc vanzatorul, am mai luat de la el unele chestii care imi trebuiau urgent si nu puteam astepta 1 luna sa vina din China

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 31, 2014 9:47 am

Da,multam! pentru adresa,am sa caut acolo.La 15 lei/buc. pretul este inca suficient de onorabil,putin mai mult decit un pachet cu tigari-hi!,mai ales ca nu iau multe,doar 1-2buc. maximum.Toate cele bune! pentru noul an 2015 si La Multi Ani!.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

Înapoi la “Constructii electronice”