Despre parametrii varistoarelor

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 06, 2015 11:18 am

La un circuit de filtrare pentru inalta tensiune format din capacitoare inseriate,pentru eliminarea pericolului reprezentat de virfurile datorate variatiilor inerente ale tensiunii de retea,pe linga rezistoarele de egalizare,in paralel pe fiecare capacitor intentionez sa pun si cite un varistor potrivit ca tensiune de actionare. Varistoare se gasesc,cu curentul lor de impuls este relativ destul de clar,mai putin clar este cu tensiunile,fiindca-din cite am gasit eu-sint date mai multe niveluri de praguri de tensiuni,pentru diferite situatii distincte,pe care din prescurtarile destul de ermetice ale termenilor specifici nu am reusit sa le descifrez-hi!.M-ar interesa daca are cineva un material documentar explicit in acest sens in limba romina. 73!,Nelu

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde yo2loj » Lun Apr 06, 2015 10:29 pm

E o idee buna?
La atingerea tensiunii de prag, rezistenta varistorului scade, adica sunteaza capacitorul. Asta inseamna ca in acel moment, el devine conductiv, si va creste tensiunea pe celalalte condensatoare inseriate ramase. Varistoarele acestora vor intra si ele in conductie unul dupa altul, rezultand o cascada care duce la scurt circuit cu distrugerea tuturor varistoarelor in momentul in care este depasita capacitatea lor de disipare (in cel mai fericit caz, daca nu se strapung condensatoarele, prin supratensiune pe cele ramase, dupa arderea primului varistor).
Sa nu uitam ca varistoarele au fost gandite pentru preluarea socurilor de tensiune de ordinul a catorva milisecunde, nu mai mult, si nu in mod repetitiv, ele degradandu-se progresiv cu fiecare soc preluat.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 07, 2015 12:08 am

Fluctuatiile inerente ale tensiunii de retea vor provoca fluctuatii identice ale tensiunii inalte redresate,doar ca majorate cu raportul de transformare al transformatorului de retea respectiv.Fluctuatia de tensiune-in acest caz ne intereseaza,evident!,doar cea crescatoare-va fi unitara,in sensul ca va fi uniform si simultan repartizata pe toate capacitoarele de filtraj,nu se va manifesta in mod preponderent numai asupra unuia singur,astfel ca si actiunea varistoarelor va fi perfect sincrona,ele deschizindu-se partial simultan,asta bineinteles in cazul cind ar fi atent selectionate ca sa aibe exact aceeasi tensiune de deschidere.Astfel,o supra-tensiune mare,chiar scurta,dar periculoasa pentru integritatea capacitoarelor,ar duce la arderea sigurantei de pe transformator,ceea ce se si urmareste in acest caz,altfel,alegindu-se cu grije pragul de actionare al varistoarelor,practic ele nu vor avea nici o influenta asupra unei tensiuni inalte normale.Cu stima,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO9CHO » Mar Apr 07, 2015 12:37 am

O introducere in varistoare: http://www.vishay.com/docs/29079/varintro.pdf
Un mic ghid de proiectare:

http://www.littelfuse.com/~/media/elect ... de.pdf.pdf

Preturi:
http://www.futurlec.com/Varistors.shtml

Traducerea se poate face in romana utilizant BING Translator sau GOOGLE translator.
Succes.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 07, 2015 6:05 am

Multumesc! mult pentru adresele trimise,sper sa-mi fie utile.73!,Nelu-YO3AOE

YO3GWR
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 02, 2012 11:56 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3GWR » Mar Apr 07, 2015 6:42 am

Pragul de tensiune la varistoare are o dispersie mare. In lantul de varistoare creat, daca unul intra in zona de conductie produce un dezechilibru important. Cred ca solutia cu rezistoare in paralel pe condensatoare este mai buna.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 07, 2015 11:12 am

Desigur-categoric!-ca vor exista si acele rezistoare egale in paralel cu toate capacitoarele,ele au rolul precis de a egaliza tensiunile pe ele,prin faptul ca vor fi parcurse de un curent suficient de mic ca sa nu constituie o sarcina mare pentru redresor,dar suficient de mare pentru ca rezistentele interne-de izolatie-ale capacitoarelor sa nu mai conteze.Totusi,doar ele singure nu pot proteja in mod eficient capacitoarele la salturi scurte si bruste ale tensiunii, sint vital necesare si varistoarele.Dispersia parametrilor lor-desi destul de mica in cadrul aceleiasi serii de fabricatie-se poate contracara eficient printr-o simpla selectie dintr-un numar mai mare de exemplare,dat fiind ca sint si destul de ieftine pentru a se putea achizitiona un numar ceva mai mare decit cel strict necesar.Protectia cu varistoare-desi ceva mai laborioasa-este cea mai eficienta,mai ales daca se folosesc capacitoare pretentioase,cu valori mari la tensiuni mari,care nu sint tocmai ieftine-hi!.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde yo8tot » Mar Apr 07, 2015 12:57 pm

De ce nu puneti un singur varistor in primarul transformatorului?

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 07, 2015 1:54 pm

Este posibila si aceasta varianta,dar acolo este necesar un varistor cu capabilitate cu mult mai mare de curent,care este mai greu de gasit si mai scump,plus ca in acea pozitie variatiile de tensiune sint relativ mai mici,astfel ca alegerea tensiunii pragului de actionare este cu mult mai delicata,limitele fiind mai restrinse,dar este perfect posibil!.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde yo8tot » Mar Apr 07, 2015 2:18 pm

Varistori pentru retea se gasesc in multe locuri si sunt foarte folositi in diverse electrocasnice, inclusiv prelungitoare. Nu cred ca are rost sa folositi un varistor cu capabilitate de curent mult mai mare decat ce se foloseste in aceste aparate. Eu cel putin nu am vazut nici unul explodat :)
Si oricum daca doriti, la TME se gasesc varistori de curent mult mai mare, la pret rezonabil.
Singura problema ar ramane toleranta, cum ati spus in mesajul anterior.
Poate ar fi o solutie varistor in primar + diode zenner pentru tensiunea redresata. Diodele ar urma sa preia doar diferenta de tensiune data de abaterea varistorului.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori