Despre parametrii varistoarelor

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 11, 2015 2:37 pm

Impartasesc cu placere,mai ales ca este o experienta noua si pentru mine,dar deocamdata mai am de adunat/procurat niste materiale,eu am un principiu,nu ma apuc de ceva decit atunci cind am ABSOLUT toate cele necesare,asa ca tema in discutie este-cel putin deocamdata-pur teoretica-hi!.Transformatorul de retea de putere respectiv este recuperat mai demult de la casarea unui aparat medical de fizioterapie,asa numitele aparate de unde scurte-este un jargon medical-,care de fapt sint niste generatoare de r.f. de putere reglabile in trepte egale,cu care se fac tratamente prin incalzire profunda cu inalta frecventa,un fel de cuptoare cu microunde,dar nu sint microunde,sint unde scurte,mai exact pe 27,125 MHz,care se aplica pacientilor prin intermediul unor electrozi speciali,de diferite forme si marimi-inclusiv vaginali-hi!.Intr-adevar,transformatorul respectiv are si niste prize,bineinteles in primar,cu care se pot obtine diverse tensiuni in secundar,incepind de pe la 1KVc.a. si terminind cu circa 3KVc.a./0,5A,in trepte de cite circa 400Vc.a..In acest sens,nu prea am ce teste sa fac,fiindca varistoarele sint deja alese pentru tensiunea maxima,la care inca nici nu ar trebui sa actioneze,ci doar in cazul unei supra-tensiuni in acea pozitie,la tensiuni mai mici-evident!-ne-mai-fiind cazul.Oricum,va voi tine la curent in masura progresului lucrarii.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori