Despre parametrii varistoarelor

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo8tot

Re: Despre parametrii varistoarelor

Mesajde yo8tot » Vin Apr 10, 2015 10:28 am

Varfurile de tensiune sunt de ordinul zecilor ce microsecunde, cel putin asa am vazut ca se ia in considerare cand se calculeaza protectia cu varistoare. Iar un releu actioneaza cu intarziere de la 10 milisecunde in sus. Cand se deschide in sfarsit releul tensiunea a revenit la normal de mult.

Nici nu cred ca sunt componente depasite. Iar de pulverizat ... de ce s-ar intampla asta? Doar nu se descarca condensatorii prin ei. Din cate stiu functioneaza cam ca o dioda zenner, nu au strapungere in avalansa.
Ultima oară modificat Vin Apr 10, 2015 10:43 am de către yo8tot, modificat 1 dată în total.

YO9HSW

Mesajde YO9HSW » Vin Apr 10, 2015 10:40 am

A calculat cineva care este energia stocata in bateria de condensatori, sa zicem 70 uF / 3000V, si care este descarcata la masa prin varistori?

yo8tot

Mesajde yo8tot » Vin Apr 10, 2015 10:54 am

Dar s-ar descarca la masa prin varistor? Ca asta nu mi-e mie clar. Daca tensiunea se intoarce la valoarea tensiunii cu care sunt incarcati condensatorii, atunci varistorul nu se blocheaza la loc?

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 10, 2015 5:44 pm

Varistoarele respective,selectate-din mai multe bucati- sa aibe-pe cit posibil!-exact aceeasi tensiune de actionare/deschidere,fiind montate cite unul in paralel pe fiecare capacitor de filtraj din coloana inseriata,vor actiona numai in momentul in care tensiunea de pe capacitorul respectiv de filtraj pe care este montat va ajunge la pragul de dechidere al varistorului respectiv, deci va actiona exact ca o dioda Zenner obisnuita,si se va inchide/bloca numai cind tensiunea va reveni la normal,facindu-si astfel "datoria"-hi!.La masa/minus va descarca doar unul singur,si anume cel pus in paralel cu ultimul capacitor de filtraj,cel de jos dinspre masa,dar si el va lucra in exact aceleasi conditii ca si celelalte,faptul ca va descarca spre masa nu ii schimba in nici un fel conditia.Importanta-chiar esentiala!-este alegerea cu cea mai mare atentie a pragului de tensiune de actionare/deschidere,in asa fel ca la o tensiune de retea normala-standard (in cazul nostru de 230Vc.a.),respectiv la o tensiune continua redresata normala pe celula de filtraj,varistorul sa se situeze imediat sau cit mai aproape sub pragul lui de deschidere,astfel ca sa se poata beneficia de intregul palier cvasi-orizontal de stabilizare,inainte de se intra in regimul de avalasa,al carui curent va fi oricum limitat de rezistenta interna finita a secundarului transformatorului de retea de putere si in final de arderea-normala!-a sigurantei fuzibile,astfel ca varistoarele nu vor avea in nici un fel de suferit,dat fiindca curentul lor de avalansa este cu mult mai mare decit curentul de ardere al sigurantei.73!,Nelu

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Vin Apr 10, 2015 11:20 pm

Bun, daca releul e prea lent, atunci un tiristor. La o gandire mai atenta cred ca si un bec, atent selectionat, ar putea sa faca treaba chiar mai bine. Doar rezistenta variaza in functie de cat de incalzit e filamentul... Cu o rezistemlnta, atent selectionata si ea, tinem filamentup abia inrosit. Cand apare pulsul de tensiune, filamentul se inroseste si mai tare si rezistenta creste! Am vazut asta intr-un Tehnium explicata pe larg!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8rac

Mesajde yo8rac » Vin Apr 10, 2015 11:47 pm

Din cate tin eu minte, in proiectarea incarcarea unui dispozitiv se face la 70% din valoarea de varf, adica bateria de condensatori ar trebui sa lucreze cu tensiunea de ~ 300V/condensator, daca condensatorii sunt de 400V. Se suporta usor suprasolicitari de 30%.. :) (ca sa nu vorbim de efectul de integrare asigurat de acestia in cazul spike-urilor).
Rezistentele se pun in paralel cu condensatorii pentru echilibrarea tensiunii pe condensatorii pusi in serie... si consuma...
Varistorii sunt nelineari si cu o privire superficiala pe caracteristicile unora (exista link-uri in corespondenta anterioara pe aceasta tema) se pare ca au consumul mult mai mare decat al rezistorilor uzual utilizati pentru echilibrare.
In plus activarea unui singur varistor va declansa automat activarea tuturor, implicit arderea sigurantei...
Reteaua electrica din Romania nu mai pare a fi asa vulnerabila ca in anii 80-90, nu am informatii despre zonele rurale..., doar un "Dorel" - personaj de reclama, poate crea situatii periculoase, dar atunci cade si transceiver, si frigider, si televizor, si calculator, si orice este in priza in intreg cartierul/satul/comuna...
Asa ca am dubii privind utilitarea si eficienta folosirii varistorilor in asemenea aplicatii... dar experimentul a fost si mai este o sansa de progres pentru cunoastere.

Succes!

73 de yo87rac!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 11, 2015 12:13 am

Totul depinde de alegerea corecta a pragului de actionare al varistoarelor,si de sortarea lor pentru a fi cit mai egale,in functie de tensiunea normala de lucru, astfel ca ele sa nu intervina decit strict in cazul cind se depaseste tensiune maxima sigura pe un capacitor de filtraj,altfel ele practic nu intervin in nici un fel.Multumesc! pentru urarea de succes.73!,Nelu

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 11, 2015 8:23 am

YO9HSW scrie:A calculat cineva care este energia stocata in bateria de condensatori, sa zicem 70 uF / 3000V
Salut George,
Da' la ce ar folosi socoteala ? Ptr. conformitate, W= 1/2 * CU^2 = 315J . Si ?
Ce-ti spun tie 315J ? Cu ce compari ? E mare, e mica ?

73 de Cezar
Ultima oară modificat Sâm Apr 11, 2015 8:44 am de către yo3fhm, modificat 1 dată în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 11, 2015 8:41 am

YO3AOE scrie:pentru eliminarea pericolului reprezentat de virfurile datorate variatiilor inerente ale tensiunii de retea
Ce fel de variatii ? Daca sunt pe termen scurt (cum ar fi pulsurile), acelea nu se transmit mai departe, tensiunea redresata si filtrata ramanand aceasi. Daca ar fi pe timp lung, se mai schimba socoteala. Nu trebuie sa luati in considerare variatiile pe termen scurt inregistrate pe voltmetrele digitale (cele care arata acum 218V, peste 2 secunde arata 230V, peste alte cateva clipe 228V si tot asa) mai ales daca cititi ultima cifra. Masurati cu un instrument analogic si daca vedeti variatii ale acului, doar atunci ar putea fi cazul sa va faceti oaresce griji in functie de dimensiunea si durata fenomenului.
YO3AOE scrie:pe linga rezistoarele de egalizare,in paralel pe fiecare capacitor intentionez sa pun si cite un varistor potrivit ca tensiune de actionare.
E inutil. Condensatorul aia face din nastere, "papa" pulsuri (filtreaza, "netezeste"). De asemenea, daca ati pus rezistori de egalizare, tensiunea pe condensatoare e dictata de acestea (valorile divizorului rezistiv), cu exceptia cazului in care vreunul dintre condensatoare prezinta un ESR notabil.

Rezistenta varistorului e invers proportionala cu tensiunea aplicata. Daca il puneti in derivatie in lantul de egalizare, in cazul in care s-ar declansa, ar dezechilibra totul si vom vedea mai curand fum si scantei decat daca ati lasa o simpla siguranta care sa aiba grija sa sara atunci cand s-ar inregistra consumuri crescute.

Metoda americana cu varistorul pus in primar e foarte convenabila, mai ales ca scuteste constructorul de comutarea unor tensiuni mari, ca cele din secundar. Nu va complicati inutil.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 11, 2015 8:54 am

YO3AOE scrie:[...] ca sa se poata beneficia de intregul palier cvasi-orizontal de stabilizare,inainte de se intra in regimul de avalasa,al carui curent va fi oricum limitat de rezistenta interna finita a secundarului transformatorului de retea de putere si in final de arderea-normala!-a sigurantei fuzibile,astfel ca varistoarele nu vor avea in nici un fel de suferit,dat fiindca curentul lor de avalansa este cu mult mai mare decit curentul de ardere al sigurantei.73!,Nelu
Mi se pare foarte... practic/concret. Cred ca singura solutie adevarata pe care pana si oamenii de stiinta care se respecta au aplicat-o, este experimentul.
Si pe radioamatori, experimentarea ii caracterizeaza!
Pai daca tot ne-ati prezentat functionarea si fundamentarea teoretica, atunci treceti la partea practica si tineti-ne si pe noi la curent cu evolutia spectacolului.
Pentru a reproduce teoria enuntata, poate ar fi interesant sa folositi un transformator cu prize, alimentati mai intai redresorul la tensiuni mai mici, apoi la altele mai mari, pana se depasesc valorile presupuse de dvs. pe varistoare, pe condensatoare etc... Evident, pentru documentare stiintifica, ar fi bine sa aveti si un cronometru si sa notati momentele desfasurarii (t0, t1, T-x si asa mai departe). Eu v-as recomanda si ochelari de protectie, pentru orice eventualitate.
Dar cel mai important e sa nu uitati sa ne tineti la curent, sa impartasim si noi din experienta prin care veti trece (cu siguranta!).

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

Înapoi la “Constructii electronice”