Solutii pentru o problema mecanica

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 19, 2015 5:30 pm

Sigur ca este o rezolvare radicala cu cumparatul altora noi,dar cind ai de lucru si esti presat de timp si de lucrare,este putin cam prea peste mina sa pleci in momentul ala sa cauti sa iei burghie,plus ca se poate sa nu gasesti intr-un loc si astfel sa devii "calugarul ratacitor"-hi!.Cit priveste sculele,tocmai ce mi-am intocmit o mini-bormasina verticala foarte buna,sint si foarte atent cind lucrez,dar cu burghiele subtiri nu poti sa stii niciodata,poti sa dai in material de un micro-graunte silicios sau de metal intarit-calit si adio burghiu! oricit de atent ai fi. Multumesc! pentru idei si pentru pontul cu LIDL,am sa urmaresc cu atentie site-ul lor,mi se pare un pret rezonabil.Toate cele bune! si 73! de la Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde yo3gh » Dum Apr 19, 2015 5:37 pm

La Lidl eu am gasit acum cateva luni ceva util dar doar ptr burghie peste 3.5mm , http://offers.kd2.org/ro/ro/lidl/pyNn/
Numai bine,
Dan

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 19, 2015 6:01 pm

Da,il stiu,l-am gasit si eu,dar este doar pentru burghie medii,astea se pot ascuti foarte bine si pe/cu un polizor cu piatra fina,pe mine ma interesa ceva pentru burghiele subtiri,sub 2mm diametru,mai cautam...73!,Nelu

Avatar utilizator
YO2MBA
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 3:13 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO2MBA » Dum Apr 19, 2015 8:35 pm

yo3gh scrie:La Lidl eu am gasit acum cateva luni ceva util dar doar ptr burghie peste 3.5mm , http://offers.kd2.org/ro/ro/lidl/pyNn/

La Lidl mai este şi varianta asta, dar tot pentru burghie mari, între 3 şi 10 mm. Tot ceva de genul acesta aduc ocazional şi la Kaufland. Din ce-am auzit nu prea îşi merită banii, stratul abraziv ducându-se repede. Probabil cea mai bună variantă este cea din Tehnium.

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde yo8rac » Dum Apr 19, 2015 8:37 pm

Pentru minifreze exista niste discuri diamantate de circa 2-3 cm diametru, se prind intr-un ax cu un surub mic, pot fi folosite cu success si la ascutit burghie dar trebuie rabdare si improvizate un dispozitiv de fixare bormasina si unul pentru ghidaj burghiu (pentru cei carora le tremura mana sau nu au dexteritatea necesara)... remarca era pentru ca am vazut un meserias care facea toate operatiunile cu flex-ul (polizor unghiular) fara SDV-uri :D
Se gasesc pe la LIDL ocazional, la magazinele de bricolaj, uneori la "dughenele" stabile din oboare, depinde de localitatea de domiciliu...
Succes!
73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 19, 2015 11:44 pm

Da,este o idee!,eu am si o mini-bormasina electrica Proxxon cu mandrina mica-prinde doar pina la maximum 3,2mm diametru-dar de turatie-reglabila-foarte mare,ajunge de pe la 5000 pina pe la 20000 rot./min.,care in trusa ei are si citeva asemenea mici discuri metalice semi-diamantate,in sensul de diamantate fin pe o singura fata,ar fi intr-adevar o solutie viabila,trebuie doar prinsa-fixata foarte bine,mai greu va fi cu pozitionarea si rotirea burghiului,sa vad ce se poate face. Multumesc!,73!,Nelu-YO3AOE

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO8RNI » Lun Apr 20, 2015 5:46 am

Cu ce sa ascuti burghiul nu mi se pare o problema, poate si datorita meseriei-lucrez zilnic cu fel de fel de discuri si pietricele abrazive cu turatii pana la 50 000rpm 8-) -mult mai important mi se pare cum sa ascuti burghiul astfel incat sa pastrezi geometria/unghiul varfului, altfel degeaba il mai ascuti.Am vazut o gramada de "meseriasi" care ascut burghie pentru metal cu flexul si le fac mai "ascutite" ca sa mearga mai bine :lol: Sau cate si mai cate nazdravanii de astea a la Dorel :shock:
Un filmulet cu o masina de ascutit burghie in care se vede miscarea pe care o face burghiul se poate gasi aici http://www.proxxon.com.ro/proxxon-21200-ascutitor-de-burghie-proxxon-bsg-220.aspx

Bob

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Solutii pentru o problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 20, 2015 12:17 pm

Da,intr-adevar,unghiul de ascutire al virfului este foarte! important,trebuie foarte atent ajustat,dar in acelasi timp-mai ales la burghiele subtiri!-destul de-daca nu chiar foarte!-greu de controlat,ar fi necesar un dispozitiv optic de marire.Si eu lucrez destul de des cu tot felul de mini-freze si mini-pietre abrazive rotative,si desi ceea ce am eu nu sint chiar de mare calitate,chiar si asa modeste sint extrem de utile!.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori