Resuscitare acumulator Pb

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Resuscitare acumulator Pb

Mesajde yo2ya » Lun Apr 27, 2015 12:10 pm

Am o intrebare: un acumulator cu Pb ,model folosit la un sistem solar, 12v/140Ah mai poate fi resuscitat daca tensiunea la borne a scazut la 7,3v ?
Daca da, in ce fel(prefer o metoda testata HI!HI!)?

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde yo5fmt » Lun Apr 27, 2015 5:51 pm

Incarca-l cu un curent mic si timp indelungat prima data (sa nu treci de 5A) pana cand tensiunea la borne ajunge la 13.2V, dupa care descarca-l cu un bec auto bilux pana cand ajunge tensiunea la 11V, dupa care incarca-l normal...10 ore cu 14A. Dupa incarcare lasa-l 24 ore si masoara tensiunea la borne. Daca e in plaja de 12,4-12,7V....a scapat ;) ! Daca nu, atunci mai repeta o data descarcarea/incarcarea in forta. Ai mari sanse sa fi scapat, eu am reactivat asa acumulator care a stat descarcat la zero toata iarna!

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde YO5AVN » Lun Apr 27, 2015 8:37 pm

Principial YO5FMT a dat Solutia corecta - cu specificarea ca:
- "succesul" depinde de timpul cat a stat acumulatorul in stare descarcata - respective gradul de compactare a sulfatului de plumb format (fractia de PbSO4 blocat, neconvertibil in oxid de plimb activ);
- pentru un success mai mare, este indicat ca cel putin la prima incarcare sa folosesti un redresor monoalternata (incarcare in impulsuri - un trafo 220V/14-15V - cu o singura diode pe secundar in serie cu bacteria) - valoarea medie (integrate) a curentului de incarcare sa nu depaseasca valorile indicate de YO5FMT;
- in timpul incarcarii, pe bornele bateriei sa nu depasesti 13,8V la 20 grade temperature ambianta. Daca ambiantul e mai mult, tensiunea aplicata sa fie mai mica(cca. 40mV pentru fiecare grad C ce depaseste 20 grade).
Succes!
Joska

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde yo3hjv » Lun Apr 27, 2015 11:35 pm

Daca este AGM sau SLA, ia-ti adio. E dus ireversibil. Daca vrei sa te joci de-a resuscitarea intai va trebui sa determini daca este baterie cu antimoniu sau calciu. Daca este cu antimoniu, atunci e vorba de desulfatare si asta se face cu cicluri de incarcare-descarcare conform tabelei producatorului intrucat desulfatarea se face "natural". Daca este cu calciu acolo e nevoie de un zapper care sa rupa bariera de oxid formata la nivelul electrodului. Problema este ca nu ai acces direct la celula individuala astfel ca vei da peste cap celelalte celule inseriate.
Ia masuri de precautie astfel:
-lucreaza in spatiu deschis
-sacrifica supapele de suprapresiune, deschizandu-le
-monitorizeaza temperatura bateriei cu atentie. Daca sare de 35 de grade abandoneaza procedura.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde yo5ajr » Mar Apr 28, 2015 1:20 am

Toate postarile sunt corecte in special cele care se refera la "gimnastica" acumulatorului, cred insa ca mai trebuie adaugat faptul ca este indicat ca inainte de ori ce operatie sa fie masurate densitatile pe fie care element, notate, apoi dupa terminarea ciclurilor de "resuscitare", incarcare complecta (urmarit eliberarea gazelor pe fie care element) sa se mai masoara densitatile comparand cu prima masuratoare apoi aducerea densitatilor la aceas valoare. Elementul care nu da semne de eliberare gaze este moarta. (asemanator sampaniei proaspat destupat....hi) Asa cum a spus Vasile, e bine sa mai faci o descarcare controlata (curent tensiune timp) ce a ce va spune clar ca merita sau nu sa mai folosest acel acumulator. Succes si grija. 73 de Miki

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 28, 2015 8:01 am

Pentru a se evita repetarea unor asemenea situatii ne-dorite si potential costisitoare,este foarte recomandata utilizarea unui incarcator-mentinator industrial inteligent-daca se poate de firma-dar un model serios,nu chinezarii de duzina,iar la utilizare un invertor tot serios,care semnalizeaza optic si acustic limita inferioara de tensiune a bateriei de acumulatoare si in ultima instanta deconecteaza automat consumatorul.Succes! si 73!,Nelu-YO3AOE

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde YO2AA » Mar Apr 28, 2015 1:03 pm

Parerea mea este diferita de ceea ce sa spus pana acum.
In primul rand daca acumulatorul cu plumb are capacele la fiecare din cele 6 compartimente si este cu electrolit lichid as proceda la cea mai buna metoda de regenerare care este este EDTA:
1) Se goleste electrolitul din baterie si se reumple cu o solutie constand din apa distilata si EDTA;
2)Apoi se trece la regenerarea propriu zisa prin folosirea unui incarcator cu microcontroler care da o incarcare pulsatorie la un curent mic (cam maxim 1 - 1,5 Amperi timp de aproximativ 20 de ore) de genul BATTERY MINDER http://www.batterystuff.com/battery-res ... BD-12.html
3) Se va monitoriza temperatura electrolitului permanent şi tensiunea la borne;
4) Se goleste solutia cu EDTA din acumulator si se reumple cu electrolit proaspat la concentratie corespunzatoare.
4) Se incarca acumulatorul pentru absorbtie de curent cu un incarcator cu impulsuri care poate fi de tipul CTEK.
Dupa regenerarea completa se monteaza permanent pe acumulator un desulfator electronic. Un link util: http://www.ebay.com/bhp/battery-desulfator si un link pentru EDTA: http://www.ebay.com/itm/EDTA-for-treati ... 2ed90cc3f7
Personal am reusit o baterie de 55A sa o refac la capacitatea initiala de dragul experimentului, solutia am cumparat-o din Anglia (a costa cam 25 de lei) iar incarcatorul folosit a fost un CTEK de 5A.
Cu stima YO2LRB Gratian.
Ex YO2LRB

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde yo2ya » Lun Mai 11, 2015 2:41 pm

Revin cu informatii concrete.
In primul rind multumesc pentru sfaturi si idei!!!
Am reusit resuscitarea unui singur acumulator din 4.Asta e! Celelalte nu au vrut sa ia curent la incarcare, nici macar zeci sau sute de mA.
Cel resuscitat a fost singurul cu tensiune peste 7v,celelalte au fost undeva 6-6,3v.
Am reusit sa-l incarc pina la 13,8V dupa care am facut o descarcare pina la 11,2v dupa care inca o incarcare. Descarcarea am facut-o cu becuri de far de masina, aprox 7A.
Tipul de acumulatori si redresorul cu care m-am jucat se vad in poze...
Urmeaza restul instalatiei, un senzor de tensiune cu decuplarea consumatorilor atunci cind tensiunea scade la 10v.
73 si s-auzim numai de bine!!!
Fişiere ataşate
Picture 002.jpg
Picture 002.jpg (161.71 KiB) Vizualizat de 11320 ori
Picture 001.jpg
Picture 001.jpg (171.91 KiB) Vizualizat de 11320 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde YO3AOE » Mie Mai 13, 2015 6:57 pm

Tema asta este reluata?,sau mi se pare mie?,si daca intr-adevar este reluata,oare de ce?.Raspunsurile sint de genul "cite bordeie,tot atitea obiceie",asa ca sint-in cea mai mare parte!-irelevante,in sensul ca se bazeaza pe mici experiente proprii,care-uneori-au dat ceva rezultate,dar nu se precizeaza pe ce termen,deci daca merita investitia de timp si mijloace. Am un singur sfat,nu faceti-in sensul de a nu construi-sau nu cumparati incarcatoare-mentinatoare-ma refer aici strict la bateriile de acumulatoare cu plumb si acid-care sa incarce peste nivelul de 12,8,maximum 13Vc.c.,fiindca va veti auto-pagubi cu buna stiinta,si preferati incarcatoarele lente-respectiv de curent mic-celor rapide,de curenti mari,care nu ofera nici un avantaj palpabil,dimpotriva!.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Resuscitare acumulator Pb

Mesajde YO8STB » Joi Mai 14, 2015 9:10 am

Pentru YO3AOE,
Vă inșelați în privința tensiunii de încărcare float a acumulatorilor. Vă dau un exemplu de la un furnizor pentru un acumulator tip VRLA.
Veți observa că pentru o temperatură a mediului ambiant tensiunea recomandată de încărcare este de 6 ( celule ) * 2,27 V = 13,62 V pentru aplicații de tip stand-by iar pentru aplicații de tip cycle-use (gen panouri fotovoltaice) tensiunea recomandată este de 6 ( celule ) * 2,4 V = 14,4 V.
Înafară de documentul atașat vă susțin aceste lucruri prin prisma unei experiențe de 14 ani în domeniu.
Fişiere ataşate
baterii.png
baterii.png (118.44 KiB) Vizualizat de 11097 ori


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori