Atentionare tehnica

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE

Atentionare tehnica

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 28, 2015 9:47 pm

Inainte de utilizarea releelor electro-magneto-mecanice produse de firma SCHRACK-AUSTRIA,care se gasesc pe piata noastra de profil in anumite magazine,verificati cu mare atentie contactele pe care le fac si in mod special izolatia (d)intre grupele de contacte,apar scurtcircuite incredibile! intre ele,asa ceva nici la chinezarii n-am intilnit,deci mare atentie!.73! Nelu-YO3AOE

yo5ajr

Re: Atentionare tehnica

Mesajde yo5ajr » Mie Apr 29, 2015 12:55 am

Mai sa fie....am apreciat in totdeauna produsele electrice austriece ca fiabilitate si calitate printre "Legranduri" Siemens si altele si tocmai acum sunt pe cale sa achizitionez produse SCHRACK printe care si contactoare de 65A/380v tetrapolare. La supermarketuri nu mai stii ce cumperi acum dam si in tehnica de marfuri cu calitati indoielnice? Sunt pe spate....:((((
Multumesc de stire. 73 de yo5ajr Miki [/b]

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mie Apr 29, 2015 3:00 am

Si eu am ramas totalmente uluit,pur si simplu nu-mi venea sa cred,ca dovada ca prima data am taiat intii stecherul,era din acela simplu din plastic injectat si am crezut ca el are scurt la iesirea firului,dar nu,era releul,si culmea!,nu doar acela,ci toate trei bucatile pe care le luasem,si nu chiar ieftine la 19 lei/buc.,si toate trei prezinta exact acelasi defect,scurtcircuit intern intre cele doua grupe de contacte duble,este incredibil si mi se pare-totusi-inadmisibil!.Sa vedem ce vor zice cei de la magazin,mai ales ca nici nu mai am bonul,cine s-ar fi gindit la asa ceva!?. 73!,Nelu-YO3AOE

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 29, 2015 6:02 am

Banuiesc, evident s-ar putea sa gresesc, ca , releele dvs au fost fabricate in China sub brand Schrack. Toata lumea procedeaza asa in zilele noastre din cauza mainii de lucru foarte ieftine.In China, evident ca se fabrica si produse de calitate, atunci cand serviciul calitate este dirijat de firma "mama". Nu cred ca Schrack mai are fabrici pe terioriul Austriac unde mana de lucru este scumpa. Pot sa gresesc, evident.
In orice caz, nu cu magazinul veti rezolva (sau poate ...sunt seriosi si isi cer scuze, cine stie) . Cred ca, cel mai bine este sa ii contactati direct: http://www.schrack.ro/

Interesant este totusi sa mergeti si la magazinul de unde le-ati achizitionat , cu un Ohmetru si sa mai testati cateva bucati noi din stocul magazinului.Poate este un defect constant al unui lot rebutat.

Succes.

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mie Apr 29, 2015 8:22 am

Cu 19 Ron poti cumpara un releu de calitate ?! Poate cu 19 Euro ! 73 ! de yo8cln.

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 29, 2015 10:00 am

Cu 19 Ron poti cumpara un releu de calitate ?! Poate cu 19 Euro ! 73 ! de yo8cln.

Adevarat graiti, dar chiar si la 4Euro si ceva...nu pui mizerii in vanzare. Din punctul meu de vedere, daca asa s-a procedat, nu au nici un fel de consideratie pentru client, ceea ce este grav. Nu toti clientii sunt Dorel... :| Oricum, trist, indiferent de pret...
Succes!

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mie Apr 29, 2015 11:29 am

Asa este OM Morel ! Din pacate in YO (poate am eu senzatia ) in ultima vreme s-au
intors practicile vechi gen "lasa ca merge si asa". Pacat . 73 ! de yo8cln.

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 29, 2015 11:58 am

O reala onoare sa fiu confundat cu Morel. :-)
Toate cele bune!

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mie Apr 29, 2015 12:00 pm

Si eu am impresia ca este un defect tipic de fabricatie al lotului,oricum am sa verific la magazin,fiindca totusi o sa am nevoie de asemenea relee,norocul este ca mai au si alte tipuri asemanatoare de unde se poate alege.Defectul este foarte grav,la toate trei bucatile cele doua contacte normal deschise sint in scurt intre ele,iar ambele cursoare sint in scurt intre ele si cu contactele normal inchise,asa ceva n-am pomenit!. Am contactat magazinul,care de altfel nu are nici o vina,au fost si ei probabil pacaliti cu un lot defect,ei nu stau sa le verifice bucata cu bucata,au fost de treaba,si-au cerut scuze si mi-au promis ca mi le vor schimba sau imi pot alege altceva in pretul lor total de 57 de lei,sa vedem. 73!,Nelu-YO3AOE

yo8cln

Mesajde yo8cln » Mie Apr 29, 2015 12:10 pm

Scuze OM Florentin ! Greselile sint greseli, cu sau fara ochelari (ai mei) , HI ! 73 ! de yo8cln.

Înapoi la “Constructii electronice”