Atentionare tehnica

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Atentionare tehnica

Mesajde YO3AOE » Joi Apr 30, 2015 4:21 am

Data fiind ciudatenia "defectului" perfect identic al releelor,am aprofundat cercetarile,si iata ce am aflat: releele nu sint de fapt defecte,ele asa au fost facute,in sensul ca in interior exista doua sisteme perfect identice,in sensul de doua grupe de contacte duble,fiecare in parte avind o capabilitate de curent de maximum 8A.Producatorul,pentru a nu se complica cu design-uri diferite,a folosit un exact acelasi design pentru doua tipuri de relee perfect identice ca tipo-dimensiuni,unul de 2x8A cu circuite distincte,in sensul de complect separate,si unul de 1x16A cu ambele sisteme puse-legate in paralel in interior,dar care are exact aceeasi configuratie a pinilor la exterior,fapt care-evident!-poate foarte usor induce in eroare. Greseala este-posibil-a furnizorului care-probabil,nu am de unde sa stiu-poate nu a specificat acest lucru,sau a magazinului,care daca stia,nu l-a trecut pe/in site-ul propriu,desi la unele tipuri apare.Nu este nici o paguba,releele pot fi folosite si in alte circuite,dar ramin nervii si timpul pierdut cu lucrarea care acum trebuie refacuta.73!,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Atentionare tehnica

Mesajde YO9CHO » Joi Apr 30, 2015 9:53 am

Ei, asta schimba complet ipoteza de "lucru". :lol:
Succes in continuare!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori