Cheie simpla de manipulare

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO3AOE » Vin Iun 12, 2015 10:39 pm

Am gasit pe Internet probabil cea mai simpla si sigur cea mai ieftina-hi! posibila schema electrica de principiu a unei chei de manipulare,postata de radioamatorul suedez Harry Lithall sub titlul "Simple paddle keyer".Este intr-adevar foarte simpla,redusa la ultima expresie,si in principal se bazeaza pe histerezis-ul unui mini-releu obisnuit de tensiune continua.Din text nu rezulta, dar probabil ca releul folosit de el este de 24Vc.c.,montajul alimentindu-se cu 18Vc.c.,tensiune la care releul respectiv inca mai lucreaza/actioneaza satisfacator,iar valorile pieselor componente sint tatonate evident pentru aceasta tensiune de alimentare.Ca sa economisesc timp,m-ar interesa daca a facut cineva acest montaj cu un mini-releu de 5-6Vc.c.,si daca da,la ce valori de piese componente a ajuns.73!,Nelu


YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO3AOE » Vin Iun 12, 2015 11:38 pm

Montajul din site-ul respectiv,era asa de greu de inteles?

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO9CHO » Sâm Iun 13, 2015 1:08 am

Montajul din site-ul respectiv,era asa de greu de inteles?

Se pare ca acesta era situl necesar discutiei.Era ideal daca link-ul era postat. :|

http://sm0vpo.altervista.org/use/simplek.htm

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO6EX » Sâm Iun 13, 2015 7:26 am

YO3AOE scrie:Montajul din site-ul respectiv,era asa de greu de inteles?


Daca nu dai un link de unde vrei sa se stie???


Daca ester cel postat de 9CHO, montajul ala se facea prin anii '60 ;)

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO3AOE » Sâm Iun 13, 2015 9:23 am

Da,exact ala este,si care e problema?

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO6EX » Sâm Iun 13, 2015 2:25 pm

YO3AOE scrie:Da,exact ala este,si care e problema?

Nu este nici-o problema pentru mine... Poate ptr. dta... :mrgreen:
Acest manipulator electronic a fost construit de mine prin 1961 dupa o schema dintr-o revista ceheasca daca imi amintesc bine...
Ca dioda foloseam un trz MP sovietic...

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO3AOE » Sâm Iun 13, 2015 3:50 pm

Nu,eu n-am probleme decit cu cei care-au-n-au treaba-sint pusi permanent pe ironii ieftine si bancuri ne-sarate.Foarte bine! ca l-ai facut,mai bine imi comunicai niste rezultate,decit o bascalie fara nici un sens.Eram si eu curios sa-l incerc si-eventual-sa-l perfectionez,ce ar fi rau in asta?,chiar daca este foarte vechi,rasuflat si depasit,unii refac aparate de radio cu galena,trebuie neaparat sa-i luam in balon?

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO5VAE » Sâm Iun 13, 2015 9:05 pm

YO6EX nu facea bascalie sau bancuri. Doar ca in prima postare astepta un link (ca mine de altfel) catre siteul precizat sau schema respectiva, link care nu apare in postarea respectiva...posibil ai omis sa il pui sau pur si simplu nu a aparut. In rest, de ce sa nu il faci daca e functional si merge? Cu toate ca in zilele noastre, cred ca ar fi mai simplu de facut ceva bazat pe microcontroler, chiar arduino, pe care il programezi prin usb. Numai de bine!
73 de YO5VAE - Edy

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cheie simpla de manipulare

Mesajde YO3AOE » Sâm Iun 13, 2015 11:14 pm

Mi s-a parut ca odata ce am dat in clar numele autorului si denumirea site-ul-ui respectivului,cei care stiau despre ce este vorba ar fi inteles,deci ma refeream strict la cei in cunostinta de cauza,de la care solicitam si asteptam niste informatii,ca sa economisesc timp si sa evit-pe cit se putea-tatonari suplimentare,fiindca schimbind radical tipul releului respectiv si implicit si tensiunea de alimentare,este evident ca se vor schimba si datele problemei, in sensul schimbarii unor valori ale pieselor componente,dar se pare ca nu voi fi scutit de tatonari,asta este situatia si deja m-am impacat cu gindul-hi!. Oricum voi incerca montajul,macar asa de amorul artei-hi!. Bine,atunci toate cele bune! si 73! de la Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 20 vizitatori