Encoder Omron contrafacut

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Encoder Omron contrafacut

Mesajde yo8tot » Sâm Iun 20, 2015 3:54 pm

Recent am cumparat de pe Ebay din China un encoder rotativ nou de tipul E6B2-CWZ6C Omron cu 2000 de pulsuri pe rotatie. Pretul e de 27$ cu tot cu transport. La TME costa 1220 lei :) Vreau sa il folosesc la un sintetizator cu AD9951.

Initial cand a ajuns coletul axul se rotea foarte usor. Dupa cateva zile am conectat firele la un osciloscop sa vad daca functioneaza. Spre surprinderea mea am constatat ca avea o pozitie unde se rotea foarte greu. Ca si cum axul a fost lovit si s-a descentrat.

Dupa ce l-am desfacut am vazut ca pe ax este montat un disc de sticla si foarte aproape de el era un fel de fotodioda. Toleranta este extrem de mica. Evident, acolo discul se freca de senzor. Am renuntat sa il mai rotesc ca sa nu se stearga inscriptiile de pe disc.

Ulterior am facut o plangere si vanzatorul mi-a returnat banii fara nici o discutie. Cel mai interesant lucru insa l-am constatat astazi cand din intamplare am rotit iar axul si de data asta se invarte fara probleme!

Atunci am bagat encoderul la congelator dar nu s-a schimbat nimic. In schimb cand l-am incalzit putin cu uscatorul de par am reusit sa il intepenesc de tot :)

In concluzie noroc ca a fost canicula in ziua cand i-am facut proba, altfel as fi facut un sintetizator pentru zile racoroase :) Mai jos este o poza cu ce am cumparat eu, si apoi o poza cu un encoder original. Am sa cumpar din nou de la alt vanzator, poate nimeresc unul bun. Daca sunt dispusi sa imi trimita encodere si apoi sa imi returneze banii nu au decat :)

Imagine

Imagine

YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Encoder Omron contrafacut

Mesajde YO2MMO » Sâm Iun 20, 2015 10:49 pm

Buna seara!
Nu stiu ceva mira, in ziua de azi! Sa va dau un exemplu invers, de corectitudine! E adevarat, nu vine (exemplul) de la "marele popor chinez"!) Sa ma explic: am nevoie de o pereche de MRF 455, echivalent Mitsubishi SD1446. Am incercat tot felul de variante! La un moment dat, SD1446 aparea in stoc la LCCOM. Am sunat, cu scopul declarat de a face o comanda ferma. Raspunsul: mai avem doar o singura bucata! La intrebarea mea: cind o sa mai comandati, raspunsul a fost unul foarte sincer: nu mai comandam, pentru ca am avut exagerat de multe rebuturi! Ca atare, concluziile le trageti dvs!

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Encoder Omron contrafacut

Mesajde yo8tot » Sâm Iun 20, 2015 11:58 pm

In cazul tranzistorilor e binecunoscuta problema. Sunt cei mai usor de contrafacut. Dar in final daca nimeresc un encoder bun ma declar multumit. Mai ales ca s-ar parea ca incercarile nu costa nimic :) Si oricum pretul pentru unul original mi se pare aberant.

Acum trebuie sa comand si un AD9951. Iarasi diferenta de pret e considerabila la chinezi. Ma gandesc ca pe asta nu au cum sa il mai copieze. Doar daca nu folosesc o capsula identica de la alt integrat si o reinscriptioneaza. Dar asta mi s-ar parea prea de tot :)

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Encoder Omron contrafacut

Mesajde yo2loj » Dum Iun 21, 2015 10:55 am

La TME poti avea surprize deosebite la preturi.
De exemplu am cautat la un moment dat becuri cu halogen G4 de 6V/10W.
Pretul la TME era de aproape 200RON (nu mai retin exact cat), iar de la alt furnizor local l-am obtinut cu 5 RON.
Iar explicatia era foarte simpla: TME Il avea pe stoc la un furnizor in Statele Unite, si socoteau si costul transportulului unui colet pentru 1 bucata cu posta rapida.
Asa ca verificati unde au in stoc produsul, daca vedeti asemenea preturi aberante (scrie pe acolo pe undeva unde zace produsul). Pretul corect s-ar putea sa fie exact cel mult mai mic de la chinez.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Encoder Omron contrafacut

Mesajde YO3AOE » Lun Iun 22, 2015 8:25 pm

Deformarea mecanica datorata unei diferente de temperatura chiar si de citeva zeci de grade Celsius,care sa provoace un asemenea defect mi se pare de la inadmisibila la de-a dreptul aberanta!.Ce coeficient de dilatatie/contractie pot sa aibe acele materiale-banuiesc sintetice/plastice-ca sa duca la aproape blocarea dispozitivului???.Este foarte posibil ca la montare sa se fi exclus-din greseala sau neglijenta-o saiba distantoare,sau-daca chiar si axul de actionare este din material sintetic/plastic,fapt des intilnit in ultimul timp-sa existe o mica deformare-excentricitate-a lui sau a lagarului care sa determine defectul.Ar fi interesant si util de vazut ce se intimpla dupa strecurarea unei mici picaturi de ulei siliconic sau un alt ulei fin in lagar,s-ar putea sa-si revina.In ultima vreme se da o atentie din ce in ce mai mica prelucrarilor mecanice,mai ales ca majoritatea sint efectuate robotic,fara nici un fel de c.t.c. ulterior,ma refer desigur la produsele de larg consum,desi un asemenea dispozitiv nu prea ar fi de aceasta categorie.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori