Contacte pentru borne

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Contacte pentru borne

Mesajde YO3AOE » Vin Aug 07, 2015 10:16 am

In cursul acestei veri,in portabil la cort am avut niste probleme cu monturile/contactele prin stringere de la bornele bateriei de acumulatoare auto,in sensul ca fara sa fie strinse foarte tare,una dintre ele s-a crapat, facindu-mi ceva necazuri.Piesa respectiva parea a fi din alama,de asta am si cumparat-o,dar dupa rupere s-a dovedit a fi posibil zamac,deci o mica/mare pacaleala.Rog mult pe cine stie,sa-mi recomande si mie o firma sau un produs serios de acest gen,pe care sa ma pot baza.Cu multumiri! anticipate si 73!,Nelu

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Contacte pentru borne

Mesajde YO8RNI » Vin Aug 07, 2015 12:17 pm

Borne (mai) de calitate poti gasi aici:
http://www.lpelectric.ro/ro/products/di ... te_ro.html

Eu am pe o masina al doilea model, foarte util daca ai de conectat diverse cabluri mai subtiri, pe langa cele principale ce merg la demaror.

73!
Bob

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Contacte pentru borne

Mesajde YO5VAE » Vin Aug 07, 2015 12:51 pm

Poti incerca si cu niste clesti mai sanatosi, gen cei de pe cablurile cu care dai curent. Sa aiba suprafata de contact destula si arcul sa fie destul de tare pentru a asigura contactul.
73 de YO5VAE - Edy

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Contacte pentru borne

Mesajde YO3AOE » Vin Aug 07, 2015 2:25 pm

Multam! pentru adrese,am sa vad ce pot gasi acolo.In ceea ce priveste clestii,ar fi o solutie de moment sau de avarie,dar nu-mi prea convin fiindca cu cit sint mai strinsi si putindu-se roti necontrolat sau accidental pot produce zgirieturi sau chiar sapa santulete pe suprafata bornelor,lucru de nedorit.Pe vremuri se gaseau asemenea contacte/monturi chiar din plumb sau un aliaj cu plumb majoritar,care erau relativ bune,mai putin la rezistenta fizico-mecanica,fiindca din cauza plasticitatii materialului presiunea/apasarea pe borne scadea destul de repede in timp,dar fiecare lucru bun cu partea lui proasta,cum spunea un scotian caruia ii murise soacra si era nevoit sa-i plateasca cheltuielile de inmormintare-hi!. 73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 10 vizitatori