Modificari la statia TS-50S

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Modificari la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Mar Aug 18, 2015 5:53 pm

De la posesorii statiei de tipul TS-50S de la Kenwood,m-ar interesa daca cineva a modificat circuitul de iluminare al scalei,montind l.e.d.-uri in locul beculetelor originare arse,si daca da,m-ar interesa procedura respectiva, fiindca-neavind motive intemeiate-nu am desfacut pina acum niciodata statia.Cu multumiri! anticipate,Nelu

yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Modificari la statia TS-50S

Mesajde yo3wl » Mar Aug 18, 2015 9:59 pm

Bună seara,
Atașat modificare cu LED pentru TS50.

73,
yo3iul
Fişiere ataşate
Kenwood_backlight_mod.pdf
LED
(239.1 KiB) Descărcat de 335 ori
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Modificari la statia TS-50S

Mesajde YO8STB » Mar Aug 18, 2015 10:19 pm

Circuitul respectiv limiteaza curentul pe LED-uri la aprox. 20mA pentru ledurile verzi, albastre sau albe care au Vf~3V si la aprox. 30 mA pentru ledurile galbene, rosii care au uzual Vf~2V. Asadar atentie la ce LED-uri vreti sa montati.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 19, 2015 12:00 am

Multumesc! foarte mult pentru datele trimise.Toate cele bune! si 73! de la Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 19, 2015 11:28 am

Referitor la tipul de l.e.d.-uri utilizabil pentru iluminarea fundalului scalei l.c.d. de la statia TS-50S,m-am gindit sa nu ma complic cu acele rezistoare serie de limitare a curentului,si-atunci am cautat si am gasit la firma Adelaida din-parca-Craiova niste l.e.d.-uri mici-de 3mm diametru-cu lumina de culoare verde intens,care se pot alimenta direct de la tensiunea de 5Vc.c.,sau cel putin asa sint datele de magazin.Problema este ca au latimea unghiului fasciculului luminos de numai 40*,asa ca ar trebui asezate culcate,si nu stiu daca acolo ar fi loc pentru aceasta pozitie.Este drept ca de-a lungul timpului eu am si polizat fin paralel cu planul contactelor corpul unor l.e.d.-uri de 5mm ca sa intre in niste fante anume,dar nu stiu daca figura ar merge si la cele de 3mm diametru,sint cam prea fragile.Asa mai bine caut niste l.e.d.-uri dreptunghiulare de culoarea dorita si le montez pe ele culcate,dar nu stiu daca exista pentru direct la 5Vc.c..In materialul primit,vad ca au fost puse l.e.d.-uri cu lumina albastra,probabil din cele folosite la brichetele cu mini-lanterne,posibil datorita faptului ca acelea merg curent la 4-4,5Vc.c. sau chiar la 5Vc.c..De asemenea,nu-mi explic cum intr-una dintre fotografii apar niste cercuri luminoase concentrice neuniforme in jurul l.e.d.-uri-lor,iar in cealalta apare ecranul perfect si uniform iluminat.73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 19, 2015 11:26 pm

Desi n-asi fi crezut,dupa multa cautare am reusit sa gasesc in vreo doua-trei locuri-in tara-beculete cvasi-identice ca dimensiuni si parametrii cu cele originare,asa ca rezolvarea va fi cea mai simpla posibila,scoate beculetul ars-pune beculetul bun-hi!.Oricum,desi cu mult mai fiabila,solutia cu l.e.d.-uri in locul beculetelor era oarecum problematica,mai ales din cauza unghiului limitat-in sensul de prea mic-al fascicolului l.e.d.-uri-lor,care ar fi necesitat o anumita pozitionare fizico-mecanica relativ critica.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori