Problema la statia TS-50S

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Problema la statia TS-50S

Mesajde YO3FZS » Vin Sep 11, 2015 5:30 pm

Daca este mai lung (chiar si 15...20 cm), cablul se poate plia, insa evident ca lungimea sa nu trebuie sa fie exagerata, nu are rost sa cumperi un cablu de 50 cm daca altul de 15 cm este disponibil pentru inlocuirea celui de 6 cm...
Din punct de vedere electric, nu apar probleme datorita cablului mai lung; dealtfel, in service, inlocuirea cel putin temporara a unui asemenea cablu scurt cu un altul mult mai lung este ceva util si se practica atunci cand este posibil, deoarece usureaza accesul si efectuarea masuratorilor in service (multi tehnicieni si-ar dori sa aiba la indemana cablurile mai lungi necesare!).
Nu recomand scurtarea cablului, trebuie mare atentie si ceva experienta, pot apare probleme la contacte. Contactele in nici un caz nu trebuie sa fie cositorite.
Este posibil a fi scurtat cablul (am incercat cu succes) insa rezultatul nu arata chiar... profesional. Cablul se taie usor dar problema consta in indepartarea cu mare atentie a stratului de plastic de deasupra contactelor, la capat (se poate face prin razuire), traseele fiind foarte subtiri. Unele cabluri au capetele ingrosate si rigidizate cu folii mai groase de plastic (v. foto de mai sus), in aceste cazuri ceva asemanator trebuind a fi atasat la capatul scurtat, insa grosimea foliei atasate este esentiala; o folie prea groasa poate face imposibila sau dificila introducerea in conector (eventual insotita de exfolierea unor contacte, ceea ce mi s-a intamplat initial), iar una prea subtire poate cauza probleme de contact intermitent.
Deci cablul mai lung este mai bine sa fie pliat si nu scurtat, aici fiind 100% valabila vorba "nu are rost sa te legi la cap daca nu te doare"...

Succes & 73!

Traian

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Vin Sep 11, 2015 7:30 pm

Da,am inteles,bune precizarile,am sa tin cont de ele,provin din experienta si sint intotdeauna utile.Apropo de sfaturi si de experienta,taica-meu saracu'-s-a prapadit acum citiva ani-avea o vorba buna,foarte adevarata,zicea: "desteptul invata si din pataniile altora,prostul nici dintr-ale lui"-hi!,pe care mi-am insusit-o si eu.Tocmai ce am primit un mesaj de la un radioamator din Ploiesti,care repara curent televizoare actuale (plasme,l.c.d.-uri) si care a cautat si mi-a gasit ceva potrivit,urmind sa-mi trimita prin posta,sa vad cum il recompensez,tin neaparat la treaba asta!.Bine,m-am mai linistit,multumesc! pentru asistenta tehnica si ajutor tuturor celor care mi-au raspuns si in mod special lui Traian.Toate cele bune! tuturor,si sa auzim numai de bine.Cu stima si cu 73!,Nelu-YO3AOE


YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la statia TS-50S

Mesajde YO3AOE » Lun Noi 23, 2015 12:24 pm

Te salut! draga Traiane si multam! pentru adresa respectiva.La paritatea lirei cu leul este cam prea mult pentru mine ca pensionar.Intre timp am rezolvat, atit cu beculetele,cit si cu acrosul audio si cu cablul respectiv,a gasit si mi-a trimis un coleg radioamator din Ploiesti.De altfel-la indicatia ta-gasisem si la T.M.E.-Timisoara din cele scurte cu 30 de trasee la un pret in jur de zece lei, am de gind sa-mi iau si vreo doua din alea,sa fie,sa se gaseasca-hi!.Daca intereseaza pe cineva,beculete-chiar identice cu originarele (6V/0,04A)-am gasit la Vitacom Electronics la pretul de 2,5lei,astfel ca am scapat de "truda"-hi! de a pune l.e.d.-uri in loc de beculete,era destul de laborios si cu un rezultat relativ incert.73!-Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori