Reglajul automat al nivelului audio

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde YO3AOE » Lun Oct 26, 2015 5:25 pm

In unele dintre ultimele radio-casetofoane clasice exista un circuit audio de reglare automata al nivelului inregistrarii pe banda magnetica,indiferent de nivelul semnalului de intrare,astfel ca nu mai era necesar reglajul manual al acestuia,monitorizat-de obicei-pe/cu un instrument analogic de panou,deci un gen de compresor/expandor automat de dinamica,eliminindu-se astfel servitutea urmaririi permanente a nivelului de inregistrare pentru prevenirea supramodularii benzii magnetice.M-ar interesa daca exista un circuit integrat specializat pentru aceasta aplicatie,si daca da cum se numeste si daca se poate gasi si pe la noi. Singurul dezavantaj al sistemului era o relativa uniformizare/scadere a dinamicii semnalului si aparitia si cresterea-doar in pauzele de semnal audio-a zgomotului de fond,un fisiit puternic si oarecum deranjant,care era suprimat cu circuite D.N.L..Cu multumiri! anticipate,Nelu-YO3AOE

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde YO8STB » Lun Oct 26, 2015 7:31 pm

La o simpla cautare pe google după "audio agc ic" găsiți ce doriți dvs.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde YO3AOE » Lun Oct 26, 2015 8:35 pm

Multumesc!,nu stiam ce expresie trebuie folosita,73!,Nelu

yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde yo3ivt » Vin Ian 22, 2016 12:54 pm

Daca mai este de actualitate ... un astfel de circuit integrat cu un minim de piese externe este SSM2167. Il folosesc si merge exact cum ma asteptam.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde YO3AOE » Vin Ian 22, 2016 2:11 pm

Da,mai era de actualitate,multumesc!,l-am retinut si notat.73!,Nelu

yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde yo3ivt » Vin Ian 22, 2016 2:35 pm

L-ai si auzit Nelu, acum ceva vreme langa RM Sarat ;), mi-am facut microfon extern cu asa ceva.

Florin, YO3IVT (QTH secundar la Fotin)

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Reglajul automat al nivelului audio

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 23, 2016 1:30 am

Aaa,salut!Florine,scuza-ma!,nu facusem legatura intre nume si indicativ,da, foarte bine!,pai te auzeai excelent,chiar mai bine decit baietii din Rimnicu-Sarat-hi!, desi erai de cealalta parte a oraselului,cam simetric fata de mine la Dedulesti.Pe mine ma intereseaza circuitul respectiv pentru transformarea-cind oi mai ajunge s-o fac-hi!-unui casetofon rusesc portabil care are reglaj manual de nivel de inregistrare cu un astfel de montaj,ca sa scap de grija permanenta de a regla nivelul in functie de nivelul semnalului.Cu acest tip de circuit se produce-volens-nolens-o compresie a dinamicii semnalului inregistrat,exact la fel ca si la un D.S.P. deja clasic,doar ca mai simplu si la un pret cu mult mai mic.Bine,multam! pentru cooperare,toate cele bune! si la re-auzire la vara la tara.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori