Transceiver QRPP

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Mie Noi 16, 2016 12:23 pm

YO3IMW scrie:Oare ar fi oportun sa analizam cateva dintre solutiile de procesare audio analogica disponibile constructiilor DIY ?Aceste solutii pot fi folositoare in cazul constructiei unui viitor transceiver QRP sau al imbunatatirii unuia deja existent , pentru a deveni mai performant in traficul actual .
Salut!
Oportun cred ca este, pentru largirea experientei proprii si totodata, pentru impartasirea catre cei care sunt curiosi. Pe de alta parte, din discutiile pe care le-am purtat cu alti colegi de breasla care au experimentat in trecut astfel de solutii, rapoartele nu au fost prea optimiste: atenuari ale benzii laterale nedorite intre -15dB si -25dB :roll:

Discutand si cu cei mai varstnici (inclusiv tatal meu - Florin, YO3RH), tabloul s-a mai limpezit un pic. In trecut, in epoca de pionierat a modulatiei SSB, la nivel de amator era oricum avantajos sa poti scapa de benzile laterale ale clasicului AM si sa concentrezi puterea in banda laterala utila, chiar in conditiile in care cealalta era atenuata doar cu valorile mai sus precizate. Cei care obtineau 30dB atenuare, se incadrau deja la categoria "pro" :lol:

Prin cele mai sus enuntate, nu vreau sa spun ca nu s-ar putea obtine atenuari mai bune, dar e greu de presupus ca ar fi posibil cu retele RLC atat de simple. In afara de aceasta, voi reveni sa prezint o simulare (LTSpice) din care rezulta foarte clar ca atenuarea lateralei nedorite depinde EXTREM de mult de stabilitatea reglajului retelei defazoare. O eroare de 2 grade in faza sau o diferenta de amplitudine de 50mV intre cele doua semnale defazate (le putem nota de pe acum I si Q, pentru ca sunt in cuadratura) determina cresterea cu aprox. 40dB a nivelului benzii laterale nedorite (cea care ar trebui de fapt atenuata cat de mult posibil).

In astfel de conditii, se contureaza (cred) destul de clar ideea ca nu prea ai cum sa contezi pe stabilitatea unei astfel de retele, in conditiile in care e sensibila si la variatii de temperatura, iar valorile componentelor sunt critice.

Probabil ca or fi existat inimosi cu rabdare de fier in epoca de pionierat care or fi reusit sa obtina atenuari de pana la 30dB, dar cred ca asta a implicat un efort care in zilele noastre nu se mai justifica. Prin contrast, cred ca solutia de obtinere a modulatiei SSB prin metoda filtrarii, a devenit suficient de rentabila; realizarea unui filtru in scara e mai simpla, iar reglajul acestuia se poate face cu un efort cantitativ comparabil cu cel necesar pentru reglajul unei retele defazoare. E drept, sunt necesare echipamente mai sofisticate (VNA-ul e cel mai indicat), dar rezultatele finale obtinute vor fi clar superioare.

OBS:
Stiu ca vor exista voci care vor spune "Mersi, dar nu am VNA, nici vobuloscop, etc."; OK, de acord. Dar in momentul de fata, exista multi colegi care dispun de astfel de echipamente (fie acasa, fie la serviciu sau in alt context) si care pot fi dispusi sa-i sprijine pe ceilalti in vederea reglajului. De altfel, exista descrise metode de punere la punct care nu implica neaparat astfel de echipamente si care dau rezultate oricum superioare celor oferite de retelele RLC.

In ceea ce ma priveste, doresc totusi sa experimentez o retea de defazare RLC, dar numai de dragul istoriei si pentru cultura mea tehnica proprie.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Mie Noi 16, 2016 1:47 pm

Cu cea mai mare placere !
Putem enumera solutiile cunoscute privind obtinerea semnalelor SSB prin metoda defazajului , etajelor limiter /compresoarelor de dinamica si EQ pentru procesarea semnalelor microfonului , ca si noise- blank-ere , FTJ dedicate foniei / CW si etajelor AGC pe lantul audio la receptie .
Cu voia Dvoastra , invit pe toti doritorii sa participe la acest subiect cu scheme pe aceasta tema .
Cu siguranta va fi un subiect deosebit de interesant pentru constructorii amatori !
73 de YO3IMW Victor

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Dum Noi 20, 2016 12:49 pm

Buna ziua,

Sper ca se mai urmareste topicul asta...
Tocmai am terminat de reglat transceiverul 1watter pentru banda de 40m. Schema suerheterodina cu filtru in scara cu 3 quartzuri, numai CW. Manipulator si comanda cu microcontroler is mixere cu NE602. Mai multe delatii pe net (cautati "1watter").
Receptorul este comparativ cu cel din FT817 doar ca are numai 20kHz acoperire din VXO. Emitatorul cu final in clasa C 2N5109 scoate 1W. Poate si mai mult insa nu este recomandat. Asa ca l-am lasat la 1W.
Realizarea practica este o monoplaca un pic mai mare decat un pachet de tigari.

Ce se poate face cu asemenea aparat?
Eu l-am alimentat dintr-un acumulator de 12V 7A cu acid din care consuma 40mA pe receptie si 250mA pe emisie. L-am adaptat cu antena printr-un circuit LC. In Bucuresti la bloc desi zgomotul este mare, receptorul nu pare sa fie prea afectat oferit receptii DX cu usurinta! Antena este o sarma de circa 22- 24m de la balconul etajului 4 intr-un pom, totul inconjurat de blocuri.

Ieri am reusit peste 15 legaturi in concursul bulgarilor in 40m. Distanta maxima a fost cu RA9V din zona 31...undeva peste 4000km!!! Si asta in conditii de QRM de concurs. Cu siguranta ca RA9V emitea cu cel putin 1kw deci, meritul este al lui pentru receptie excelenta.

Concluzie. Chiar si cu 1W din Bucuresti si antena ''la balcon'', distractia este asigurata. Unde mai pui si placerea de a construi aparatul cu care lucrezi.

Mult succes.
73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 6:26 am

Pentru cresterea performantelor , putem imbunatati traseul de AF cu filtre CW / SSB :
Fişiere ataşate
sharp roll off SSB audio filter.png
sharp roll off SSB audio filter.png (185.71 KiB) Vizualizat de 6612 ori
73 de YO3IMW Victor

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 6:44 am

In continuare , un blank - noiser ( in audio ) combinat cu filtru CW iar in atasamentul PDF un filtru deosebit pentru CW ...
Fişiere ataşate
noise audio blanker.png
noise audio blanker.png (175.52 KiB) Vizualizat de 6610 ori
cwfilter.pdf
(547.01 KiB) Descărcat de 274 ori
73 de YO3IMW Victor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 21, 2016 10:12 am

yo3fff scrie: Sper ca se mai urmareste topicul asta...
Tocmai am terminat de reglat transceiverul 1watter pentru banda de 40m. Schema suerheterodina cu filtru in scara cu 3 quartzuri, numai CW. Manipulator si comanda cu microcontroler is mixere cu NE602. Mai multe delatii pe net (cautati "1watter").
Salut Cristi,
Se urmareste, cum sa nu :)
Te referi la cel de la Parts&Kits, nu?
http://www.kitsandparts.com/1watter-V3.php
Nu-mi spune ca ai facut si manipulatorul cu ATtiny45 ...? :D
yo3fff scrie: Receptorul este comparativ cu cel din FT817

Misto. E bine ca ai "depus marturie", hi. Asta pentru ca tocmai citisem saptamana trecuta articolul "Why NOT to use the NE602" de PA1DSP si am ramas destul de rezervat fata de solutiile care il includ.
Stii tu cum e... pana nu "pipai" cu simturile proprii, nu tragi o concluzie ferma.
Pe de alta parte, discutam de scule nepretentioase, asa ca nu prea avem cum sa le cerem marea cu sarea. Totusi, faptul ca l-ai comparat cu FT817, e un amanunt important.
Multam pentru postare, pe mine ma atrage.
yo3fff scrie:Concluzie. Chiar si cu 1W din Bucuresti si antena ''la balcon'', distractia este asigurata. Unde mai pui si placerea de a construi aparatul cu care lucrezi.
Just, mai ales placerea si amuzamentul, fac toti banii !
Poate faci si tu un filmulet cu ce se aude pe el, ti-as ramane indatorat !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 21, 2016 10:13 am

@YO3IMW:
Multumim pentru scheme. Bune de studiu si vazut ce se poate face !
O zi faina !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 12:38 pm

Daca schemele atasate pana acum par interesante , voi continua cu doua etaje finale audio pentru auditia in difuzor , unul avand un etaj AGC cu o gama dinamica peste 80 dB si constanta de timp variabila - autoadaptiva pentru functionarea optima CW - SSB si un alt etaj final simplu , caruia i se poate introduce in bucla de reactie negativa globala o retea selectiva la receptia CW . Atentie , daca se foloseste un alt operational e posibil sa fie necesare cateva mici modificari ale etajului de putere .

Imagine

Imagine

Desigur , nu trebuie sa uitam procesarea semnalului captat de microfon .
In viziunea mea , lantul de procesare ar impune cateva blocuri cu functii distincte : microfon > preamplificator > compresor > egalizator > limiter .

Imagine

Imagine
73 de YO3IMW Victor

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Lun Noi 21, 2016 4:38 pm

RA7RA Pixie2_1.jpg
RA7RA Pixie2_1.jpg (186.82 KiB) Vizualizat de 6446 ori
Salut,

Daunazi ziceam ca am facut legatura cu un rus care folosea QRPp Pixie2. Am gasit si pozele (RA7RA) "ca marturie" a legaturii noastre.
Dupa cum se poate vedea, un mod original de "QSL!
Legatura a avut loc pe 17.04.2016 14:07UTC.
Eu lucram cu 5_100W si INVV pt. 40m
RA7RA, op. Pavel, Sevastopol cu Pixie2 500mW (ANT nu scrie dar cred ca era filara).

Deci se poate si Pixie!

Succes.
73 de YO3FFF
Cristi
Fişiere ataşate
RA7RA Pixie2_2 17-04-2016 1407UTC.jpg
RA7RA Pixie2_2 17-04-2016 1407UTC.jpg (133.89 KiB) Vizualizat de 6446 ori

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Lun Noi 21, 2016 5:16 pm

Salut Cezar,

Da, despre acel kit este vorba. Mai precis cel de 40m:
http://www.kitsandparts.com/1watter-V5.php

Am comandat si kitul pentru banda de 160m. Urmeaza sa-l asamblez.

Kitul de 40m are seria 753 si vine gata cu keyer-ul facut cu ATtiny45. Meritul nu este al meu:)

Referitor la receptie, este similar cu FT817ND insa nu am masurat IMD3 si alte "finetz-uri", doar la ureche. Vestea buna este ca in concursul din weekend (LZ DX) s-a descurcat cu brio prin QRM!. Nu am sesizat intermodulatii deranjante iar selectivitatea schemei originale mi s-a parut suficienta pentru CW. Nu mai terbuie niciun filtru pe AF. Pare greu de crezut pentru doar 3 quartz-uri in scara dar este OK.
NE602 este un circuit bun. Evident ca nu se poate compara cu un mixer dublu echilibrat de 7dBm sau mai bun! Marele avantaj este consumul redus de curent. Concret, nu am sesizat intermodulatie de la statiile de radiodifuziune desi suntem in banda de 40m! Asa e minunat pentru o asa schema simpla.

O sa incer sa fac o suma a ceea ce am apucat sa masor pana acum:
- Curent consumat: RX = 42mA cu volumul AF la maxim; TX 1Woutput = 250mA
- P_OUT = 1.25W/50ohm pentru 250mA_DC. De unde randamentul calculat este de 41%. Atentie, vorbim de curentul intregului emitator, nu doar cel am etajului final.
- Ecart de frecventa: 7.020 - 7.040MHz; cu Cx=5pF 7.010 - 7.040MHz
- Sabilitatea este excelenta de cum se alimenteaza montajul. Practic se poate lucra in CW imediat de la alimentarea aparatului.
Spectrul emis este un pic cam "murdar" Atasat este spectrograma 1-30MHz. "Teapa cea mare este fundamentala (7.031MHz) si pe rand in dreapta se pot vedea armonicele x2, x3 si x4. Cele doua "tzepe" simetrice din jurul fundamentalei reprezinta IMD3 care sunt cu -41 respectiv -46dB mai jos.
Cea mai defavorabila emisie parazita este armonica a doua a fundamentalei atenuata doar cu -34.4dB. Spre exemplificare, FT817ND atenueaza x2 cu -45.4dB. Nu e rau dar se poate si mai bine.
Pana acum am facut doua MOD-uri.
1. largirea gamei de frecventa acoperite prin adaugarea Cx
2. Corectarea raspunsului circuitului AGC care lasa de dorit. Acest mod inca nu este public fiind "creatia mea":)
Mai sunt si altele in lucru dar cam atat deocamdata.

Referitor la inregistrare...Sa vad ce pot sa fac in timpul saptamanii. Ideal ar fi in weekend pe LZ DX Contest dar nu am avut timp. Am fost multumit ca am putut sa lucrez ceva.

Tot atasat si cateva poze cu aparatul in sine. Este alimentat dintr-un acumulator cu acid 12V/7Ah dupa cum se vede. Poza reprezinta exact cu ce lucrez acum.
Mai gasiti si cum arata kitul inainte de montare...3 pungulite de piese!
Subiectul ramane deschis.

73 de YO3FFF
Cristi
Fişiere ataşate
TX_1WATTER-40m SN753_YO3FFF.PNG
TX_1WATTER-40m SN753_YO3FFF.PNG (78.4 KiB) Vizualizat de 6436 ori
20161119_234449.jpg
20161119_234449.jpg (237.96 KiB) Vizualizat de 6436 ori
20161119_234415.jpg
20161119_234415.jpg (195.19 KiB) Vizualizat de 6436 ori
20161109_192724.jpg
20161109_192724.jpg (162.76 KiB) Vizualizat de 6436 ori


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori