Perturbatii electrice casnice

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde YO3ITI » Sâm Noi 12, 2016 5:15 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:42 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde YO3AOE » Sâm Noi 12, 2016 7:26 pm

Conform acestei logici cel putin ciudate,oamenii de afaceri,care se presupune a fi-macar ceva-mai instariti decit restul populatiei,ar fi-macar cu ceva-mai educati si mai cultivati decit medicii,profesorii,inginerii si in general intelectualii.Asa o fi,daca consideram ca afacerile,adica-in acceptia cea mai larga si comuna a cuvintului-activitatea de a cumpara ieftin si a vinde mai scump,deci cu profit-sint cu mult mai complicate decit toate celelalte activitati umane.Las la latitudinea celorlati participanti sa "aprecieze" aceste judecati de "valoare",eu nu mai revin...

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde yo3luo » Sâm Noi 12, 2016 8:09 pm

"yo7luo, taxa r-tv încă reprezintă prin lege confirmarea dreptului de a deține un receptor radio, respectiv tv. la partea cu radio intră și trx-ul dvs, fie el și CB., în caz că aveți așa ceva.
nu reprezintă niciun serviciu și nu contravine niciunui drept dobândit sau moștenit.
antena 3 (NU) este aici!"

stiu excat ce reprezinta, poate chiar mai bine ca dv.!

Iar Antena 3 nu este aici, pentru ca este capabila sa se sustina din incasari ca majoritatea televiziunilor si radiourilor private, care nu primesc fara numar de la cetateni si de la stat!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde yo2dno » Sâm Noi 12, 2016 8:18 pm

Da, @luo, am cam aflat si din ce fel de incasari se sustine postul ala, odata cu vizitele patronilor pe la institutiile abilitate...

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde YO3ITI » Dum Noi 13, 2016 1:50 am

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:42 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde yo5er » Dum Noi 13, 2016 2:10 am

Unele discutii se pot duce la nesfarsit, sau dandu-ti seama ca, daca urci sau cobori nivelul, determini o rezolvare ...

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 13, 2016 9:13 am

YO3ITI scrie:
YO6EX scrie:Teoretic orice echipament ce se fabrica sau se importa, trebuie verificat de ANCOM, care are un serviciu specializat pentru depistarea perturbatiilor electro-magnetice.
Teoretic, ca faptic... :mrgreen:


Complet greșit.
Nici o instituție din lumea asta nu are capacitatea logistică de a verifica milioane de obiecte. Nici nu înțeleg cum poate cineva să-și imagineze așa ceva. Avizul "CE" (acronim pentru "Conformite Europeene") certifică faptul că un anumit produs îndeplinește normele de mediu, sănătate, siguranța consumatorului etc, norme care consituite cerințe MINIMALE de calitate pentru ca produsul respectiv să poată fi comercializat pe piețele din Comunitatea Europeană.

Firmele producătoare își certifică produsele "CE" la sursă, adică în țara de origine nu în cea de destinație. Toți producătorii importanți au laboratoare proprii, dar, în cazul în care nu-și permit acest lucru, pot apela la laboratoare independente, afiliate organismelor europene pentru certificare, așa numitele "European Notified Body" care oferă servicii de certificare în regim de subcontractare de către agențiile europene de resort.

Având această cerificare (și altele necesare) producătorii își pot comercializa mărfurile în Comunitate. Avizul de import conține referințe la aceste certificări astfel că, în mod normal, organismul de stat care avizează (pe domenii de responsabilitate) o face în baza actelor (dosar de avizare). Eventual pot face câte o verificare prin sondaj, dar nicidecum în regimul absolut, pentru toate mărfurile: ...orice echipament ce se fabrica sau se importa, trebuie verificat de.... Nu știu de unde aveți informația asta dar este greșită.

Nu am postat degeaba reglementările în vigoare și standardele de calitate. Mă așteptam să aruncați o privire peste ele, măcar pentru a înțelege care sunt criteriile calitative și cantitative de avizare dacă nu pentru cultura generală.

Este responsabilitatea dv. (și chiar o obligație civică) să indicați organismelor abilitate dacă aveți "probleme" cu anumite produse sau servicii. Fie la OPC, fie la ANCOM etc. Dânșii au obligația să vă analizeze solicitarea, etc.

Este un proces în sine. Repet, nu vă așteptați ca drepturile și interesele dv. să fie protejate de alte persoane sau instituții. Dacă dv. nu faceți nimic pentru a vi le proteja, nu este nimeni obligat să o facă.

73

Exact asa este cum scrie Miron.
Mai nou, intreprinzatorii chinezi au inceput sa isi stabileasca laboratoare de certificare EMC in State si Europa, de unde obtin buletinele de conformitate pentru o multime de pocnitori. Chiar acum pe masa statii radio cu certificare FCC si CE al caror semnal pe armonica a doua este atenuat cu doar 10 db...
Un alt aspect in discutia aceasta este confuzia copioasa intre radiatiile conduse si cele emise... Fiecare necesita alte masuri. Din experienta mea si a altora, la SMPSurile de origine Mediocra China predomina emisiile nedorite conduse si nu radiate.
Daca niciuna din masurile adoptate nu rezolva problema, e nevoie de un minim efort civic, acela de a completa o sesizare la ANCOM! ANCOM vine de la altceva decat Agentia de Citit in Globul de Cristal si nu are habar de problemele din aria de competenta pana nu este sesizata sau nu face un control tematic din proprie initiativa. Iar noi suntem prea putini ca sa il faca din oficiu.
Pana la urma perturbatiile sunt (si) o problema de mentalitate.
O nota pentru YO3AOE: feeder-ul simetric corect instalat in mediu perturbator nu e mai rau ca un coaxial!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 13, 2016 9:20 am

YO5PQQ scrie:yo7luo, taxa r-tv încă reprezintă prin lege confirmarea dreptului de a deține un receptor radio, respectiv tv. la partea cu radio intră și trx-ul dvs, fie el și CB., în caz că aveți așa ceva.
nu reprezintă niciun serviciu și nu contravine niciunui drept dobândit sau moștenit.
antena 3 (NU) este aici!


NIET! Este o taxa care se face venit la buget si are ca scop cofinantarea serviciului public RTV. Nu are legatura cu "dreptul" de niciun fel.
NIET! Detinerea unei statii de CB sau de radioamator NU are legatura cu taxa radio-tv.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde YO5PQQ » Dum Noi 13, 2016 1:49 pm

context legal actual la 11.11.2016:
http://www.srr.ro/taxa_radio-11836
succes în interpretare pe mai departe.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Perturbatii electrice casnice

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 13, 2016 2:03 pm

Art.1Toate persoanele fizice cu domiciliul în România care dețin receptoare radio au obligația să plătească o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune, cu excepția celor care declară pe propria răspundere că nu dețin receptoare radio.



Art.2Prin receptor radio se înţelege orice aparat sau echipament care poate recepţiona şi reda programele de radio în timp real sau la cerere, în regim de recepţie fixă, mobilă sau portabilă;


Intr-adevar , cat se poate de ambiguu! Buna observatia lui YO5PQQ ! :shock:


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori