Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 3:24 pm

Buna tuturor.

Imi poate recomanda cineva un magazin din Bucuresti sau online de unde pot achizitiona cablu coaxial RG58 sau similar (ca diametru), cu tresa de cupru deasa, folie de ecranare tot din cupru si fir central litat?

Multumesc anticipat.
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 7:09 pm

Multam Mircea pentru link. Este exact ceea ce cautam.
Pana la urma care e diferenta intre:
https://www.vexio.ro/cabluri-conectica/ ... +ROLA+100M
si
https://www.vexio.ro/cabluri-conectica/ ... 50OHM+100M

Chiar daca poza difera, in descriere sunt la fel (ambele au si folie de cupru).
Toate cele bune.
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Cablu RG58 - Cabletech

Mesajde yo7mr » Mar Noi 15, 2016 7:32 pm

Salut voios de radioamator !

Eu am cautat exact contrariul, adica cablu RG58 cat mai ieftin, calitate pe masura pretului ( m-am ganfit ca poate fi acceptabila ) folosibil in domeniul US - sa corespunda scopului meu, pentru alimentarea unor antene experimentale foarte simple dar succeptibile la distrugere intentionata, fara pretentii de pierderi RF si fara regrete daca va dispare prin furt sau distrugere cu buna stiinta.

acesta fiind caietul de sarcini, am cumparat o rola cablu RG 58 - 100 ml, de la Mivarom - cel mai ieftin, a fost livrat prompt insa nu este vina comerciantului ca producatorul a realizat cel mai jalnic produs, deh - pe masura pretului ( nu-mi amintesc daca avea vreo denumire ) Conductorul central - rigid - este realizat dintr-un metal " cuprat " - gata afumat din fabrica - pe toata lungimea cablului - oricare ar fi aceea si oricat l-am curatat si degresat, nu se poate cositori chiar daca am folosit pasta decapanta. Ecranul - este realizat din folie staniu iar cele cateva fire care realizeaza legatura cu aceasta, iarasi nu pot fi cositorite sub nici o forma ! Concluzia este ca nu l-am folosit, ma gandesc sa-l utilizez drept sarma de rufe sau fir pentru sustinerea vitei de vie, in cazul ultimei variante, poate fi mai folositor...! Asa stand treaba, am cumparat alta rola de RG 58 - 100 ml, un picut mai scump - CABLETECH - de la Quintrix, cablu ce parea ca promite... partial insa : Cablul este destul de rigid - teapan - dielectricul alb este dintr-un material semirigid, conductorul central din Cupru insa cu putine fire si prea subtiri, am reusit sa le cositoresc cu atentie sporita sa nu se rupa, ecranul este realizat din folie staniu iar cele cateva fire metalice, iarasi nu se pot cositori oricat te-ai stradui ! M-am multumit sa-l folosesc asa in US - am folosit o mufa PL in care cablul intra prin rasucire, realizand contactul cu ecranul prin presare. Nu stiu cum sunt celelalte variante de cablu 50 Ohmi produs de CABLETECH, insa am mare neincredere.
pana la urma, efectuand o deplasare la Petrosani, am gasit un magazin numit Cora, fara mari pretentii dar bine aprovizionat cu diverse accesorii unde am gasit un cablu RG58 grozav , nu cu mult mai scump, si acesta era un produs asiatic, realizat insa la calitate maxima, o placere sa lucrezi cu el. Recomand sa cumparati cablul prin verificarea directa folosind pentru aceasta un cutit pentru verificarea la capat, a structurii de realizare a cablului. Va doresc noroc si succes ! - Cu prietenie, Marian - Targu Jiu
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 7:38 pm

Si eu am avut experiente neplacute cu cablu RG58 foarte ieftin, cumparat de la Adelaida. Pana la urma l-am aruncat, pentru ca nu era bun nici macar pentru patch-corduri. Tot asa, rigid si in acelasi timp extrem de fragil si imposibil de lipit.

Cel H155 de la Cabletech este cu tresa de cupru si folie tot de cupru, deci ma astept sa nu am nici o problema la cositorire. Daca a mai cumparat cineva acel tip de cablu il rog sa postez aici observatiile.

Toate cablurile RG58 cu folie de aluminiu (nu cred ca este vorba de staniu) pe care le-am avut aveau tresa extrem de rarefiata si fragila.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo7mr » Mar Noi 15, 2016 7:44 pm

Da, ecranul cablului ar trebui sa fie din folie aluminizata, insa eu zic ca era din " staniol "...hi - 73 !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 7:49 pm

YO7CEG scrie:Da, ecranul cablului ar trebui sa fie din folie aluminizata, insa eu zic ca era din " staniol "...hi - 73 !

Da, exact, staniol, eu ma gandeam la staniu in sensul de cupru cositorit...:-)

Dan YO3GGX

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde YO7CKQ » Mar Noi 15, 2016 8:18 pm

Seara buna!
Dan, si eu vroiam sa-ti recomand H155 Belden. In decursul anilor am cumparat si folosit mai multe cantitati de la Mondoplast Timisoara, unde ajung mai des cu treburi de la job. Este usor, poate un pic mai rigid dar foarte bun ca executie mecanica si performante RF, masurate cu un analizor RF.

Nu merita sa cheltuiesti pe un RG58 de provenienta indoielnica.

La TME se gasesc si conectori dedicati, BNC si PL.
73 Sorin


P.S. daca nu gresesc era ceva de genul 3.5 lei/metru ( TVA inclus )
Ultima oară modificat Mar Noi 15, 2016 8:22 pm de către YO7CKQ, modificat 1 dată în total.
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 8:22 pm

Buna Sorin,

Pana la urma am comandat cablu H155 recomandat de Mircea. Pretul este bun, dar calitatea ramane de vazut. Nu am cum sa-l "pipai" inainte ca este in "stoc depozit". Revin imediat ce-l primesc.

Multumesc,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 8:54 pm

YO7CKQ scrie:Seara buna!
Dan, si eu vroiam sa-ti recomand H155 Belden...
La TME se gasesc si conectori dedicati, BNC si PL.
73 Sorin

P.S. daca nu gresesc era ceva de genul 3.5 lei/metru ( TVA inclus )


Din cate vad e mult mai scump (5.46RON/m fara TVA):
http://www.tme.eu/en/details/h155/coaxial-cables/belden/h155a00/

si are folia din aluminiu, nu cupru:
http://www.tme.eu/en/Document/18ee3e29381bee0e348180bedff1050b/H155BK_EN.PDF

Acum am dat de alta problema..:-)
Fiind cablu folosit in 2.4GHz, putin ma gros decat RG58, nu gasesc conectoare PL259 pentru el ci doar N, BNC si SMA.
A incercat sa foloseasca cineva conectori pentru RG58 la H155?

Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 15, 2016 9:16 pm

YO8RAA scrie:In realitate cablu arata mai bine decat in poza. Masuratorile facute cu un MFJ-269 exact ca in parametrii declarati.
Acum astept sa primeasca Dan cablu si sa va confirme ca este un cablu de calitate. Avand in vedere ca in YO3 transportul este gratuit pretul este super ok.
O seara placuta.
73 Mircea YO8RAA

ps- merge perfect conectorul PL ala cu izolatie teflon alb si prindere prin insurubare pe tresa.


Incurajator..:-)

O sa incerc din cele de teflon cu surub. Am masurat acum si au 5.1mm diametrul interior al filetului.

Multumesc pentru hint.

73 Dan YO3GGX


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori