grid dip metru

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Mar Mar 14, 2017 9:35 pm

-In timpul anilor eu am reconstruit aproape toate tipurile de grid dip metre construite de firme si le-am testat ca la urma sa-mi construiesc un grid dip metru foarte simplu, ieftin si sigur.
grid dip meter.JPG
grid dip meter.JPG (123.92 KiB) Vizualizat de 14975 ori

-Schema grid dip metrului este acela de la TE-15 completat cu modulator de audio-frecventa.
-Functioneaza cu orice tip de tranzistoare pt. rf-BF214,BF215, BF173, BF200, ect. pt. jf-BC171,BC107,ect
-Bobinele sunt mai dificile de facut dat nu este imposibil.
bobina1.JPG
bobina1.JPG (97.75 KiB) Vizualizat de 14975 ori
bobina2.JPG
bobina2.JPG (80.35 KiB) Vizualizat de 14975 ori
bobina3.JPG
bobina3.JPG (84.19 KiB) Vizualizat de 14975 ori
bobina4.JPG
bobina4.JPG (76.72 KiB) Vizualizat de 14975 ori

-Daca cineva este interesat, am sa dau si schema.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 17, 2017 3:19 pm

Buna ziua,

Felicitari pentru realizare si pentru inventivitatea legata de bobine, hi.
Desi schema originala se gaseste si pe net, cred ca ar fi o idee buna sa o postati.
Chiar daca altii nu au raspuns pana acum, sunt sigur ca mai exista si alti colegi interesati.

De asemenea, un amanunt important ar fi sa nu omiteti datele de realizare a bobinelor, mai ales pentru eventualii incepatori care vor avea nevoie cu siguranta de ele.
Apropos, ati folosit aparatul la frecvente mai inalte, sa zicem la 145MHz ?
Ar fi util de stiut daca poate indica rezonanta unui circuit LC "la rece", dimensionat pentru banda de 2m.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 18, 2017 9:59 am

Buna dimineata.

In ciuda faptului ca grid-dip-metrul pare o "unealta" invechita, radioamatorii care au experienta practica stiu foarte bine ca acest aparat este foarte util in shack-ul radio, chiar si in cazul in care exista echipamente mai avansate.

Ca o paranteza, iata un exemplu pe care vi-l pot impartasi din practica proprie: am avut nevoie sa verific frecventa de rezonanta a unui circuit acordat (LC) pentru un emitator in banda de 2m. Pentru ca nu am un grid-dip-metru, m-am folosit de un truc: am lipit o mica bobina cu 3 spire pe o mufa SMA pe care am conectat-o la portul TX al analizorului VNWA3-E, cu ajutorul caruia am explorat o zona intre 140 si 150 MHz, afisand modulul si faza impedantei. In prealabil, am asezat pe masa de lucru montura SMA cu bobina de 3 spire, apropiind bobina circuitului LC analizat in asa fel incat cele doua sa fie cuplate la capete, pe aceasi axa. In punctul in care modulul impedantei a fost maxim si faza zero, am citit frecventa - aceea fiind frecventa de rezonanta a circuitului LC care ma interesa.

Grid-dip-metrul e un dispozitiv ieftin si la indemana oricarui radioamator. E foarte portabil si pentru astfel de determinari (aproximative) rapide, e mult mai usor de manipulat, intrucat indica de obicei, punctul de rezonanta, pe un minim al unui instrument analogic.

Exemplul de mai sus l-am mentionat pentru a incuraja incepatorii sa ia in considerare realizarea unui grid-dip-metru in regim propriu. Acesta poate fi utilizat si pe post de generator RF pentru depanare rapida sau ca undametru cu absorbtie (pasiv). Desigur, datorita faptului ca un grid-dip-metru are la baza, de fapt, un simplu oscilator, nu trebuie sa va asteptati la performante echivalente cu cele ale unui generator RF dedicat (ar fi imposibil); dar pentru a obtine rapid niste informatii utile, aparatul in sine merita construit, chiar si ca antrenament propriu.

Schema amintita de colegul nostru (TECH TRADIPER TE-15) exista in mai multe locuri pe internet.
PA0FRI arata o varianta :
https://pa0fri.home.xs4all.nl/Diversen/Grid-dipper/grid-dipper.htm

Pe site-ul lui LA8AK gasiti si schema originala precum si comentarii:
http://www.agder.net/la8ak/m11.htm

O poza o puteti vedea aici (sursa: radiomuseum.org):
Imagine

Schema postata de PA0FRI :
Imagine

...si imaginea interiorului aparatului:
Imagine

Puteti vedea ca e simplist, asadar incepatorii pot privi acest lucru ca o incurajare.
Mai jos sunt cateva exemple de utilizare a unui astfel de aparat:

http://www.qsl.net/m3msm/gdo/gdo.htm

What Can You Do with a Dip Meter? (Mark Bradley, K6TAF - QST, Mai 2002)

Urez succes tuturor celor care vor incerca si il mai incurajez odata pe colegul nostru Alex YO5OAZ, sa posteze detalii din experienta proprie (schema modificata, datele bobinelor, rezultate obtinute, observatii, etc.).
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Sâm Mar 18, 2017 1:45 pm

trimit schema grid dip metrului. Pentru frecvente mai mari de 40Mhz se foloseste sectiunea UKW al condensatorului variabil [condensator variabil din plastic cele folosite in aparatele padio de duzina]
Fişiere ataşate
Image4.jpg
Image4.jpg (393.33 KiB) Vizualizat de 14535 ori
Image3.jpg
Image3.jpg (330.34 KiB) Vizualizat de 14535 ori

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 18, 2017 4:43 pm

Ziua buna,
Iata ca schema dvs. a avut ceva priza, dupa numarul de vizualizari al pozelor!
O intrebare a ramas insa fara raspuns: functioneaza si in banda de 2m ?

La o privire rapida asupra datelor ultimei bobine (G), ar rezulta ca la un diametru de 10mm si 1 spira din cupru de 1mm, ar trebui sa aiba o inductanta de aprox. 15-18nH. Cu cele doua sectiuni de CV inchise, capacitatea maxima ar fi de aprox. 80pF, ceea ce ar conduce la o rezonanta la aprox. 145MHz. Daca se mai adauga si capacitatea parazita provenita din jonctiunea tranzistorului, cred ca pica la limita in banda de 2m.

Cat de "sus" ati ajuns cu el? Din curiozitate, la o astfel de frecventa, cam cum sta cu stabilitea?

Cu multumiri si urari de week-end placut!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Sâm Mar 18, 2017 8:41 pm

Eu am folosit de la 100khz pina pe la 40 mhz, stabilitatea este buna. bobina pt. 100khz am folosit o bara de ferita cu diametrul de 10mm, pe care am pus doua bobine identice de UL de la antenele pe bara de ferita de la aparatele de radio. Pentru 455khz am folosit bobinele de la UM. Atentie la potrivirea inceputului de bobinaj. Pentru banda de 2m fiecare sectiune al condensatorului variabil are legat in serie cite un condensator de 82pF pe sectiunea de UKW. bobina este facuta din conductor de Cu-Em cu sectiunea de 2,5mm si are 2 spire cu diametru de 10mm cu priza la mijloc si fara carcasa direct pe terminali de cuplare. Lipseste rezistenta de 150-470ohm, reactia pozitiva al oscilatorului se face numai prin rez.22ohm in serie cu condensatorul de 3,3pf. Si pe 144MHZ este multumitoare stabilitatea, in schimb arata impecabil rezonanta. Sonda de UKW am folosit un jumatate de metru de coaxial cu cite o spira la capete, un capat apropiat de bobina grid dip metrului [cuplaj optim] iar celalalt la circuitul oscilant testat. 73.....raspund la intrebari.

yo5oaz
Mesaje: 35
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:34 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo5oaz » Sâm Mar 18, 2017 8:53 pm

Pentru grid dip metru de VHF si UHF eu am avut rezultate cu schema unui GDO polonez care functiona de la 250mhz pina la 1250mhz, dar l-am adaptat si pentru 144mhz. Daca sint intrebari......raspund, 73.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde YO9CHO » Dum Mar 19, 2017 11:57 pm

250MHz pina la 1250MHz

Cred ca sunt destui interesati de solutia pentru aceasta gama de frecvente. Eu unul astept cu placere sa vad solutia tehnica.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo3gh » Lun Mar 20, 2017 1:29 pm

Am vazut acum ceva timp ca au fost construite si unele digitale , nu mai stiu bine link-urile de pe acele forumuri dar aratau ca acesta http://sojubox.com/2460970.
Numai bine,

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: grid dip metru

Mesajde yo8rac » Lun Mar 20, 2017 8:07 pm

Pe NET am gasit ceva Grid-dip-metre digitale:
https://pa0fri.home.xs4all.nl/Diversen/ ... 0DM-81.pdf - 700kHz - 250MHz (± 3%) -
are scheme, teorie, ceva desene de cablaje
http://elm-chan.org/works/ddm/report_e.html - 230KHz-275MHz & 370MHZ-1GHz. - are scheme, teorie si ceva firmware

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori