Informatii si discutii despre DSO-138

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Informatii si discutii despre DSO-138

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 22, 2019 12:16 am

Kit-ul respectiv mi-a fost facut cadou,asa ca acum practic nu mai are chiar nici o relevanta de pe care "ramura"-hi! a E-Bay a fost luat,important este doar faptul ca are aceasta mica hiba,care-cel putin sper ca-totusi ar putea fi remediata.Intre timp am studiat mai atent schema livrata odata cu "jucaria"-hi!,si am observat ca tot amplificatorul de intrare pe verticala este facut dupa o schema cu alimentare diferentiala de +5/-5V.Concluzia mea a fost ca singurul lucru pe care asi putea sa-l fac ar fi schimbarea celor doua circuite integrate (78L05 respectiv 79L05) din sursele respective cu alte doua de tensiune ceva mai mare,respectiv 78L06 si 79L06,astfel crescind-zic eu-cu ceva si polarizarea circuitelor integrate operationale din amplificatorul pe verticala.Deocamdata nu le am,dar am sa revin dupa procurare si modificare.73!,Nelu

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Informatii si discutii despre DSO-138

Mesajde YO9CHO » Vin Mar 22, 2019 6:41 am

Si daca e vorba de o eroare a conversiei? Daca are un ADC, evident. ;)
Semnalul de testare l-ati....testat? 8-)

https://www.heyrick.co.uk/blog/index.ph ... 7&keitai=0
https://sites.google.com/site/demux4555 ... pe-diy-kit
https://jyetech.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=1674

Oricum TL084 nu au nevoie de +/-6V. Functioneaza garantat de la +/-5V la +/-15V
TL084.jpg

73! Voios de Pionier. ;)

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Informatii si discutii despre DSO-138

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 22, 2019 2:39 pm

Din cite se poate vedea pe/in schema electrica de principiu livrata odata cu obiectul in cauza,si pe cit ma pricep eu la conversii A/D si D/A,adica relativ destul de putin-hi!,pe linia de amplificare pe verticala nu pare sa se faca vreo conversie de acest gen,sint doar circuite integrate amplificatoare operationale de tipul mentionat,respectiv TL 084,care probabil-nu stiu sigur,inca nu m-am uitat pe foaia lor de catalog-au sau ar trebui sa aibe-hi! un circuit intern de pre-polarizare,ceva de genul existent la amplificatoarele audio de putere in clasa B,care sa asigure un curent initial fix si constant de deschidere,care sa elimine sau macar sa diminueze la minimum posibilitatea aparitiei distorsiunilor de trecere (asa-zisele de cross-over).Desigur ca am verificat pe un alt osciloscop semnalul sinusoidal aplicat,de altfel semnalul lui propriu de testare este dreptunghiular,nu are sinusoidal,iar pe el nu apar nici un fel de distorsiuni,sau-daca exista-macar nu sint vizibile,cam astea ar fi...

yo8rc
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2020 5:37 pm
Contact:

Re: Informatii si discutii despre DSO-138

Mesajde yo8rc » Lun Mai 25, 2020 1:03 pm

Abia mi-a sosit și mie osciloscopul o întrebare la supus cineva la o frecventa mai mare?


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori