Interfata CAT Bluetooth pentru statiile radio Icom (CI-V)

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Interfata CAT Bluetooth pentru statiile radio Icom (CI-V)

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 30, 2019 9:14 pm

Am reusit sa finalizez si sa documentez in limba romana si engleza inca un mic proiect ce poate prezenta interes pentru comunitate: o interfata CAT Bluetooth pentru transceiverele Icom.

Documentatia de executie in limba romana poate fi descarcata in format PDF de aici:
https://www.yo3ggx.ro/civbt01/civbt01_v1.0_RO.pdf

73 Dan YO3GGX
Fişiere ataşate
civbt01_top_components.png
civbt01_pcb_top.png
civbt01.jpg
3.jpg
2.jpg

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Interfata CAT Bluetooth pentru statiile radio Icom (CI-V)

Mesajde yo7fws » Mar Apr 30, 2019 9:53 pm

Salut Dan,

Felicitari pentru proiect. Nu am ICOM, am un FT897 si comunicatia seriala intre calculator si statie tot via bluetooth o am si eu. Este o modificare excelenta, un mare pas inainte, mai putine cabluri pe masa. Nu am probleme cu radiofrecventa la emisie si nici pe receptie de la bluetooth. Poate singurul mic dezavantaj, o usoara intirziere la prima conectare a programului, indiferent care este acesta, la statie. 2..3 sec, nu mult.
De mult intentionez sa trec la comunicatie bluetooth si pentru partea de audio. Am testat handsfree bluetooth de pentru telefoane mobile cu rezultate excelente. Sint full duplex. Am cautat in acelasi timp sa contina si un UART pentru comunicatia cu statia, dar n-am gasit...probabil vreau si eu cam mult.
In final, proiectul tau este minunat si simplifica mult masa de lucru. Cel mai mult mi-a placut carcasa 3D....unde s-a mai ajuns cu tehnica, hi!

Salutari!
Costi YO7FWS


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori