RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Joi Sep 12, 2019 8:40 am

Am trimis e-mail cu privire la terminarea proiectarii filtrului, tuturor colegilor inscrisi in proiect!
Urmatorul etaj pe care il am deja in proiectare este modulul de intrare care va contine relee pentru selectarea a doua intrari, releul RX-TX, cuplorul pentru masurarea puterii de intrare, doua atenuatoare(poate 3), si in mod optional un spliter pentru conectarea a doua module de amplificator.
Daca aveti sugestii in acest sens va rog sa le scrieti in forum pentru a le putea dezbate.
In paralel cu acest modul de intrare am sa proiectez si o mica placa cu 4 relee si 4 SO239 pentru comutarea a 4 antene. Acest ultim modul poate fi optional.
Dupa aceea urmeaza modulul de protectie, control si afisare, practic cel mai complex...!
Cu aceste 4 module de baza va fi posibila realizarea unui liniar "home-made" la mai putin de o treime(chiar un sfert) din pretul unui liniar "brand-name", cu aceleasi functionalitati. Bineinteles, carcasa tinand de maiestria fiecaruia, daca intre timp nu rezolv si aceasta problema...!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo5er » Sâm Sep 14, 2019 9:55 pm

In caul in care se doreste si executia filtrelor, le vei trece prin analizor sa vezi raspunsul in fiecare banda? Intreb pt ca asa am primit filtrul acordat de pe eb104.ru (pt un alt proiect), cu graficele filtrelor, lucru ce-mi confera o siguranta in plus.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Sâm Sep 14, 2019 11:02 pm

yo5er scrie:In caul in care se doreste si executia filtrelor, le vei trece prin analizor sa vezi raspunsul in fiecare banda? Intreb pt ca asa am primit filtrul acordat de pe eb104.ru (pt un alt proiect), cu graficele filtrelor, lucru ce-mi confera o siguranta in plus.

73's Septy
YO5ER

Salut Septimiu,
Imi pare rau, dar eu nu detin un analizor de spectru care sa-mi permita sa fac astfel de masuratori...
Am spus doar ca voi avea posibilitatea de a efectua bobinajul torurilor si nimic altceva... Asta daca vom ajunge la niste valori finale(nu eu) sau vom copia filtrul lui w6pql.
Totusi... E un proiect comun, nu pot oferi totul la cheie, altfel nu ar mai fi un proiect comun ci ar insemna sa-mi valorific eforturile...
Eu intentionez cumpararea unui analizor de spectru, dar e doar o intentie, nu am inca un plan in derulare... Cine stie... Daca nu exista graba, poate... :)
Practic trebuie sa am ce face cu el daca il cumpar si... pana in acest moment nici un user nu s-a inscris pentru achizitia placilor de filtre de banda :) :) :) (reedit! Doi colegi inscrisi inainte sa scriu acest post)
Deasemenea nici la placile de amplificator nu s-au inghesuit foarte tare... Practic sunt 12 colegi care au solicitat placi de amplificator cu LDMOS si mai sunt vreo 7-8 care mi-au cumparat placi la Simpo YO, cativa dintre ei cumparandu-mi chiar ambele tipuri de placi, 1k5 si 2k5... Intentia de a cumpara si placile filtrelor de banda a fost aratata de cativa colegi, astept insa saptamana care vine sa vad cum se misca treaba si ca atare am sa anunt totul aici, eu nu voi mai sustine proiectul de realizare a filtrelor cumparand prea multe placi, maxim 5-10, daca nu se strang suficienti doritori amanam pana cand acestia isi vor face aparitia...

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mar Sep 17, 2019 2:21 pm

Intre timp mi-a sosit si cablurile coaxiale, cateva tipuri si niste SO239 de calitate. mai trebuie RG303 sa-mi vina!
Deasemenea am spus ca in weekend plantez un PCB de amplificator... Am mintit! M-am apucat de toate care mi-au mai ramas dupa ce am dat deoparte PCB-urile celor care au solicitat sa le planteze singuri.
Ca atare nu am reusit sa plantez mai mult de cateva placi de intrare...
Probabil in 2-3 zile ma apuc si de partea de putere...
Fişiere ataşate
20190915_200600.jpg
20190915_200230.jpg
20190912_232552.jpg

YO3MSU
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 18, 2019 2:34 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO3MSU » Mie Oct 23, 2019 11:24 pm

Salut, care mai este statusul proiectului? A fost construit amplificatorul prototip?
Au fot trimse kit-urile?

YO3MSU
Mihai

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Lun Feb 10, 2020 12:47 pm

Salut,

Am terminat de plantat toate placile solicitate in acest proiect comun si am reusit sa adun in pachetele toate componentele/seturile pentru ce-i care nu au dorit plantare SMD.
Ca atare astept pe e-mail toate cererile de expediere cu ceea ce ati solicitat initial si cu adresele la care sa expediez coletele. Deasemenea preferinte Fan Courier sau Posta Romana. Sau orice alte solicitari adiacente.
Expedierea se va face incepand cu data de Luni 17 Februarie(sau mai devreme, dupa caz).

Va multumesc!

Stiu ca unii dintre voi ati trimis tot ceea ce eu va cer acum, dar va rog sa ma credeti ca sunt extrem de ocupat in aceasta perioada si e cu mult mai simplu sa reveniti dvs. cu un e-mail decat sa ma apuc sa caut eu si sa leg toate discutiile avute cu fiecare dintre voi. Va multumesc pentru acest efort!

Sunt doi utilizatori carora le-am expediat cu ceva timp in urma pachetele de componente si placile. Vreau sa-i informez pe aceasta cale ca circuitul integrat TLV431 trebuie inlocuit cu TL431. Oricand le stau la dispozitie pentru a le expedia TL431 si rezistentele specifice. Am constatat ulterior ca TLV431 este de precizie mare, dar de curent mic!

yo9bvp
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 20, 2013 4:18 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo9bvp » Mar Apr 28, 2020 12:45 am

Buna seara
As dori sa stiu si eu care este stadiul la zi a acestui proiect.
Este el finalizat cu tot ce trebuie pentru lucru in benzile hf?
Multumesc

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo5er » Lun Iun 15, 2020 4:15 pm

Buna ziua, oare e cineva dintre cei care ati comandat si ati primit kiturile deja, sa aveti amplificatorul functional? Ce impresii aveti? In ce configuratie il folositi? Eu inca n-am putut testa pentru ca nu sunt gata toate placile se pare, nu le-am primit inca...

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5ym
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 23, 2018 4:15 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo5ym » Mar Iun 16, 2020 6:21 pm

Buna ziua. Sunt in situatie similara. Nu pot spune nimic despre functionare. Nu l-am primit, da am promisiuni ca saptamana viitoare soseste. De prin martie, tot saptamana viitoare il expediaza.
Ar fi cazul sa stim care este motivul intirzierii.
Cu sperante pozitive.
YO5YM

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo5er » Mar Iun 23, 2020 9:21 am

... up ...
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori