RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo5er » Mie Aug 28, 2019 12:57 am

Super! Chiar imi pare bine ca m-am alaturat proiectului de la inceput ;)

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mie Aug 28, 2019 12:31 pm

YO5ER

Multumesc!

Anunt pe aceasta cale ca am expediat azi PCB-urile catre Traian B.(9FZS), singurul din proiect care a dorit ambele seturi de placi si o serie de componente care le va solicita atunci cand setul complet va fi disponibil.
Ceilalti inscrisi in proiect au solicitat PCB+Componente/Materiale si ca atare vor avea de asteptat pana dupa Simpo-YO deoarece dureaza ceva timp, mare parte din componente le am deja pe stoc, urmeaza sa vina torurile, urmeaza sa fac debitarea placii de cupru si in final sa vina cablurile coaxiale comandate pe e-bay.
Oricare din colegii care nu au solicitat plantarea PCB-urilor la mine si doresc sa pipaie, miroase, familiarizeze cu PCB-urile, le pot solicita oricand, urmand ulterior sa le expediez setul de componente si materiale!

yo2lsp scrie:Salut,

Mai sunt locuri? KIT-uri disponibile..? Un loc neocupat HI, cineva renunta la proiect :).

73!
YO2LSP.

Oricine poate solicita oricand PCB-urile, impreuna cu componente, materiale, manopere plantare conform BOM., pana inainte de Simpo YO-2019. La Simpo-YO PCB-urile vor fi disponibile la alt pret fata de pretul din acest proiect comun. Deasemenea Dupa Simpo YO PCB-urile vor fi disponibile si in sectiunea de vanzare a radioamator.ro, dar la alte preturi fata de acest proiect comun... Deci oricine are inca ocazia(pana pe 05-09-2019) de a se alatura acestui proiect.
Scopul proiectului este acela de a achizitiona componente si materiale la comun, la preturi mult mai bune decat daca ar fi achizitionate individual.
Intentionez cat de curand sa fac o cotatie pentru LDMOS BLF189XR. Cine este interesat sa-mi dea un e-mail sau un telefon, pana acum sunt appx 6-8 solicitari, probabil daca trecem de 10 bucati obtinem un pret bun la unul din ofertantii oficiali Ampleon.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo8rxp » Sâm Aug 31, 2019 6:57 pm

Salut, Gabriel yo8rxp sunt.
Frumos proiect, in ce ma priveste am ars 4 x sd2933 si de atunci am taiat cablajul si pus blf. P out cam 450 500 w dar torurile si tlt au fost facute de rusi pentru 1:4 respectiv 300w si se infierbanta rau tare inclusiv filtrele.
Poate pana la cq ww reusesc sa modific tot amplificatorul inclusiv protectia care cu arduino 2560 nu e suficient de rapida.
Prinderea blf am facut-o cu o bucata de aluminiu de la manere de bucatarie profil patrat si polizat un forma de U cu flexul.
Daca cineva e pasionat de cod, aici e tot ce am scris.
73 si succese.
https://github.com/gabrielonet/400W_lin ... ection.ino

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Lun Sep 02, 2019 5:40 am

Salut,

Dupa lupte vitejesti am reusit sa termin proiectarea filtrului de benzi.
Postez toate materialele si voi reveni cu explicatii in alt post deoarece sunt chiaun la aceasta ora...
Filtrul include doua cuploare directionale, la intrarea si la iesirea filtrului, releu TX/RX, iesire pentru predistorsionare. Interfatarea se face prin optocuploare pentru a elimina o serie de probleme in exploatare.
Cuploarele diferentiale nu sunt detaliate momentan deoarece voi oferi mai multe tipuri de cuploare si ca atare aceasta alegere va fi facuta ceva mai tarziu.
Sunt doua versiuni de baza, pentru 1,5 kW si pentru 2,5 KW. Aveti doua BOM-uri diferite. Practic singura diferenta consta in alegerea torurilor de ferita.
Capacitorii din filtru nu se regasesc in BOM si nici valorile inductantelor din filtru.
Eu doar pun la dispozitie aceasta placa universala de filtru, apoi e treaba fiecaruia ce tip de filtru alege.
Daca dezbatem aici aceasta problema si cadem la o intelegere comuna, pot genera apoi un BOM suplimentar. Ineea e ca putem alege ultima versiune W6PQL, sau orice altceva... Putem face filtru mai economic sau mai complex, exista versatilitate maxima!
Preturile le aveti in BOM.
Pretul mare al PCB-ului este generat de suprafata mare, este dublu strat cu treceri metalizate, am ales si la acesta am ales un stratificat de 280 grade, are suprafata de cupru dubla(70um pe fiecare fata), este finisat cu strat de aur si are grosimea de 2mm. Probabil ca nu era neaparat necesar stratificat de 2 mm, dar este o placa cu componente grele si care se vor incalzi foarte mult in timpul functionarii, ca atare exista pericolul ca in timp sa se onduleze sau sa ia diferite forme... Diferenta de pret fiind de appx 15%, nu am mai ezitat. Cotatia este facuta pe 30 bucati. Indiferent de cate solicitari vor fi, restul de placi le voi suporta eu!
Timpul de inscriere va fi pana pe 13 Septembrie, dupa aceasta data oricine solicita placi va avea alt pret!

Astept paririle voastre!
Multumesc!
Fişiere ataşate
EAGLE.jpg
BOM RFK-2K5-LPF.xls
(70 KiB) Descărcat de 274 ori
BOM RFK-1K5-LPF.xls
(70 KiB) Descărcat de 274 ori

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Lun Sep 02, 2019 5:50 am

Restul de poze!
O randare 3D cat mai aproape de realitate!
Fişiere ataşate
albastru top.png
albastru bot.png
verde top.png
verde bot.png

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Lun Sep 02, 2019 1:01 pm

Din cauza ca dormeam pe mine am uitat sa pun schema...
Fişiere ataşate
BOM RFK-2K5-LPF.xls
(70 KiB) Descărcat de 279 ori
RFK-2K5-LPF.pdf
(94.87 KiB) Descărcat de 328 ori
BOM RFK-1K5-LPF.xls
(70 KiB) Descărcat de 294 ori

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO3FZS » Mie Sep 04, 2019 2:06 pm

Asa arata PCB-urile... TNX!
Fişiere ataşate
20190902_165347.jpg
20190902_165447.jpg

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo8rxp » Mar Sep 10, 2019 11:08 am

Salut.
Pentru modulul de protectie supracurent, am gasit ceva aici
https://www.optimusdigital.ro/ro/senzor ... -75-a.html
E un gadged care are overcurent shutdown 2 uS response time, default e la 57 A dar din calcule, daca pe pinul de Voc adaugam la masa o rezistenta de 47K, atunci protectia intra pe la 33A la o alimentare de 5V a modulului.
Astept sa ajunga modulul , fac teste si voi publica un articol despre.
73, Gabriel

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mar Sep 10, 2019 12:36 pm

yo8rxp scrie:Salut.
Pentru modulul de protectie supracurent, am gasit ceva aici...
73, Gabriel


Atat RFK-1K5-HF cat si RFK-2K5-HF au in componenta circuitul integrat specializat BTS50085(doua bucati pentru RFK-2K5-HF) care pe langa functia de senzor de curent(foarte precis), contine si un comutator de putere de pana la 44A. In plus are si protectie la scurtcircuit pe iesire si deasemenea protectie la tensiune maxima. Toate acestea la un pret cu mult mai mic fata de componenta sugerata de tine!

https://www.infineon.com/dgdl/Infineon- ... 35bccd114b

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mie Sep 11, 2019 4:09 pm

Revin cu o reinprospatare a fisierelor BOM pentru filtre, dar si a schemei, am introdus capacitorii CX1-2 si am corelat frecventa de taiere a filtrelor cu benzile specifice.
Deasemenea am creat 3 BOM-uri, pentru filtru de pana la 1500W, de pana la 2500W si de pana la 4000W.
Am adus modificari si in ceea ce priveste tipul torurilor din filtru, dar si dimensiunile torurilor.
Deoarece am primit raspuns la o cotatie de transport, am refacut preturile torurilor.
Deasemenea am marit diametru sarmei de cupru argintat pentru filtrul de 54Mhz.
Diferentele de pret, in BOM, dintre filtre sunt extrem de mici, fiind generate doar de costurile torurilor, in realitate diferentele de pret intre filtre va fi facuta doar de capacitorii din fiecare celula de filtrare.
In acest sens am incercat sa iau ca referinta valorile unui filtru w6pql si am calculat, aproximativ, pentru filtrul RFK-2K5-LPF. Toate comparatiile au fost facute cu capacitori existenti la Mouser! Daca alegem capacitori speciali de tipul "High Q" de inalta frecventa sau cu MICA si tensiunea de 1-3KV, preturile capacitorilor se situeaza intre 100 si 150$ pentru un filtru. Daca alegem capacitori "COG-NPO" de 2-3.5KV si punem mai multi in paralel, preturile capacitorilor se situeaza in intervalul 30-70$ pentru un filtru.
O varianta buna o constitue si alegerea unor capacitori cu mica(SMD) recuperati, exista piata in acest sens.
Cred ca un mix din toate cele 3 versiuni ar putea situa preturile capacitorilor in intervalul 50-85$.
Pentru 1,8-7Mhz pot fi folositi capacitori COG-NPO, pentru 5-20Mhz pot fi folositi cu succes Mica , dar si COG-NPO(valorile mici pentru corectiile valorilor), pentru 20Mhz+ putem folosi "High Q" si Mica.
Avantajul capacitorilor "High Q" este acela ca nu plantam neaparat mai multi capacitori in paralel, ei avand curenti de lucru foarte mari. Dezavantajul este in pretul extrem de ridicat, 2-10$ bucata...
Am dorit sa ofer aceste informatii si calcule pentru a sti cu exactitate unde se poate situa construirea unui filtru.
Nu degeaba w6pql cere appx. 500$ pe un filtru complet, e drept, pe un filtru foarte anemic :)... La fel si rusii de la EB104.ru, acestia din urma folosind doar capacitori ieftini.
Nu vreau sa spun ca folosirea capacitorilor ieftini nu reprezinta o solutie, daca optimizam valorile si alegem sa punem multi capacitori in paralel(5-10 bucati), atunci si aceasta poate fi o solutie foarte buna.
Capacitorii cu Mica au si ei neajunsurile lor, nu au curent de lucru foarte mare, ca atare nu sunt foarte buni in benzile inferioare deoarece nu sunt de valori mari si ca atare mareste pretul inutil atunci cand trebuie sa pui multi in paralel, de aceea spun ca un mix intre toate aceste solutii ar fi perfect! Daca v-ati confruntat cu problema alegerii acestor capacitori si ati gasit solutii bune de luat in calcul, va rog sa scrieti in acest sens. Pe placa de filtru putem planta o gama foarte variata de capsule SMD pentru acesti capacitori. Toata aria de sub bobinele filtrului are "bottom STOP" si ca atare nu exista Solder Mask pentru acoperirea traseelor de cupru, avand libertate totala pentru montarea capacitorilor din filtre.
Pentru cei care nu au timp sau cunostinte sa realizeze practic acest filtru, pe langa manopera de plantare SMD/THT inclusa in BOM, am calculat si o manopera de executie a bobinelor care include sarma si plantarea.

Acestea fiind spuse, proiectul se va inchide la data de 20-09-2019, urmand ca in data de 23-09-2019 sa trimit setul de PCB-uri la fabrica. Dupa aceasta data preturile seturilor de PCB-uri va creste!

RFK-1K5-LPF = 509 lei
Manopera executie bobine + sarma si plantare PCB = 130 lei
Estimare cost mix capacitori: 120-170 lei

RFK-2K5-LPF = 544 lei
Manopera executie bobine + sarma si plantare PCB = 180 lei
Estimare cost mix capacitori: 150-250 lei

RFK-4K-LPF = 566 lei
Manopera executie bobine + sarma si plantare PCB = 220 lei
Estimare cost mix capacitori: 200-350 lei

Nu incasez pretul estimat al capacitorilor !!! Estimarea este facuta doar pentru a va face o idee cu privire la costuri. Eu nu am inca solutii clare la aceasta problema!
Nu include pretul si manopera de plantare al capacitorilor din celulele de filtrare !!!
La fel ca si la placile de Amplificator, eu nu conditionez sub nici o forma cumpararea tuturor componentelor si materialelor din BOM, daca fiecare are in propriul sertar parte din componente si materiale, poate sa stearga pozitiile respective din BOM. Nu puteti insa fi parte in acest proiect fara a cumpara, minim, setul de PCB-uri!

Doresc pe aceasta cale sa anunt ca oricine doreste seturile de PCB-uri pentru amplificatorul RFK-1K5-HF si RFK-2K5-HF. Preturile sunt de 120 lei pentru RFK-1K5-HF si respectiv 150 lei pentru RFK-2K5-HF, include si PCB-urile+tevile de cupru pentru transformatorul de intrare.
Preturile componentelor, materialelor si a manoperelor raman neschimbate! BOM in atasament(BOM RFK-1K5-HF.xls) Pentru RFK-2K5-HF nu am inca BOM-ul terminat, dar am preturile, ca atare ma puteti contacta!

Procedura de inscriere in proiect si plata se vor face ca si pana acum. Ma contactati pe e-mail si primiti toate datele.

In weekend am sa ma apuc sa plantez mare parte din componentele si materialele venite, din pacate insa nu toate! Va tin la curent cu ceva foto!
Fişiere ataşate
BOM RFK-1K5-HF.xls
(81 KiB) Descărcat de 312 ori
BOM RFK-1K5-LPF.xls
(70.5 KiB) Descărcat de 290 ori
BOM RFK-2K5-LPF.xls
(70.5 KiB) Descărcat de 268 ori
BOM RFK-4K-LPF.xls
(71 KiB) Descărcat de 281 ori
RFK-2K5-LPF.pdf
(92.77 KiB) Descărcat de 236 ori


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori