RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO6PMX » Lun Mai 27, 2019 10:40 pm

Am citit tot acel material si nu contest ca varianta care foloseste coaxial poate fi discret mai buna decat pignose. Imi pun doar intrebarea daca merita efortul... Un pignose este ultra usor de facut, doua bucati de teava de calorifer si 4 ferite (acestea intr-adevar nu pot fi orice, dar se comanda usor material 61 de la mouser). Coaxial "exotic" de 25 ohmi eu nu am reusit sa gasesc decat la un grec, care cere vreo 20 euro/m... Daca gasesti vreo sursa de coax de 25 ohmi la pret decent, da-mi te rog un semn, sunt si eu interesat sa experimentez acele variante de traf de iesire. Spor la constructii si seara faina!

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9IRF » Lun Mai 27, 2019 11:03 pm

Eu am luat de aici:

Coaxial 10.7 ohm
Coaxial 17 ohm
Coaxial 18.6 ohm
Coaxial 22 ohm
Coaxial 25 ohm semi-rigid
Coaxial 26ohm

Poti sa comanzi la lungimi multiple de 1ft (~30cm). Au si unele ferite mai greu de gasit, condensatoare RF de putere si alte bunatati. Trimit si in Romania, desi e cam scumput si dureaza cam 1 luna.

E de considerat si materialul 67 de la Amidon / Fair-rite, are permeabilitate mai redusa (de 2.5-3 ori) decat materialul 61 si in unele situatii are comportament si mai bun. Dar, pentru a obtine inductanta minima necesara in banda de 160m s-ar putea sa fie nevoie de miezuri de ferita cu dimensiune fizica mai mare. Deci, multe lucruri de testat practic :).


YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO3FZS » Mar Mai 28, 2019 10:17 am

Cel mai accesibil cablu coaxial de 25 ohmi l-am gasit aici: https://www.rf-microwave.com/en/qaxial/ ... 6-25-flex/

Pe vremuri(2000-2010) cand mai "practicam" excursii in zona, firma respectiva era prezenta la Friedrichshafen cu diverse componente si inclusiv cu acest model de cablu.
Tot la acea firma gasiti diverse alte coaxiale, de 12,5, 15, 17, 20, 25... si pana la 90 ohmi si multe componente specifice RF si uW:

https://www.rf-microwave.com/en/home/

Daca-mi amintesc bine, la ultima comanda transportul prin posta m-a costat 10 euro si nu va fi o problema achizitia in grup.
Deci nu linia coaxiala este problema. Chiar si unii cu pedigree mult mai serios in domeniu au avut acces la aceste linii si totusi au dat de probleme...

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO6PMX » Joi Mai 30, 2019 12:38 am

Multumesc mult de raspunsuri. Eu cautasem pe Ebay si oferta nu era grozava, ba in plus, scumpa. O sa comand sa ma joc si eu cu niste trafuri de iesire cu coaxial...

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Dum Iun 02, 2019 1:22 am

Salut,

Dupa mai bine de o saptamana si dupa ce mi-am stors mintea cat am putut, vedeti rezultatul mai jos!(voi sterge in cateva zile pozele, ele ramanand de permanenta in primul post).
Acum PCB-ul permite ambele tipuri de transformator, TLT si Binocular!
Vinovatul principal pentru aceste modificari este 9DL care atunci cand a postat 9IRF m-a sunat si mi-a zis: Vezi, si alti colegi confirma solutia transformatorului TLT... dupa care a urmat un lung bla, bla, bla pe care nu l-am putut combate eficient :) ca atare am cedat si m-am apucat de proiectat... :)).
Rationamentul alegerii transformatorului Binocular(cu flux) tine strict de cost(mic), de usurinta confectionarii lui, dar si de o serie de aspecte ce tin de estetica si design...
M-am "jucat" insa cu ceva RG316 si o ferita 25x28mm si am vazut ca este atat de usor sa realizezi transformatorul si la fel de usor de realizat balun-ul, e drept cu RG402, deoarece eu am incercat cu RG142 si e un veritabil chin, fiind un cablu extrem de rigid...
Pentru folorirea TLT am introdus transformatorul TR2 care formeaza cele doua socuri RF din drenele LDMOS si ca atare in cazul folosirii transformatorului cu flux acesta va fi mai putin solicitat din punct de vedere termic deoarece va transfera doar puterea utila, inspirat din SPE EXPERT 1.5K.
Tot din SPE EXPERT 1.5K am preluat puntea de masura power/swr pentru a face totul cat mai compact.
Deasemenea am introdus pe intrare un atenuator rezistiv de pana la 10W Input a carui atenuare ramane la dorinta fiecaruia.
Conectorul "CONTROL" a fost repozitionat pentru a minimiza cat mai mult traseele spre el. Deasemenea Designul PCB este unul ceva mai relaxat(rarefiat) deoarece jumatate din PCB a permis plantarea de componente pe bottom.
Difuzorul de cupru va avea dimensiunea de 100x80x10 mm, usor trecut de jumatate din PCB, mai mult decat suficient pentru aplicatia noastra.
Urmeaza sa prepar schemele si bom-urile.
Toate aceste modificari duc implicit la scaderea costurilor si voi incerca sa fac bom-uri separate pentru o singura capsula LDMOS sau pentru doua capsule LDMOS.
Pentru puterea tinta de pana la 1.2 KW se foloseste cate un singur miez de ferita, pentru putere tinta de peste 1.8-2.0 KW se vor contrui transformatoarele cu cate doua miezuri de ferita(pe inaltime).
Nu va speriati de numarul de gauri de trecere de pe paduri sau de pe unele trasee, ele au rolul de a intari padul de conexiune, de a transmite caldura spre difuzorul de cupru sau de a micsora impedantele la frecvente inalte. Singurii care vor injura in exces vor fi chinezii deoarece isi vor toci burghiele de 0.5 si 0.6 mm :)) Placa contine 936(total 1026) gauri asezate manual! Nimic din ceea ce vedeti nu este autorutat.
Mentionez ca dimensiunile PCB s-au pastrat, 150 x 100 mm(200x100 cu accesoriile pentru transformatoare). Aceasta dimensiune fiind aleasa pentru a se potrivi mai multor tipodimensiuni de radiatoare existente in oferta TME. Pot fi folosite chiar si radiatoare a caror talpa au latimea de 80/90 mm deoarece distanta dintre gaurile pentru fixarea difuzorului de cupru si a PCB-ului este de 71,5 mm, minimul posibil. Gaurile pentru fixarea PCB-ului impreuna cu difuzorul de cupru sunt M4, celelalte gauri de fixare PCB sunt M3.
Pentru fixarea LDMOS am facut recent o cotatie la care astept raspuns, pentru a taia laser niste saibe dreptunghiulare din otel/inox de 2mm grosime.
Fişiere ataşate
IMG_20180831_173730.jpg
EXPERT 1.3K
IMG_20180831_173602.jpg
EXPERT 1.3K
TOP.png
TOP RED.png
HIGHLIGHT ALL.png
BOTTOM.png
BOTTOM RED.png

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Dum Iun 09, 2019 1:07 am

Salut,
Aveti in atasament schemele celor 4 versiuni de BOM .
Maine sper sa pun si BOM-urile si sa reatasez pozele cu PCB-ul care a "suferit" usoare imbunatatiri, deh, ideile bune se lasa mai greu.
V1: 2xLDMOS + TLT
V1: 2xLDMOS + Binocular
V1: 1xLDMOS + TLT
V1: 1xLDMOS + Binocular

Am facut 4 versiuni incat preturile BOM-urilor sa scada in functie de versiunea care considerati ca se potriveste mai bine pentru proiectul dvs. Evident PCB-ul este unul singur care se potriveste tuturor versiunilor.

RFK-2k5-HF-V1.pdf
(90.69 KiB) Descărcat de 381 ori

RFK-2k5-HF-V2.pdf
(91.5 KiB) Descărcat de 328 ori

RFK-2k5-HF-V3.pdf
(88.32 KiB) Descărcat de 323 ori

RFK-2k5-HF-V4.pdf
(89.69 KiB) Descărcat de 332 ori

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mar Iun 11, 2019 4:17 am

Salut,

Ma bucur ca ati descarcat in numar atat de mare schemele, asta inseamna interes!
Astazi mi-a venit de la Mouser vreun milion de ferite si am facut ceea ce face un radioamator pentru a se bucura, adica... am bobinat! :))
Aveam deja ferite de la Fair-Rite, dar am cumparat si o serie de ferite de la Laird.
Am bobinat transformatoarele pentru a confirma footprint-urile create in Eagle si am adus mici repozitionari a unor componente.
Transformatorul TLT cu un miez este pentru versiunea cu un singur LDMOS, transformatorul TLT cu doua miezuri se planteaza doar la versiunea cu doua LDMOS-uri, deasemenea va fi bobinat probabil cu alt tip de cablu coaxial, cel mai probabil RG303. Deasemenea si balunul poate fi cu un miez de ferita sau cu doua miezuri, asezate pe inaltime. De retinut ca in placa sunt gauri de 3,2 mm. pozitionate la centrul fiecarui footprint, pentru ca transformatoarele sa fie fixate cu bride de plastic de 2,8mm, rezistente termic. Dar despre toate aceste aspecte vom discuta la vremea potrivita.
Balunul de la iesire este bobinat cu RG142 ceea ce este un veritabil chin din cauza rigiditatii cablului, dar sper ca va fi altceva cu RG400 sau ceva similar, care este cu mult mai flexibil.
Deasemenea socul de alimentare este foarte greu de bobinat deoarece trebuie sarma de minim 0,8-1 mm diametru pentru un LDMOS si de 1,3-1,5 mm diametru pentru doua LDMOS, bobina din foto este realizata cu sarma de 1,4 mm, un chin :).
Am incercat sa pozitionez si o parte din componentele ce vor inzestra aceast PCB si cred ca daca alimentam cu 50V aceasta foaie de hartie, masuram deja cateva sute de wati la iesire :))
Am mai pus doua fotografii cu Pallet-ul RFK-600, atat ca un "preview", dar si pentru a intelege cum va fi montat difuzorul de cupru, deoarece am avut cateva intrebari/nelamuriri in acest sens. Multi fiind usor ingrijorati cu privire la micsorarea difuzorului de cupru.
Am sa explic insa acest aspect aici...
Majoritatea producatorilor de amplificatoare pallet sau foarte multi radioamatori, au folosit un difuzor de cupru la fel de mare cat PCB-ul, multi dintre ei avand chiar un PCB urias sau chiar un difuzor mai mare fata de PCB-ul amplificatorului. Motivul real tine practic de fixarea mecanica a PCB-ului si mai putin de avantaje cu privire la disipatia termica.
In multe teste ale fabricantilor de LDMOS, capsulele au fost fixate direct pe radiatorul de aluminiu, deasemenea cele mai multe etaje finale folosite in domeniul RADIO FM(88-108) sunt lipsite de difuzorul de cupru. Producatorii de LDMOS niciunde nu recomanda/conditioneaza folosirea unui difuzor de cupru, dar este drept ca in aplicatiile lor de test sugereaza cumva aceasta solutie pentru a indeparta orice problema legata de transferul termic. Sunt aplicatii de la NXP care au difuzorul de cupru foarte mic(40x80x5mm) inserat in radiatorul de aluminiu.
Ca atare tragem concluzia ca difuzorul de cupru trebuie doar sa preia temperatura si sa mareasca suprafata de contact cu radiatorul de aluminiu la o suprafata de minim cateva ori suprafata unui LDMOS.
Dealtfel foarte multi producatori seriosi de liniare, au difuzorul de cupru foarte mic, vedeti expert 1k5 care are difuzorul de cupru de 60x100 mm, mai mic ca la RFK-2K5, doar ca al lor e de 5mm grosime, nu de 8 sau 10 mm cat va fi al nostru... Deci nu exista o regula cu privire la acest aspect constructiv!
Cu privire la BOM-uri va rog sa mai asteptati 1-2 zile, e al naibi de migaloasa aceasta operatiune de alegere a componentelor si materialelor.

20190611_024957.jpg
Preview
20190610_115547.jpg
RFK-600-1
20190610_115248.jpg
RFK-600-2

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Joi Aug 08, 2019 4:19 am

Salut!

Inainte sa initiez acest topic/proiect, m-am consultat cu un coleg radioamator care mi-a zis: Stai in banca ta hashvepeule, vei deschide o cutie a pandorei :)) ! Bine, sunt obisnuit cu soldatii kamikaze deoarece am mai derulat un proiect comun cu radioamatorii cu vreo 10-15 ani in urma, nici nu mai stiu exact anul :)... Ma refer la placa HV si la "clona" de Triode Board Control a lui g3sek. Asta se intampla pe un forum personal si la acea vreme s-a gasit un destept sa dea fuga la g3sek sa reclame isprava...
Cu privire la acest proiect nu au unde sa dea fuga si probabil din acest motiv o parte din comentatorii din "dos" sunt in perfuzii si cealalta parte in fibrilatii... Spun asta deoarece in timpul acesta lung in care nu am mai postat nimic s-au gasit unii sa ma sune si sa-mi explice ca acest proiect nu se va face niciodata ca e prea stufos, prea indraznet si total respins de radioamatorii primitivi din tara noastra si ca mai bine ar fi sa renunt... Deasemenea o alta ceata de cacanari vorbind prin diverse intalniri ca am plecat probabil in Spania la cules capsuni... Personal le doresc chiar lor aceasta indeletnicire, dar sa culeaga capsunile cu frisca direct de pe burtile clientilor... :) Si daca dupa toate acestea mai misca vreun gandac, am sa le fac cunostinta cu FOVAL, e foarte eficient, le stinge tot neamul!

Trecand peste glume, trebuie sa-mi arat oarecum dezamagirea fata de colegii interesati de acest proiect, dar care prefera mai degraba sa sune si sa tot discutam aspecte tehnice si constructive, dar care sunt atat de descurajati sa posteze chiar aici pe forum intrebarile lor tehnice... Daca s-ar pune aici intrebarile, atunci raspunsurile ar fi utile multor colegi care probabil au o serie de nelamuriri legate de acest proiect. Caz in care odata luat valul de pe ochi, ar indrazni sa fie mai putin "primitivi", asa cum gandacul de colorado a afirmat...
Pauza in ceea ce priveste postarea este strict legata de faptul ca a trebuit sa-mi tot schimb optica cu privire la acest proiect... Sunt multe aspecte discutate, analizate si mai ales puse in practica, care au condus la o serie de concluzii concrete, dar la randu-i conturand imaginea de ansamblu a acestui proiect.
Chiar daca numarul celor inscrisi in proiect nu a crescut, interesul si atentia acordata este foarte mare si indiferent de situatie sunt mai mult decat hotarat sa-i dau viata.
Voi posta varianta finala, una singura doar, orice altceva voi aborda in viitor. In acest moment doresc sa ma concentrez doar pe aceasta versiune "simpla"(In acest sens toti fac comparatie cu simplitatea placii w6pql... Cine considera ca simplitatea e importanta ii invit sa cumpere de la aceasta sursa...), cu o singura capsula LDMOS si cu TLT.
In tot acest timp mi-am lungit antenele si am gasit bara de cupru la un pret mai mult decat decent, am dat la o fabrica pentru a taia laser shaibe din otel pentru fixarea LDMOS si am purtat o discutie cat se poate concreta pentru realizarea partilor componente a unei cutii profesionist executate, in serie mica 10-20 bucati.
Deasemenea am selectat un radiator din oferta TME care consider ca este foarte ieftin (140 lei) si care se potriveste acestui proiect, deasemenea am si cumparat o bucata pe care sa o pipai din cand in cand :). Pe baza acestui radiator am incercat sa gandesc pozitionarea/proiectarea celorlalte etaje functionale, placa de intrare, placa de filtru si placa de control si afisare. Totul cat mai compact realizat, fara conexiuni(matze) si cat mai bine gandit din punct de vedere al racirii.
Trebuie sa mentionez ca aceasta versiune finala este sensibil mai ieftina fata de orice alta versiune realizata pana acum.

Cost PCB(placa circuit imprimat)+Difuzor Cupru+ componente electronice, transformatoare, cabluri, componente mecanice = 457 lei
Cost manopere asamblare transformatoare(5 buc), prelucrare difuzor cupru, plantare placa cu componente SMD, radiator Aluminiu(optional) = 401 lei

Cost total Pentru un modul(fara LDMOS): 858 lei. Conform Listei de materiale atasate. "BOM.xls".
Saptamana care vine contactez toti colegii inscrisi in proiect si apoi dau placa la fabrica! Intentionez sa am PCB-urile pana la Simpozion pentru a le prezenta colegilor...

Toate intrebarile tehnice va rog sa le puneti aici pe forum, voi incerca sa raspund tuturor in functie de pricepere. In privat doresc sa discutam doar aspecte legate de incrierea in acest proiect!
stosor@yahoo.com - 0763550417 - Sorin

Va multumesc!

P.S. Daca vreun coleg se pricepe la realizarea sistemului de management, control si afisare, il rog sa ma contacteze.
Eu colaborez cu un baiat care face soft pentru Atmel, dar am realizat doar proiecte ceva mai simple, o abordare atat de indrazneata ma tem ca are sa-l de cu adevarat peste cap si de aceea as dori sa fac impreuna cu un profesionist aceasta parte functionala.
Personal doresc ca totul sa fie gandit in jurul unei placi de dezvoltare atmega2560, dar nu este neaparat obligatoriu! LCD-ul va fi unul de 5 inch, consider ca mai mare de 5 inch ar transforma acest liniar intr-un televizor :)).

Reamintesc ca PCB-ul
Fişiere ataşate
RFK-1K5-HF.jpg
BIG.jpg
RFK-1k5-HF-Print.pdf
(83.02 KiB) Descărcat de 246 ori
RFK-1k5-HF.pdf
(83.28 KiB) Descărcat de 247 ori
BOM RFK-1K5-HF.xls
(81 KiB) Descărcat de 246 ori

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Joi Aug 08, 2019 4:29 am

Am si o poza "4D" pe tlefon, dar trebuie descarcata si atasata si la aceasta ora (4:30) sunt pur si simplu zoombi de somn...!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori