RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9IRF » Joi Aug 08, 2019 4:41 pm

YO9HVP scrie:Salut!
...
P.S. Daca vreun coleg se pricepe la realizarea sistemului de management, control si afisare, il rog sa ma contacteze.
Eu colaborez cu un baiat care face soft pentru Atmel, dar am realizat doar proiecte ceva mai simple, o abordare atat de indrazneata ma tem ca are sa-l de cu adevarat peste cap si de aceea as dori sa fac impreuna cu un profesionist aceasta parte functionala.
Personal doresc ca totul sa fie gandit in jurul unei placi de dezvoltare atmega2560, dar nu este neaparat obligatoriu! LCD-ul va fi unul de 5 inch, consider ca mai mare de 5 inch ar transforma acest liniar intr-un televizor :)).
...


Sunt multe aspecte de discutat; partea de management (control, protectie, HMI - human-machine-interface) poate deveni un proiect separat aproape la fel de mare.

Daca te intereseaza in mod deosebit ceva impresionant vizual si care sa poata fi scos la capat cu cunostinte de programare medii, recomand interfetele HMI de la Nextion. Sunt alcatuite dintr-un display color cu touchscreen plus un procesor care ruleaza intreaga interfata vizuala si se conecteaza cu procesorul care ruleaza logica (Atmega2560 de ex) printr-un port serial. Au un mediu de dezvoltare propriu relativ usor de folosit si exista librarii pentru integrarea cu majoritatea microcontrollerelor / procesoarelor populare. Problema e ca va ridica pretul, modelul de 5" e 56 EUR fara transport sau taxe.

Daca te concentrezi mai mult pe functionalitate si costuri mai reduse, poti sa renunti si complet la display si sa faci totul pe pe un PC/telefon via USB/Bluetooth. Am inceput un proiect de genul asta acum ceva ani cu un mic soft care afisa parametri pe PC, mai mult pentru masura in timpul constructiei si diagnoza la nevoie decat pentru utilizare permanenta, o sa incerc sa il dezgrop ca nici nu mai stiu in ce stadiu l-am lasat. Vezi aici detalii.

Am si un proiect recent pentru masura/control dezvoltat pentru un amplificator micut portabil, complet functional dar complexitatea e redusa fata de ce e nevoie aici. Afiseaza putere, SWR, tensiune, temperatura si banda, protejeaza la SWR, tensiune (prea mare sau prea mica) si temperatura si comuta benzile cu input pe standardele Yaesu si Icom. Display OLED 0.96" 8-) . Facut pe Arduino Nano, se poate porta pe 2560 imediat si apoi extinde dupa nevoie.

In fine, concluzia e ca daca ai nevoie, pot contribui. Sunt destule de studiat si testat la partea de protectie si timpi de reactie, precum si la interfatarea cu transceiverele.

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Joi Aug 08, 2019 11:41 pm

Salut!

Reclam aceiasi problema, azi am fost sunat de un coleg care citind postarea mea a sesizat ca nu am mentionat nimic despre protectii :). Apreciez interesul, dar va rog insistent sa purtam discutii legate de acest proiect, in acest topic!

YO9IRF
Eram atat de somnoros aseara incat recitindu-ma am observat cat de incoerent am fost... Voi reedita acel post!
Nu am mentionat nimic despre protectii deoarece aceste protectii se impart in doua, protectiile cu actionare rapida si protectiile cu actionare lenta.
Protectiile pentru "overdrive", curent maxim, putere maxima, swr maxim(provenite din mai multe surse), vor fi in intregime analogic tratate, sistemul de control si afisare doar va lua act de protectia declansata si o va afisa ca atare.
Protectiile cu actionare lenta si eventual setate in functie de preferintele utilizatorilor, precum: temperatura, ventilatoare blocate, limite minime sau maxime ale tensiunii de alimentare, decodare benzi, etc..., vor fi implementate in "2560".
Iti dau perfecta dreptate cu privire la faptul ca aceasta parte de management si control este un proiect la fel de mare ca si realizarea etajului final. Din punctul meu de vedere chiar mai mare deoarece este interfata cu utilizatorul si doar aceasta poate conta la un moment dat.
In acest moment lucrez la dezvoltarea modulului analogic pentru protectie si voi definitiva/standardiza un mod de interfatare cu orice tip de controler vom dezvolta, dar si cu un panou simplu cu afisaj lcd grafic. Practic eu voi pune la dispozitie fiecare semnal analogic sau digital si restul poate dezvolta fiecare. M-as bucura sa colaboram la realizarea acestui controler pentru management si afisare a parametrilor amplificatorului.
Cu ceva vreme in urma am studiat produsele de la Nextion deoarece m-am tot intersectat de ele pe aliexpress, dar trebuie sa recunosc ca nu ma duce bila sa pot dezvolta ceva cu ele, maxim voi cumpara un LCD sa-mi chinui prietenul care imi dezvolta mie soft, e o provocare de fiecare data cand ii prezint asemenea jucarii hi-tech, desi ii chinui foarte tare creierul, am vazut ca-i place...
Ideea de a dezvolta totul in jurul placii de dezvoltare 2560 vine din faptul ca e foarte ieftina si nu mai presupune un alt modul de dezvoltare in plus, e drept ca limiteaza mult posibilitatile de dezvoltare ulterioara, dar... Daca costurile nu sunt o problema, putem aborda acest controler si la un alt nivel...
Am sa studiez ceea ce mi-ai dat in link-ul din forum!
Am si un proiect recent pentru masura/control dezvoltat pentru un amplificator micut portabil, complet functional dar complexitatea e redusa fata de ce e nevoie aici. Afiseaza putere, SWR, tensiune, temperatura si banda, protejeaza la SWR, tensiune (prea mare sau prea mica) si temperatura si comuta benzile cu input pe standardele Yaesu si Icom. Display OLED 0.96" 8-) . Facut pe Arduino Nano, se poate porta pe 2560 imediat si apoi extinde dupa nevoie.

Pai asta ar fi perfect, portarea pe 2560 si interfatarea cu un LCD de 5 inch

===================================================================================
Am reatasat BOM-ul in acest post deoarece in urma discutiei cu 9DL am ajuns la concluzia ca un cablu pentru alimentare de 4mm2 ar fi mai mult decat suficient... 4mm2 suporta lejer 100A pe aceasta lungime de 50-80cm. Ca urmare pretul a scazut cu appx. 13 lei.
In BOM am trecut doar 50cm cablu din fiecare culoare, dar daca se doreste trecerea printr-un inel de ferita atunci putem suplimenta cu orice lungime.

Mentionez ca cei care doresc putere mai mare pot cupla 2,3 sau 4 etaje de amplificare cu ajutorul unui spliter/combiner pe care il voi pune la dispozitie ca atare.
Pentru cuplarea a 3 module, am prevazut posibilitatea inserierii transformatoarelor de intrare incat sa eliminam spliterul, in acest caz fiind necesar doar un combiner special proiectat. Pentru cuplarea a doua sau 4 etaje recurgem la metode clasice de cuplaj.
Deasemenea pe placa pot fi montate sau nu, rezistente care formeaza un atenuator care permite 10W la intrare.

Anunt pe aceasta cale ca nimeni nu este obligat sa achizitioneze intreg pachetul de componente si materiale prezentate in BOM. Pentru inscrierea in proiect este necesar sa doriti minim achizitionarea PCB-ului pentru a beneficia de pretul prezentat in BOM, ulterior, in afara acestui proiect, pretul/preturile vor fi altele...
Practic am pus la dispozitie acest BOM pentru a putea fi editat de fiecare dupa dorinta, sa stearga pozitiile care nu sunt de interes si sa mi-l trimita pe e-mail! Costurile vor fi automat recalculate!
Fişiere ataşate
RFK-1k5-HF.pdf
(83.28 KiB) Descărcat de 310 ori
BOM RFK-1K5-HF.xls
(81 KiB) Descărcat de 303 ori

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Vin Aug 09, 2019 12:51 am

Si pentru ca am promis poze "4D" :)) O incercare de a alimenta etajul final, dar fara a bobina transformatoarele :)) Analizati radiatorul!
Deasemenea poze cu un metru bara de cupru, doar un metru!
In poza 5 vedeti si doua ghidaje liniare + rulmenti liniari de la Bosch Rexroth. Au costat extrem de mult, dar merita fiecare leutz deoarece sunt de o precizie fantastic de mare. Cu ele voi construi o masina de debitat mecanic bare groase de cupru si aluminiu.
In poza 6 sunt o multime de ghidaje liniare si rulmenti liniari de la Bosch Rexroth cu care voi construi o masa X/Y pentru masina de gaurit, v-ati prins, pentru prelucrat placa de cupru.
La fel de utile vor fi aceste ghidaje pentru constructia unei masini pneumatice pentru bobinat semiautomat toruri de ferita... Sigur v-ati prins, toruri de ferita pentru realizarea filtrelor de banda...
O singura piesa mai lipseste din acest puzzle, dar pap eu toata mancarica si ma fac mai mare si atunci imi voi permite sa-mi fac un cadou de la china :)) Un brat articulat de precizie pentru constructia masinii de filetat semiautomate...
Vizionare placuta!
Pozele sunt invers plasate fata de cum le-am descris eu :oops: :lol:
Fişiere ataşate
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Vin Aug 09, 2019 11:02 am

Cat costa ?
Cat costa ?
Cat costa ?
Cum procedez ?
Cum procedez ?
Cum procedez ?


Superb, minunat, mirobolant...!
Eu ma ocup de acest proiect de 4 luni de zile, aici pe forum, si de peste un an in afara forumului si voi nu va alocati o ora din viata voastra minunata sa cititi 3 pagini de ale acestui forum sau sa dati click pe doua fisiere si sa le deschideti ?
Este un proiect comun nu un proiect comercial, nu am nimic de castigat si ca atare nu-mi permit sa fac munca voluntara... Oricine este interesat de munca mea si de timpul alocat acestui proiect va trebui sa-si arate minimul respect prin incercarea de a starui in ceea ce priveste citirea acestui topic, nu cer nimic mai mult si nu ma intereseaza sa atrag in acest proiect cat mai multi colegi dezinteresati! Mura in gura nu se poate! Va multumesc!

înscrierea pentru PCB-uri se face în privat pentru a nu polua acest topic inutil. E-mail: stosor[at]yahoo.com Inlocuiti [at] cu @.
Fiecare doritor descarca fisierul BOM. pe care îl editează în funcție de ce anume dorește să achiziționeze, calculul se face automat, își trece numele/indicativul în document sau în denumirea documentului, indicativul si un numar de telefon și mi-l trimite pe e-mail. Aceasta este comanda fiecaruia. Când se strânge numarul de 30 PCB-uri îl contactez pe fiecare în parte pentru transferul banilor și inițiez comanda.
Nimeni nu este obligat să cumpere altceva în afară de PCB-uri, doar prin cumpararea PCB-urilor puteți intra în acest proiect comun.


Set PCB-uri RFK-1k5-HF: 85 lei
Componente + materiale: 359 lei
Manopere executare transformatoare, prelucrare placa cupru, plantare SMD si radiator TME: 401 lei

Total cost pentru un modul de putere "la cheie": 845 lei

PCB: Dublu strat cu treceri metalizate, stratificat inalta temperatura TG240 grade, grosime cupru dubla 70 microni si finisare Hard Gold!

Nu cred ca pot fi mai clar! :roll: :)

Va multumesc!
Fişiere ataşate
RFK-1k5-HF.pdf
Schema
(83.28 KiB) Descărcat de 320 ori
BOM RFK-1K5-HF.xls
Lista Materiale
(81 KiB) Descărcat de 304 ori

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde yo3hjv » Vin Aug 09, 2019 1:15 pm

Ca o sugestie, in loc de 2560 poate ar fi mai bine sa evaluati posibilitatea de a pune la lucru un STM32F1xx.
Acesta are nenumarate avantaje fata de AVR (Arduino Mega):
-Viteza 72 MHz;
-Memorie 128 KB flash, 20 KB RAM
-10 ADC/12 bits spre deosebire de MEGA care are ADC /10 bits. Idem la sampling time care este 110uS vs cca 6 uS;
-3-USART
- 2-SPI (18 Mbit/s)
- 2-I2C
- RTC
- 3v3.
- USB nativ
- Pana la 19 EXT INT (comparativ cu doar 6 la 2560), ceea ce il face atractiv pentru detectarea alarmelor in timp ce executa rutine de afisare pe interfata grafica sau pe seriala/WiFi!

Se poate apoi conecta la un HMI pentru interfata grafica si un ESP8266 pentru conectivitate pe WiFi.

Poate gestiona atat alarmele rapide (EXT INT) cat si pe cele "lente" pe ADC.
Cu o modificare minima poate fi programat pe USB direct din IDE-ul Arduino, fara interfata specifica.


Zi si io, nu dau cu parul...

https://satoshinm.github.io/blog/171212_stm32_blue_pill_arm_development_board_first_look_bare_metal_programming.html
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Vin Aug 09, 2019 4:09 pm

yo3hjv scrie:Ca o sugestie, in loc de 2560 poate ar fi mai bine sa evaluati posibilitatea de a pune la lucru un STM32F1xx.

Salut,
Eu am sugerat 2560 ca un veritabil profan al domeniului in cauza, dar alegerea apartine practic celui ce se va inhama in realizarea acestui proiect.
Rationamentul meu este tare sarac in aceasta directie deoarece nu ma pricep la microcontrolere. Eu am facut alegerea 2560 deoarece exista modul de dezvoltare pe aliexpress la pret mai mult decat decent.
Am cautat insa si STM-uri si am vazut ca exista oferta si in aceasta directie, ca atare alegerea apartine celui care va dezvolta soft pentru aceasta aplicatie. Trebuie insa sa se tina seama de faptul ca multi radioamatori nu pot lipi un asemenea microcontroler si asta poate ridica costurile cu manopera. Revenindu-mi mie sa fac asta contracost. De aceea am gandit ca daca microcontrolerul in cauza are deja placa de dezvoltare produsa de poporul chinez, fiecare coleg va putea sa-si surubareasca singur aceasta placa de management!

Insa indiferent de alegerea microcontrolerului sau a placii de dezvoltare, etajul sau parte a modulului de management care se va ocupa de protectia etajului final, va fi realizata analogic!
Am studiat mai multe manuale service ale unor produse consacrate si toate au protectiile analogic realizate!
In zilele urmatoare voi pune la punct etajul de intrare + etajul de protectie!

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9IRF » Vin Aug 09, 2019 5:03 pm

Mda, am scris o pagina mare si s-a pierdut ca fusesem deautentificat :|. Reiau ideile:

- STM32 e bineinteles mai rapid, ESP32 e si mai rapid, toata treaba e daca avem nevoie, mai ales ca protectiile "rapide" vor fi in analogic. Pentru ca scriem in Arduino IDE, se poate porta usor, in stadiul asta conteaza mai mult sa stim ce trebuie sa faca decat microcontrollerul.
- firmware-ul poate suporta mai multe HMI simultan si userul instaleaza ce doreste. Nextion de 5" la US$ 70 sau un ILI9341 si cateva butoane de US$ 7.
- cu ESP32 / ESP8266 putem rula un server web cu o pagina pe care sa prezinte informatii detaliate despre functionare, accesibila din reteaua WiFi locala via browser. Fara cabluri, drivere si batai de cap, usor de administrat remote sau in situatii cu mai multi operatori (statii contest de ex). Asta face un display mare si frumos nenecesar ... ba chiar se poate renunta la HMI cu totul.
- am nevoie de descrierea semnalelor de masura si control ca sa imi dau seama mai bine de ce e nevoie.
- propun ca in urmatoarea revizie de PCB sa se introduca circuitul necesar pentru a obtine doua semnale noi: ALC (pentru compatibilitate cu echipamente vechi) si o iesire atenuata (putere maxima = 0dBm), necesara pentru implementarea adaptive predistorsion (suportata de unele transceivere moderne).

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Sâm Aug 10, 2019 10:07 pm

YO9IRF

Fac tot posibilul sa-ti raspund maine!
================================================

Reatasez BOM-ul cu vesti bune!
Am panenizat PCB-ul cu un alt proiect personal si am facut cotatie la producatorul chinez, ca atare pretul nu mai e unul estimat la 85 lei ci in urma calculelor, TVA, Transport, am pret de 67,xx lei, l-am trecut in BOM la 70 lei pentru a acoperi eventuale erori de calcul.
Deasemenea pretul la rg316 este mult mai mic deoarece nu-l mai cumpar de la TME deoarece au un pret mare. Am ales o sursa e-bay si sper sa fi estimat corect transportul...
La cablul de alimentare rosu am adaugat insa 20 cm deoarece se vor bobina appx 2-3 spire pe un inel de ferita identic cu cel folosit la TR2, ca atare am mai adaugat un inel de ferita.

Set PCB-uri RFK-1k5-HF: 85 lei
Componente + materiale: 359 lei
Manopere executare transformatoare, prelucrare placa cupru, plantare SMD si radiator TME: 401 lei

Total cost pentru un modul de putere "la cheie": 845 lei

PCB: Dublu strat cu treceri metalizate, stratificat inalta temperatura TG240 grade, grosime cupru dubla 70 microni si finisare Hard Gold!


Preturi noi:

Set PCB-uri RFK-1k5-HF: 70 lei
Componente + materiale: 356 lei
Manopere executare transformatoare, prelucrare placa cupru, plantare SMD si radiator TME: 401 lei

Total cost pentru un modul de putere "la cheie": 827 lei

PCB: Dublu strat cu treceri metalizate, stratificat inalta temperatura TG240 grade, grosime cupru dubla 70 microni si finisare Hard Gold!
Fişiere ataşate
BOM RFK-1K5-HF.xls
(81 KiB) Descărcat de 299 ori

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Sâm Aug 17, 2019 11:36 pm

Un info scurt deoarece nu pot sa starui in a raspunde deoarece timpul e al naibi de limitat zilele acestea...

Imi permit o mica gluma cu privire la proiectul nostru comun, nu vreau sa ating pe nimeni ci maxim ma amuz impreuna cu voi, sper!
Acest proiect suna ca binecunoscuta vorba "Cei 4 evanghelisti au fost 3, Luca si Matei" :))
Eu am anuntat ca trag linie(inchid) acest proiect in aceasta saptamana si incepand de luni am sunat pe fiecare din cei 11 colegi inscrisi. Am reusit sa discut cu fiecare in parte, doi au renuntat din motive obiective si nu este cazul sa le etalez aici, 9 dintre colegi au primit toate detaliile pe e-mail, insa doar doi dintre ei au efectuat plata pentru cele solicitate... :) Un coleg insa m-a asigurat ca fiind in concediu(nu numai el) nu are posibilitatea sa faca plata, dar de luni se va ocupa de acest aspect, restul insa... nimic...
Nu m-am panicat si nici nu dau vina pe nimeni, inteleg "sarbautoarea" sf. Maria si liberele cauzate, totodata nefunctionalitatea bancilor, ca atare joi am decis(stau prost cu rabdarea...) sa dau oricum proiectul la fabrica deoarece chiar vreau sa le am la Simpozion.
Cum planetele se aliniaza atat de bine de ceva vreme, in sensul ca nu am avut foarte mari esecuri :)), ca de obicei, placa a intrat imediat in fabricatie, ceea ce nu intotdeauna se intampla. Pare chiar miracol...
Ca atare ma astept sa fie gata de expediere pe Marti/Miercuri.
Am ales si un transportator mai rapid, Fedex, chiar daca m-a costat 37 dolari in plus(nu percep nici un leu in plus colegilor deja inscrisi in proiect) fata de DHL HK, sper insa sa nu am probleme cu vama asa cum am avut ultima data cand DHL s-a miscat ca mortul, intrand in posesia placilor abia dupa mai bine de 3 saptamani... E al naibi de frustrant sa vezi ca face din HK in DE o zi si jumatate, inca o zi din DE in RO si din RO in RO 3 saptamani...
Va tin la curent!

9IRF

Am sa-ti raspund cat de curand!
Acum incerc sa studiez filtrele de banda si ceea ce trebuie sa contina placa filtrelor, desi era mai bine sa proiectez placa de protectie, doar ca imi ia mai mult timp sa proiectez schema si nu vreau sa ma grabesc si sa fac greseli!

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: RFK-2500 Amplificator liniar LDMOS 1.8-60 Mhz

Mesajde YO9HVP » Mar Aug 27, 2019 4:53 pm

RFK-1K5-HF si RFK-2K5-HF... Pareri ?

Revin!
Mai am foarte putin de lucru la filtrul pentru benzi!
Fişiere ataşate
20190827_155255.jpg
20190827_155206.jpg
20190827_155101.jpg
20190827_154920.jpg
20190827_154436.jpg
20190827_142052.jpg


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori