Convertor boost Ebay

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Convertor boost Ebay

Mesajde yo8tot » Sâm Oct 26, 2019 1:44 pm

Recent am luat de pe Ebay niste convertoare boost. Ma intereseaza sa urc tensiunea de la o celula cu litiu undeva pe la 7-9V, 1-3W. Nu aveam asteptari prea mari dar cum costa sub 1$ am comandat doua modele.
Specificatiile sunt destul de incomplete: pentru o tensiune de intrare intre 2-24V la iesire se poate obtine 5-28V la 1A, sau 2A pentru scurt timp. Evident curentul acesta nu se poate obtine pentru orice combinatie de tensiuni, dar sa trecem peste ambiguitate.
Ambele modele au condensatori ceramici care sunt total insuficienti. Am adaugat 100μF la intrare si 220μF la iesire, in caz contrar randamentul este sub 50% iar convertorul scoate un fasait suspect. Pentru teste am folosit ca sarcina un rezistor de 31Ω/5W.
Primul convertor (A) a fost alimentat cu 3V (tensiunea minima a acumulatorului). M-am oprit la 9.5V pentru ca randamentul a inceput sa scada brusc. Nici vorba de 2A promisi. Mai ales ca bobina se incalzea puternic. Un plus al acestui model ar fi mufa micro usb pentru alimentare.

1.JPG
Modelul A
1.JPG (34.16 KiB) Vizualizat de 2884 ori

2.JPG
Modelul A
2.JPG (52.85 KiB) Vizualizat de 2884 ori


Al doilea convertor (B) s-a descurcat ceva mai bine. Are tot un IC SOT23 dar bobina este mai mare. Din cauza ca valorile erau mai promitatoare am repetat masuratorile si cu o tensiune de intrare de 3.5V. Cum era de asteptat, in cazul acesta rezultatele sunt mai bune. Probabil la tensiuni de intrare mai mari si la o tensiune de iesire convenabil aleasa poate da 1A cu un randament rezonabil. La 12V out, diferenta intre mers in gol si cu sarcina este de 20mV.

3.JPG
Modelul B 3V
3.JPG (44.14 KiB) Vizualizat de 2884 ori

4.JPG
Modelul B 3.5V
4.JPG (45.95 KiB) Vizualizat de 2884 ori

5.JPG
Modelul B
5.JPG (56.72 KiB) Vizualizat de 2884 ori


Modelul B mi s-a parut mai ok si din cauza ca are condesatorii ceramici chiar linga IC si probabil radiaza mai putin zgomot.
In concluzie facand abstractie de niste lipsuri si luand in considerare specificatiile reale cred ca merita banii. Mai ales daca ne uitam la cantitatile astronomice in care este vandut:

https://www.ebay.com/itm/DC-3-24V-to-5V-28V-9V-12V-24V-2A-Adjustable-Boost-Step-Up-Converter-Power-Module/112619032791?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2648

Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori