Un nou nod RoLink

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Un nou nod RoLink

Mesajde n2yo » Dum Dec 29, 2019 7:32 pm

Tocmai am definitivat, mai mult experimental, un nod RoLink N2YO-L care este amplasat in QTH-ul personal, anume FM18gv. Am folosit componente care erau disponibile prin casa, pentru a optimiza costul si a da un folos celor cateva placute Raspberry Pi de prin sertare. In componenta sistemului au intrat urmatoarele:

    statie Baofeng UV-5R
    Raspberry Pi 2 ruland Raspbian
    USB audio dongle (generic)
    interfata care separa galvanic statia de Raspberry Pi
    software svxlink
Interfata a fost construita ghidandu-ma dupa aceasta schema:
https://blog.bacarde.com/wp-content/upl ... ropped.png

Multumesc pentru ajutorul primit de la YO3GWM, YO4ISC, YO3CAT, YO3FHM, YO8RXT.

Cred ca sistemul ar fi putut lucra corespunzator chiar si cu un mic Raspberry Pi Zero, poate o sa incerc si o asemenea configuratie.

Iata si proiectul finalizat, intins pe masa. Sper sa-i gasesc in curand si o cutie.

1229191131_HDR_1.jpg
1229191131_HDR_1.jpg (128.9 KiB) Vizualizat de 6392 ori

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde YO9IRF » Dum Dec 29, 2019 9:29 pm

Nice job !

Am folosit o configuratie asemanatoare pentru un I-gate / digipeater de test. Nu e nevoie de separatie audio, e suficient un cablu audio ecranat si o ferita pentru curentii de mod comun, iar in loc de circuitul PTT se poate folosi VOX-ul din Baofeng. Cu cateva diode in serie, Raspberry Pi se poate alimenta din aceeasi sursa cu Baofeng (6 ... 8V la 2A). RaspberryPi Zero W ar trebui sa fie suficient pentru aplicatie.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde n2yo » Lun Dec 30, 2019 11:58 pm

Solutia cu Raspberry Pi Zero este dupa mine cea mai economica, iar inlocuirea interfetei face ca proiectul sa fie chiar si mai ieftin. Poate ar trebui identificate si prezentate pe site-ul oficial al RoLink, sau chiar aici pe forum ori in vreun articol urmatoarele solutii recomandate pentru un nod RoLink, eventual cu documente anexate:
- cea mai economica solutie
- cea mai fiabila solutie
- cea mai portabila solutie

73 de Ciprian N2YO

yo8rby
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 11, 2015 11:03 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde yo8rby » Mar Dec 31, 2019 1:42 pm

PI-0 cu SA818 , cea mai ieftina si rapida solutie .

yo8rby
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 11, 2015 11:03 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde yo8rby » Mar Dec 31, 2019 2:40 pm

Are toate 3 cerintele ....

- cea mai economica solutie
- cea mai fiabila solutie
- cea mai portabila solutie

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde YO6PMX » Mar Dec 31, 2019 8:03 pm

Orange Pi zero are avantajul unei placi de sunet integrate...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde yo3gh » Mar Dec 31, 2019 9:41 pm

Asa este obs corecta, dar trebuie un Armbian mai nou sa vada placa de sunet bine, eu am avut probleme cu versiuni mai vechi :( , ... totusi pretul este dublu fata de RPI zero, chiar cu un dongle audio usd de 5 lei, cerinta a 3-a a lui Ciprian ;)

yo8rby
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 11, 2015 11:03 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde yo8rby » Mar Dec 31, 2019 10:14 pm

VORBIM DISCUTII .....prima varianta e da stationar intr-o cutie de modem ADSL....iar a 2 a care o am ca sa zic asa conform uzantelor actuale denumit pompos ''PROIECT'' gandita de vro' juma' de an dar nu am mai avut timp si chef , o varianta ultraportabila...si culmea sant foarte stabile !!!!
Fişiere ataşate
IMG_20191231_133058.jpg
IMG_20191231_220517.jpg

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde YO6PMX » Mie Ian 01, 2020 9:08 am

Eu cred ca e util sa descriem realizarile, in felul acesta radioamatorii care doresc sa experimenteze in acest domeniu isi pot forma o imagine mai de ansamblu. In postul anterior vad proiecte cu OrangePi zero, o placa ce costa fix 9 USD pe Aliexpress si care este arhisuficienta pentru ce are nevoie un nod RoLink. Nodul de TgMures actual e construit hardware de catre mine si este extrem de simplu, o Motorola GM-300, un orangepi zero si o interfata. Si eu am folosit transformatoare de separatie, desi interfata functioneaza foarte bine si fara ele.Dar le aveam prin sertare... Nu am avut probleme cu placa de sunet originala de pe OrangePi, in schimb pe Armbian Jessie (distributia originala de RoLink pentru OrangePi zero) functionarea placii WiFi (indiferent daca este cea interna sau un dongle atasat la USB) este dezastruoasa. Pe cablu, reteaua merge excelent. Aceste probleme cu interfata WiFi nu apar pe distributii mai recente (Armbian Stretch), dar deocamdata nu am reusit sa fac SVXLINK-ul (RoLink-ul) sa functioneze corect pe Armbian Stretch.
Pentru partea de configurari, imagine de soft, etc, pe mine m-au ajutat foarte mult YO9ISC, YO8RXP iar aici pe plan local YO6OSC, astfel incat nodul e functional deja de cateva luni bune...

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Un nou nod RoLink

Mesajde YO6PMX » Mie Ian 01, 2020 9:21 am

Nu mai pot modifica mesajul anterior, rectific, lui Cristel i-am pocit districtul. YO4ISC este indicativul corect. Dau un miel!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori