Rotor antena cu Arduino

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo4gga » Lun Mar 30, 2020 11:41 am

Deschid acest subiect pentru ca am nevoie de ajutor. Am un rotor pentru antene construit de foarte multi ani care a functionat bine la vremea lui. Era cu tranzistori de putere si CI operationale iar ca senzor de pozitie avea un potentiometru cu plaja de 270 grade.Am construit un controler cu Arduino uno R3 dupa schema de baza a lui K3NG.Totul este OK ,dar din motive mecanice vreau sa folosesc ca senzor de pozitie un Rotary encoder.In schema mai este folosit unul pentru a da comenzi de pozitionare.Cum in materie de modificari in softul pentru Arduino am cunostinte limitate rog pe cine stie si vrea ,sa ma ajute.Vreau sa stiu unde adaug noul encoder la placa si ce modificari trebuie facute in soft.
Sper sa nu primesc ajutor de genul ,,cauta pe Google ''.Am citit postarile despre Arduino din forum dar nu este ce caut eu. Atasez schema folosita. Daca este nevoie atasez si softul asa cum functioneaza la mine.
Multumesc anticipat !
Fişiere ataşate
Arduino schematic.jpg

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo6rk » Lun Mar 30, 2020 1:04 pm

Salut.

Saptamana trecuta m-am jucat cu un circuit specializat, un senzor de pozitie care-ti ofera informatie cu o rezolutie de 0.1 grade.
Senzorul este MLX90316, care se conecteaza la un arduino prin i2c. Cu aceasta solutie scapi de encoder sau ce a folosit autorul la momentul respectiv (acel potentiometru). Mecanic este folosit un magnet ce se va fixa pe axul ce antrena cursorul potentiometrului, iar la mica distanta, sub magnet se va aplasa senzorul.

Material de studiu:
http://interface.khm.de/index.php/lab/i ... index.html
Acolo gasesti si o trimitere catre biblioteca pentru MLX90136.

Spor la combinat schitele.

PS: daca nu te descurci, posteaza schita folosita si am sa incerc sa te ajut cum pot.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo4gga » Lun Mar 30, 2020 1:10 pm

Multumesc mult pentru informatie. Am sa studiez si ideea asta.

73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo6rk » Lun Mar 30, 2020 1:16 pm

Cu placere!
Sincer este mult mai ok cu astfel de senzor decat in alt mod. Primul avantaj este ca scapi de orice problema mecanica dintre ax si traductorul de unghi (oricare ar fi el).

Cu encoder, asa cum ai vrut initial, se poate (chiar daca nu scapi de legatura fizica dintre ax si encoder), prin in(de)crementarea numarului de impulsuri oferit de encoder, astfel sa stii in orice moment unde esti (asta dupa ce antena ar trebui sa plece de la 0 grade). Mi se pare complicat (dar nu imposibil) fata de solutia cu MLX-ul.
Eu am luat un MLX90316 de la mouser, ca pe alte site-uri nu am gasit.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo4gga » Lun Mar 30, 2020 1:38 pm

Acum cautam sa vad de unde fac rost de unul dar nu gasesc.Am cautat si pe Mouser dar vad ca sunt de mai multe feluri.A durat mult pana a sosit si cu ce curier ?

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo6rk » Lun Mar 30, 2020 1:56 pm

Da, sunt mai multe tipuri.
Pentru exemplul dat, e musai sa folosesti unul cu iesire SPI. Eu am comandat
MLX90316KDC-BDG-100-TU

Daca te-ai uitat pe datasheet-ul sensorului, ai sa vezi ca cipul foloseste protocolul SPI; folosind biblioteca din link-ul dat, nu e obligatoriu sa folosesti pinii dedicati SPI din arduino.
Documentatie si exemple sunt destul de putine pe internet, dar ce exista e verificat si functional.

Dupa comanda, mi-a sosit cam intr-o saptamana, prin curier (nu mai tin minte care nume). Din pacate daca nu ai comenzi de peste 210 lei, se plateste 90 lei transportul.

Magnetul e musai sa fie unul magnetizat radial, altfel e mai greu de folosit alt tip. Eu am comandat un magnet de la neomagnet.ro. Am ales unul de vre-o 5mm, radial, cu un pret de 1,8 lei. Mai mult costa transportul HI.

Experimentele mele au vizat construirea unei giruete pentru o statie meteo, dar dupa cum se vede... poate fi folosit cu usurinta si de catre radioamatrori.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo4gga » Lun Mar 30, 2020 2:09 pm

Multumesc mult pentru informatii.
73!

yo7fws
Mesaje: 135
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo7fws » Lun Mar 30, 2020 2:12 pm

Salut

Am testat cu ani in urma un senzor Hall AS50?? de al AMS. Functioneza foarte bine dar este foarte dificil de utilizat din punct de vedere mecanic. Orice abatere sau joc de la ax deregleaza citirile. Cind voi aborda dinou problema am sa testez ceva de-a gata: P3022-V1-CW360 Hall-type Non-Contact Angle Sensor 360° 0-5V. Un exemplu este aici: https://www.ebay.com/itm/223623952339 dar si pe alte site-uri.

Legat de schema de mai sus, este dificil sa 'anticipi' un program fara sa ai montajul pe masa, dar nu imposibil.

73,
STATI IN CASA !
Costi

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde YO8SDE » Lun Mar 30, 2020 2:18 pm

Daca va intelegeti bine cu softul actual, e bine sa cautati hardware suportat de el. Adica ceva din lista de mai jos:

Cod: Selectaţi tot

/* position sensors - pick one for azimuth and one for elevation if using an az/el rotator */
//#define FEATURE_AZ_POSITION_POTENTIOMETER   //this is used for both a voltage from a rotator control or a homebrew rotator with a potentiometer
 #define FEATURE_AZ_POSITION_ROTARY_ENCODER
// #define FEATURE_AZ_POSITION_ROTARY_ENCODER_USE_PJRC_LIBRARY  // library @ http://www.pjrc.com/teensy/td_libs_Encoder.html 
// #define FEATURE_AZ_POSITION_PULSE_INPUT
// #define FEATURE_AZ_POSITION_HMC5883L            // HMC5883L digital compass support
// #define FEATURE_AZ_POSITION_HMC5883L_USING_JARZEBSKI_LIBRARY            // HMC5883L digital compass support using Jarzebski library at https://github.com/jarzebski/Arduino-HMC5883L 
// #define FEATURE_AZ_POSITION_DFROBOT_QMC5883            // QMC5883 digital compass support using DFRobot library at https://github.com/DFRobot/DFRobot_QMC5883
// #define FEATURE_AZ_POSITION_GET_FROM_REMOTE_UNIT  // requires FEATURE_MASTER_WITH_SERIAL_SLAVE or FEATURE_MASTER_WITH_ETHERNET_SLAVE
// #define FEATURE_AZ_POSITION_ADAFRUIT_LSM303              // Uncomment for azimuth using LSM303 compass and Adafruit library (https://github.com/adafruit/Adafruit_LSM303) (also uncomment object declaration below)
// #define FEATURE_AZ_POSITION_POLOLU_LSM303              // Uncomment for azimuth using LSM303 compass and Polulu library
// #define FEATURE_AZ_POSITION_HH12_AS5045_SSI
// #define FEATURE_AZ_POSITION_INCREMENTAL_ENCODER
// #define FEATURE_AZ_POSITION_A2_ABSOLUTE_ENCODER
// #define FEATURE_AZ_POSITION_MECHASOLUTION_QMC5883


Daca aveti codul sursa original folosit pe hardware-ul actual, ar ajuta mult pentru ca softul de pe GitHub permite foarte multe particularizare..

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Rotor antena cu Arduino

Mesajde yo4gga » Lun Mar 30, 2020 2:19 pm

Multumesc mult Costi .
73!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori