Panel-metru numeric

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 03, 2020 4:43 pm

Salutare! la toata lumea.Pentru construirea unui un bloc-circuit de alimentare tampon am cumparat si vreau sa folosesc un panel-metru numeric tensiune/curent de 30V/30A.Am depistat contactele (inscriptiile fiind acoperite cvasi-total de regleta de cuplare),am conectat temporar-doar pentru probe-dispozitivul la tensiune si am constatat ca merge,indica tensiunea perfect,dar indica si un curent-mai exact 0,2A-fara a avea nici un consumator cuplat la iesire.Prima data am crezut ca am legat eu partial gresit contactele-ampermetrul trebuie legat (sau asa pare-hi!) in serie cu ramura negativa-adica se parea ca isi masoara propriul curent consumat de componentele interne-am inversat conexiunile principale-cele groase ale ampermetrului,dar situatia a ramas exact aceeasi, adica si asa masoara tot 0,2A.Intrebarea este de ce?,adica ce curent indica?.Incercind sa studiez mai atent obiectul,am observat in coltul din stinga regletei (cu 7 contacte,3 comune +3 comune+1) un orificiu pe unde se poate actiona un micro-contact push-button de gen sub taste,prin actionarea caruia ambele afisaje incep pe rind sa pilpiie,dupa care trec singure inapoi la stabile,altceva nu se intimpla.M-ar interesa daca stie cineva cum asi putea rezolva acel fals curent indicat si ce rol/rost are acel mini-push-button.Cu multumiri anticipate,Nelu

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde yo4btb » Vin Apr 03, 2020 7:10 pm

Buna seara Nelu
Am cumparat de pe ebay acum circa un an asa ceva si l-am instalat pe o sursa yaesu fp-800 prin eliminarea difuzorului si decuparea mastii de plastic - modulul a intrat perfect in spatiul difuzorului.
Suntul l-am montat pe spatele sursei si l-am protejat impotriva unei atingeri accidentale.
Fara niciun consumator la o tensiune de 13,16 v am un consum afisat de 0,06 a.
Cred ca este consumul propriu al montajului.
Modulul meu este cu suntul separat.
Am vazut ca au aparut modele cu suntul de 20a integrat in modul.
Prin intermediul push-butonului se pot face unele setari pentru diferite functii(alarme, luminozitate, etc)
Salutari,Virgil

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 03, 2020 10:22 pm

Te salut! draga Virgile si multam! pentru raspuns.Da,am inteles ce ai acolo,asta al meu are suntul de 30A inclus,adica sint trei punti din sirma blanc groasa bagate si lipite direct pe placuta cu circuitele imprimate,deci cite 10A pentru fiecare din ele,si o regleta cu 7 suruburi pentru cuplarea in circuit, contacte care din cauza curentului maricel-hi! sint legate trei cite trei in paralel pe minusuri si unul pentru plus,prin care se face si alimentarea montajului propriu si indicatia pentru voltmetru,dar nu mi se pare in regula sa apara pe afisaj si curentul consumat de dispozitiv.Am mai vazut asemenea afisaje pe la diverse surse,dar niciunul nu-si afisa propriul curent consumat,si oricum,chiar si-asa fiind,0,2A mi se pare un consum cu mult prea mare pentru un asemenea montaj.In ceea ce priveste acele setari despre care imi scrii,stii cumva ce manevre trebuie facute in acest scop,si daca da,din ce se fac,fiindca nu vad sa mai existe altceva de actionat decit acel singur push-button?.Cu stima, Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 03, 2020 11:25 pm

Draga Virgile,ne-primind pina acum nici un alt raspuns in afara de al tau,m-am apucat sa "ma joc"-hi! cu dispozitivul,in sensul de a comuta in toate felurile din acel mini-push-button si'ntr-un tirziu am descoperit "secretul cifrului"-hi!,astfel: la o apasare mai lunga-citeva secunde-incepe sa pilpiie intermitent indicatia voltmetru-lui,la o noua apasare scurta incepe sa pilpiie intermitent cea a ampermetru-lui.Daca chiar in timp ce pilpiie una dintre indicatii se mai apasa o data,cu mini-push-buttonul apasat se intra apoi intr-o secventa de afisare numerica crescatoare si apoi intr-una descrescatoare,din care trebuie sa te opresti,deci eliberezi cind ajunge la zero si asta-i tot-hi!, simpatica treaba,dar nu era rau daca puneau linga cutiuta un biletel cu instructiuni in acest sens.Bine,multam! de colaborare si 73! de la Nelu,subiect lamurit si inchis.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 04, 2020 8:18 am

Draga Virgile,din pacate m-am inselat-hi!,acea indicatie de 000 nu era zero-ul ampermetrului,ci altceva,nu stiu ce,fiindca in acea pozitie/configuratie ampermetrul era total inactiv,deci nu masura nimic,doar prin revenirea la situatia initiala masoara,dar tot asa eronat ca si la inceput,plecind de la 0,2A,ceea ce-totusi!-mi se pare a fi inacceptabil.In aceasta situatie nu prea am altceva de facut decit sa desfac obiectul pe cit se poate,adica sa extrag sandwich-ul de placute din cutiuta,va iesi destul de greu,fiindca placuta inferioara-cea spre afisaj-are un fel de urechiuse-hi! laterale care intra clamp-abil in niste-doua-decupari din plasticul peretilor laterali ai cutiutei,asta este...Te tin la curent cu mersul,pina atunci 73!,Nelu

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde yo3luo » Sâm Apr 04, 2020 9:34 am

Salutari!

ati incercat sa masurati cu alt aparat consumul, se apropie de 200 de mA?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 04, 2020 10:22 am

Ampermetrul arata-indica acest curent de 0,2A in gol,deci neconectat la nici un consumator.Initial parea ca-din neatentie-am legat invers conexiunile de intercalare pe/in linia de minus unde trebuie pus instrumentul,si astfel isi masura propriul consum intern,dar n-a fost asa,adica nu asta este cauza,citeste te rog si prima mea postare.

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde yo3ict » Sâm Apr 04, 2020 10:34 am

Cum ar putea spera cineva sa primeasca ajutor/indicatii fara absolut nicio referinta asupra modulului dumitale ?

Pune un link, pune o poza, pune orice.
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 04, 2020 12:22 pm

Da,cam asa este,dar-din pacate!-nu am si nu am gasit nimic concret despre el,in afara de datele exclusiv comerciale de pe E-Bay de unde l-am cumparat,sub denumirea generica de " digital panel voltammeter 30V/30A",unde costa ceva in jur de 10$,si este chinezesc.Pe eticheta lui scrie exact "H28UI7",dar cautarea pe acest indicativ nu mi-a oferit nimic semnificativ.Orientativ,are trei sunturi identice care-din motive de spatiu-par a fi puse/legate in serie,bagate si lipite solid pe placuta superioara cu circuite imprimate,pentru inter-conectare are o mica regleta cu 7 suruburi,din care primele trei din margine in paralel pentru intrarea minus-ul-ui,urmatoarele trei tot in paralel pentru iesirea minus-ul-ui si unul-ultimul-este plus-ul,atit pentru alimentarea proprie cit si pentru indicatia voltmetru-lui,cam astea ar fi datele constructive mai importante,cit despre schema electrica de principiu,care ar lamuri simplu si rapid problema,nici vorba despre asa ceva...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Panel-metru numeric

Mesajde yo3hjv » Sâm Apr 04, 2020 2:34 pm

Macar un link spre pagina produsului...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori