Ajutor pentru o punte de impedante

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru o punte de impedante

Mesajde yo3fhm » Lun Oct 05, 2020 12:24 am

yo3hjv scrie:Am testat si cu tor T80-2. Functioneaza [...]

Pai, ti-am spus c-o sa functioneze si cu alt miez 8-)
yo3fhm scrie:Nu ar trebui sa depinda neaparat de materialul torului (ar trebui sa functioneze si cu T50-2)

yo3hjv scrie: Pe osciloscop se vede nulul foarte frumos.

Asa si ar trebui, dar cred ca ai picat pe cazul favorabil (vezi departajarea precizata de VA3FGR referitoare la valorile Cv versus C ). Chiar asa, ce fel de impedanta ( "necunoscuta" ) ai masurat? (adica, ce ai atarnat la bornele puntii ? )
YO4BKM scrie:@VA3FGR ecuatiile sunt corecte. Este vorba de o punte de impedante, asa am prezentat subiectul, deci masoara impedante, nu inductante sau capacitati. [...] miezul provine din filtrele dr RF de la un TS 130 S, este compatibil cu frecvente de MHz

Pai miezul conteaza prea putin, am mai spus-o. Cat despre impedante, aia a si masurat. Atat bobina cat si condensatorul prezinta o anumita impedanta in functie de frecventa. Ce e incorect ?!

Si ecuatiile, da, sunt corecte.
Si cea a dvs., cat si cele ale lui VA3FGR.
Diferenta e ca Gabi a particularizat pentru cazurile Cv > C si respectiv Cv < C .
Si bine a facut. Pentru ca in primul caz, ecuatia lui Xx este cea pe care ati mentionat-o si dvs., adica
Xx = (Cv-C) / (ω*C*Cv) ;
iar in cel de-al doilea caz, formula reactantei devine
Xx = (C-Cv) / (C*Cv) .
De aceea presupun ca Gabi a spus :
va3fgr scrie:1) In zona Cv de la minim pana la Cv = C se pot masura numai reactante de tip capacitiv.
[...]
3) Masurarea capacitatilor este independenta de frecventa

Poate ca in forma pe care am postat-o acum, sa "sune" altfel. Hi !
8-)
O saptamana cat mai usoara si multa sanatate , tuturor !
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru o punte de impedante

Mesajde yo3hjv » Mar Oct 13, 2020 12:27 pm

yo3fhm scrie:Pai, ti-am spus c-o sa functioneze si cu alt miez 8-)


Ma gandeam ca in combinatie cu capacitatile parazite, bobinele pe miez de pulbere de fier tind sa formeze circuite acordate pe vreo armonica iar ceea ce se vede pe ac sa fie o echilibrare pe acea frecventa si nu pe cea injectata din generator.
Nu am extins testele pentru tor din pulbere de fier dincolo de verificarea defazajului si nici la frecvente mai mari de 30 - 50 MHz. Doar cu 43 am facut circuitul complet.

yo3fhm scrie:Asa si ar trebui, dar cred ca ai picat pe cazul favorabil (vezi departajarea precizata de VA3FGR referitoare la valorile Cv versus C ). Chiar asa, ce fel de impedanta ( "necunoscuta" ) ai masurat? (adica, ce ai atarnat la bornele puntii ? )

Condensator ceramic de 220 pF si rezistente de 25/47/150 Ohm pe partea DUT si pe ramura variabila un condensator variabil Poly (150-350 pF) si un potentiometru BOBINAT, multitura, de 5kOhm. L-am insfacat de la pravalie in viteza si acasa am realizat ca nu e cel de 500 Ohm care avea aceeasi carcasa. Asadar, plaja fost destul de stransa.
La dip era destul de mult zgomot pe osciloscop dar era vizibil.
Pe ac, atunci cand deplasam cursorul dinspre GND dip-ul era foarte abrupt (desi valoarea tensiunii RF nu era suficienta sa ridice acul mai mult de 30% din scala) spre deosebire de parcursul invers, dinspre valoare maxima a potentiometrului unde panta era mai blanda.
PS. Am pastrat transformatoarele, cine stie la ce or sa fie bune. :D :D :D
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori