Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde yo3hjv » Vin Dec 11, 2020 5:06 pm

Pe principiul "Cine intreaba e cinci minute prost, cine nu, o viata intreaga" *, vin cu o chestiune practica pentru care solicit ajutorul colegilor mai inclinati spre aspectele teoretice ale vietii:
Cautand inductante SMD pentru un circuit acordat LC, paralel, ce urmeaza sa fie instalat in colectorul tranzistorilor dintr-un circuit amplificator, am parcurs foile de catalog a mai multor modele.

Frecventa de lucru a circuitului este de 45 MHz si unele inductante care ar fi fost adecvate aveau indicata frecventa proprie de rezonanta la 50 MHz, altele, de aceeasi valoare, la 6000 MHz.

Perechea cautata, sugerata de un amic, este de 180nH+66pF care are frecventa de oscilatie libera de 46 MHz.
Intrebarea mea este: care dintre cele doua inductante sa le folosesc? Eventual, sa caut o inductanta cu frecventa proprie care pica pe frecventa dorita si sa elimin capacitatea pusa in paralel?

Multumesc, 73 de Adrian YO3HJV

* - Vechi proverb chinezesc
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde YO3ITI » Vin Dec 11, 2020 9:13 pm

Salut.
Frecvența de rezonanță proprie (FSR) ține cont de comportamentul capacitiv al unui inductor. Este egală cu 1/sqrt(L*C). Cu cât este mai scăzută, capacitanța parazită este mai mare. Peste frecvența de autorezonanță, inductorul își pierde comportamentul inductiv. Altfel spus, un inductor de calitate are FSR cât mai ridicată.

Eu aș alege L cu FSR ridicată, dar ai grijă și la factorul de calitate. Inductanțele SMD au factori de calitate mizerabili.

edit.

Dacă folosești circuitul L-C paralel pe post de șoc (spuneai că e în colector), atunci poți alege un inductor cu FSR scăzut, apropiat de F de rejecție aleasă (pentru șoc). Dacă îl folosești pentru degenerare reactivă, atunci ai nevoie de un L cu FSR cât mai ridicat (calitate cât mai bună). Pe mine m-a învățat cineva mult mai deștept că inductoarele de RF "trebe" să fie doar din sârmă și cât mai mult argint acolo. Coilcraft is your friend, sau seriile de componente militare (găsești dar te costă unul cât vreo 20 de la Coilcraft).

73
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde YO3ITI » Vin Dec 11, 2020 9:31 pm

Se pare că funcția edit e limitată.
Ceva de citit. Eu sunt fan tot ce înseamnă literatură de calitate. Deformare profesională, deh !

https://wiki-stage.analog.com/universit ... ms-lab-isr
====================
73 de YO3ITI

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde yo3hjv » Sâm Dec 12, 2020 11:44 am

OK, mersi.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8CRZ
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 10:41 pm
Contact:

Re: Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde YO8CRZ » Lun Dec 14, 2020 8:26 am

Adrian, iata cateva reguli simple legate de frecventa de autorezonanta a inductantelor. Daca inductanța este folosita intr-un soc RF, poate fi folosita chiar si dincolo de frecventa de rezonanta. Evident sunt si exceptii, cand autorezonanta interactioneaza cu un alt circuit si duce la aparitia de curenti de circulatie mari. Cazul tipic este socul anodic de la emitatoarele cu tuburi.

Pentru inductanțele la care conteaza valoarea exacta, in general pot fi utilizate pana la frecvente de 15-20% din frecventa de autorezonanta. Peste această frecventa, marimea inductantei se abate din ce in ce mai mult de la valoarea nominala (creste). Da, este posibil ca valoarea inductantei sa se dubleze pe masura ce creste frecventa… Peste cca 25-30% din frecventa de autorezonata Q-ul incepe sa scada rapid. Procentele date sunt empirice si variaza intrucatva cu Q-ul inductantei insa sunt suficiente in marea majoritate a cazurilor.

Nu e cazul la inductante SMD, insa vazand sfatul primit anterior referitor la folosirea sarmei argintate, iata inca un punct de vedere, de data asta diferit.

In domeniul undelor scurte argintarea nu aduce nici un beneficiu real dpdv al Q-ului! Asta pentru ca adancimea de patrundere a curentului in metal, datorita efectului pelicular, este mai mare decat grosimea acoperirii normale de Ag. Pentru un castig de cateva procente, bataia de cap e prea mare…

Exceptie face cazul cand cuprul folosit pentru conductor nu este cupru electrotehnic cu puritate mare ci un aliaj cu conductivitate proasta. Acesta este cazul bobinelor facute din teava de cupru pentru aplicatii de putere ce folosesc un cupru cu un procent mic de fosfor. In acest caz Ag ajuta semnificativ. De asemenea Ag ajuta la frecvente mai mari si asigura o stabilitatea mai buna la oxidare.

73,
Florin YO8CRZ

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Rezonanta proprie a inductantelor SMD si utilizarea lor in circuite

Mesajde yo3hjv » Lun Dec 14, 2020 5:31 pm

Aplicatia pentru care intrebam are in vedere un circuit de amplificare FI cu circuit acordat in colector. Evident, este nevoie de factor Q cat se poate de mare in conditiile date - adica componente SMD.
Intr-adevar, este nevoie de acord pe frecventa FI dar am in plan sa folosesc mai multe capacitati in paralel pentru a tatona un acord cat mai precis pe frecventa dorita.
Pe de alta parte, nu e nevoie nici de amplificari fenomenale, un 3 db fiind o imbunatatire fata de circuitul initial, cu sarcina pur rezistiva in colector.

Multumesc pentru raspunsurile explicative!
Voi folosi acele componente cu frecventa de rezonanta proprie cat mai ridicata; nu pot folosi sarma argintata din cauza dimensiunilor mari ale inductantelor.
Multumesc Florin pentru lamuriri! Am calculat si eu mai demult adancimea de patrundere in Cu argintat si am ajuns la aceeasi concluzie; nu stiam treaba cu aliajul cu Fosfor de la tevi.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori