Date tehnice potentiometru

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Date tehnice potentiometru

Mesajde YO3AOE » Mar Ian 19, 2021 3:08 pm

Am si vreau sa folosesc un potentiometru multi-tura mare (51/46mm fara ax) ca format fizico-mecanic,are valoarea de 30 KOhmi,toleranta valorii este de +-3%,iar linaritatea de +-0,25%.Este de fabricatie engleza Beckman si se numeste Helipot model A,dar-din pacate!-nu are specificata nicaieri puterea si nici pe Internet nu am reusit sa gasesc acest parametru.Dat fiind ca intentionez sa-l folosesc la dozarea unei tensiuni continue destul de mari (150 V),evident ca m-ar interesa ce putere are,ca sa n-o depasesc in nici un caz,fiind o piesa destul de rara si-mai ales!-scumpa-hi!.Rog pe cine stie sigur sa-mi comunice si mie acest parametru.Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO9CHO » Mie Ian 20, 2021 5:45 am

Dupa cunostinta mea, astfel de potentiometre care sunt bobinate in interior, nu suporta puteri mari. Ele au fost creeate pentru curenti mici si au fost utilizare in aparatura de masura. Un 150V pe 30KOhmi da nastere unui curent de 5mA si o putere disipata de 750mW....

https://www.datasheetarchive.com/BECKMA ... sheet.html
https://www.ttelectronics.com/TTElectro ... elipot.pdf

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO9CHO » Mie Ian 20, 2021 5:48 am

Interesant, asta are 3W:
https://industrial-stores.com/beckman_i ... p5955.html

Cautati pe Google "Beckman Helipot" poate aveti mai mult noroc si il gasiti.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 20, 2021 8:59 am

Da,multumesc!,chiar interesant-hi!,la acesta ultimul ei dau puterea-3W-dar-din pacate!-nu dau dimensiunile fizico-mecanice,fiindca daca le-ar fi dat asi fi putut face o estimare comparativa cu cel al meu,in sensul ca daca este de acelasi diametru,al meu ar trebui sa fie de circa 5-6W,dar este posibil ca acela prezentat de ei sa fie de un diametru ceva mai mare sau chiar bobinat cu un conductor rezistiv de alta natura.In orice caz,daca ar fi s-o luam dupa raportul dimensional vizual dintre partile componente-axul(sigur de 6,35mm),filetul(sigur de 9mm),carcasa cu raportul dimensiunilor ei,ar parea ca la cei 3W este cam pe jumatate lungime fata de cel al meu,de unde concluzia ar fi imbucuratoare-hi!.Oricum, daca nu gasesc date suplimentare,o putere disipata reala de 0,75W la un asemenea volum nu mi se pare exagerata,problema neclara ar fi pe ce fel de material este bobinat rezistorul,sa nu fie material plastic obisnuit,care se poate deforma la caldura...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 20, 2021 9:11 am

Revenire-Scuze!,ce inseamna obisnuintele vizuale,abia acum am observat ca are date dimensiunile, dar in inch,daca n-am vazut "mm" am sarit peste-hi!,n-am dat importanta,pattern-uri-le cerebrale ne pot juca feste.Ma duc sa fac transformarile in mm si sa fac o estimare,sper cit mai realista. Oricum,iata ca o informatie-chiar si co-laterala-hi!-poate sa ajute.Multam! mult pentru contributie si 73! de la Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 20, 2021 9:37 am

Revenire 2: am facut transformarile si am obtinut un rezultat care imi pare usor aberant,in sensul ca cel de 3W din imaginea lor are EXACT! dimensiunile celui al meu,doar ca al meu pare a fi de circa doua ori mai lung,nu prea mai inteleg...Ori au folosit o imagine generica,deci nu neaparat exacta-am mai vazut cazuri-hi!-,ori fotografia este facuta dintr-un unghi ne-potrivit,deformant,nu-mi dau seama... Oricum, important este ca-conform datelor lor-are cel putin 3W,daca nu chiar ceva mai mult,ceea ce rezolva dilema-hi!.Inca odata multam! mult si 73!,subiect lamurit.

yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde yo9gqq » Mie Ian 20, 2021 11:30 am

Eu am un potentiometru multitura RFT cu carcasa metalica ,cu diametrul de 4-5 cm si 1 kohm care are trecuta puterea de 2W pe el.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date tehnice

Mesajde YO3AOE » Mie Ian 20, 2021 12:14 pm

Da,multumesc! pentru complectare,este un indiciu util,mai am si eu unele R.F.T. si chiar am sa ma uit pe ele sa vad daca li se da puterea.Aici mai poate aparea o problema,fiind valori mici-1 KOhm-conductorul rezistiv respectiv fiind mai scurt poate fi ceva mai gros,de unde implicit si puterea mai mare,treaba este relativa,ar trebui comparate si evaluate piese de cam aceleasi valori ca aprecierea sa fie mai realista,in sensul de mai apropiata de realitate...


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori