Ajutor - Comanda electronica a inductantelor

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Ajutor - Comanda electronica a inductantelor

Mesajde yo3hjv » Vin Iun 11, 2021 10:12 am

Salut Gabi,
Iti pot recomanda sa parcurgi selectorul de circuite de la Skyworks unde sunt o multime de circuite dedicate pentru comutari de RF la viteze mari (tipic 10-15nSec).
Unele din ele sunt direct adaptate pe 50 Ohm.
Sunt sigur ca vei gasi circuitul potrivit pentru aplicatia respectiva.

https://www.skyworksinc.com/en/Product-Specification?family=Switches&categories=SPST%20RF%20Switches

Marea majoritate sunt disponibile pe Mouser asa ca, dupa ce gasesti ce cauti, nu e o problema sa le procuri.

73
Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Ajutor - Comanda electronica a inductantelor

Mesajde YO3FZS » Vin Iun 11, 2021 11:57 am

yo8rxp scrie:PWM freq inca nu stiu, merg si eu teoria digital sampling cu minim 2 x frecventa audio , sa zicem undeva intre 1 si 10 khz dar inca nu stiu ce probleme de chopping si/sau modulatie de timp/faza vor aparea. Gabriel


Banuiam ca abordarea va fi de acest fel si de aceea am si intrebat mai sus in mod explicit.
Eu cred ca ideea cu PWM asa cum ai descris-o, nu va functiona, pentru ca acolo nu ai treaba cu frecventa audio ci cu valoarea reactantei la 7 MHz, iar valoarea reactantei inductive prezentata de acea bobina pentru semnalale de 7MHz nu va putea fi variata continuu prin acel PWM la 1kHz.
La 7 MHz, cu PWM la 1 kHz valoarea inductantei bobinei si implicit caracteristica de directivitate a antenei vor comuta de 1000 de ori pe secunda intre doua stari stabile (intre doua valori fixe de inductanta) , respectiv directivitatea va comuta doar intre cele doua directii posibile, de 1000 de ori pe secunda.

Oricum, ca opinie personala, solutia optima pentru antenele instalate pe piloni este cea care ar fi cea mai sigura si mai fiabila, adica comutarea cu relee, chiar daca nu permite control si variatie continue.

GL & 73!

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Ajutor - Comanda electronica a inductantelor

Mesajde yo8rxp » Vin Iun 11, 2021 1:44 pm

Multumesc Adrian, multumesc Traian
Doar de 2 directii am nevoie momentan si nu este necesar variatia inductantei ci pur simplu 1 uH sau scurt. PWM 1Khz a fost arbitrar scosasa din caciula cu presupuneri, cu siguranta ca voi testa de la 1 Hz pana mai sus sa vad ce se intampla cu factor divers de umplere golire, un arduino cu libraria de PWM fiind mai mult decat suficient.
Pentru inceput voi achizitiona cateva bucati HMC784 si voi face un prim test doar cu o inductanta pusa pe elementul parazit sa vad efectiv ce se intampla, dar asta abia peste 2 luni.
Daca nu apar produse de mixaj nedorite voi continua cu abordarea.
Integratul de mai sus zice ca suporta comutare T/R 10W LF to 4 Ghz cu citez " High Third Order Intercept: +60 dBm la Two-tone input power = +27 dBm each tone) deci posibil sa fie ce trebuie.
Multumesc tutor pentru sfaturi, va doresc succese si sa auzim de cele bune !
GL si 73 ! Gabriel


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator