Acordul antenei fara a emite

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Acordul antenei fara a emite

Mesajde YO4BKM » Vin Iun 18, 2021 9:11 am

Schema este publicata de DL1DA in revista CQDL nr. 11/2010.
Dispozitivul de acord se monteaza intre tuner (sau orice alt dispozitiv de adaptare) si antena. Principiul este cel al puntii. Pe pozitia “Acord” antena se leaga in bratul unei punti iar alimentarea puntii se face cu putere redusa. Se regleaza tunerul pana la echilibrarea puntii (instrumentul arata zero), apoi se comuta pe “Trafic”, unde toata puterea emitatorului trece in antena.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Acordul antenei fara a emite.jpg
Acord antena la putere redusa
Acordul antenei fara a emite.jpg (45.02 KiB) Vizualizat de 4454 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Acordul antenei fara a emite

Mesajde YO7CKQ » Vin Iun 18, 2021 12:41 pm

Salut!
O idee interesanta, TNX!

Cred insa, ca dispozitivul trebuie intercalat intre TRX si intrarea in tuner. Portul de jos ar trebui redenumit in "antena prin tuner" sau "intrare tuner"

Cu comutatorul in pozitia "acord" TRX debiteaza fericit pe sarcina artificiala de 50 ohmi. O mica fractiune din putere este preluata de divizorul rezistiv format din rezistorul de 1500 ohmi si rezistenta echivalenta a puntii de masura. La o socoteala pe repede inainte, cam 1 mW. Se opereaza AT-ul, care va transforma impedanta complexa a antenei in 50 omhi (caz fericit). Atunci puntea este in echilibru si indicatia pe instrument aproape zero.

Cu comutatorul in pozitia "trafic" emitatorul debiteaza direct in intrarea in tuner, gasind fericit cei 50 de ohmi de mai sus.

Miliwatul disponibil, in procesul de acord, pe punte se imparte pe cei trei rezistori de 51 ohmi si antena. Deci, in antena sunt radiati cam 0.25 mW.....Nesemnificativ!

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Acordul antenei fara a emite

Mesajde YO4BKM » Vin Iun 18, 2021 3:26 pm

Din pacate, de doua luni sunt la tara (Berca/Buzau) iar revistele sunt la Braila unde eu ajung mult mai tarziu, spre toamna. dar retin ca prea multe explicatii nu se dadeau.
Eu inteleg ca functioneaza astfel:
Antena este o latura a unei punti dezechilibrate iar puntea nu are niciun sistem propriu de echilibrare, ci doar pentru evidentiaerea dezechilibrului. Tunerul care alimenteaza puntea devie o sursa a carei impedatnta de iesire se modifica din reglaje pana ce puntea cu antena va fi echilibrata. Lucrurile stau cumva invers in comparatie cu o punte alimentata de la o sursa cu impedanta de 50 Ohm si echilbrata din reactantele ei, aici echilibrul puntii se face prin modificarea impedantei de iesire a sursei. Parea mea! O sa incerc sa-i fac si un calcul, mai ales ca urmeaza o minivacanta ... chiar si pentru treburile gospodaresti, nu si pentru hobby.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hbn
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mai 30, 2011 6:47 pm
Contact:

Re: Acordul antenei fara a emite

Mesajde yo3hbn » Sâm Iun 19, 2021 11:15 am

Salut DR OM!

Puntea de acord e o solutie clasica, da.
Intre timp VNA a devenit o scula accesibila, cu care se poate regla antena la puteri de ordinul mW. Avantajul e ca ofera o interfata grafica, vezi efectiv cum aduci antena la rezonanta - ceea ce usureaza mult procedura. Cu puntea... dai controalele tunerului spre stanga, spre dreapta in speranta ca vei nimeri...
73! Tudor

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Acordul antenei fara a emite

Mesajde YO7CKQ » Sâm Iun 19, 2021 12:14 pm

Salutare

Tunerul nu acordeaza antena, el doar transforma impedanta complexa a antenei la frecventa de lucru in cauza, in ceva rezistiv apropiat de 50 ohmi si lipsit de componenta reactiva, in care TX-ul poate debita puterea maxima fara probleme. Costul operatiunii este atenuarea de insertie, adica pierderea de putere.

Este adevarat ca VNA-urile s-a ieftinit mult (functie de performanta) si indicatorul panoramic este un mare plus. O solutie buna daca nu esti vecin cu ceva emitatoare HF/VHF ;)

Exista si o solutie foarte simpla si ieftina dar care a fost uitata: Puntea de zgomot
noise bridge.jpg


Se fac modificarile simple din schema lui YO4BKM, in zona de comutatoare, si este operationala. Transceiverul este folosit doar pe receptie ca indicator de nivel. Tot asa, se introduce intre transceiver si intrarea in AT

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Acordul antenei fara a emite

Mesajde yo4hgx » Sâm Iun 19, 2021 9:52 pm

59679A1F-F51C-4A83-9701-589DE2F44245.jpeg
K1SWL noise bridge


Un proiect simplu si functional, K1SWL (smallwonderlabs) noise-bridge.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori