Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Lun Iul 05, 2021 10:40 am

Salutare,

David (N7DDC) a dezvoltat un nou tuner automat destinat pentru lucrul in QRP, compatibil cu statiile Icom (in special cu IC705).
Tot proiectul este disponibil pe adresa de github: https://github.com/Dfinitski/ATU-10-10W ... enna-tuner
Aici se gasesc fisierele sursa (pentru cine mai doreste sa modifice in cod), fisierele .hex, fisierele pentru cablaj cat si cele pentru executia lui (gerber).
In final va rezulta un tuner cu o carcasa de 100x71x25mm, acumulator inclus (de tipul 14500), relee latch... numai bun de portabil & qrp.

David are si un canal pentru discutii la https://groups.io/g/ATU100
Alte informatii cat si discutii in limba rusa se mai pot gasi si pe forumul rusesc la http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... E%F2-N7DDC

Costuri de executie... nu am calculat (desi exista si un BOM), dar pentru placerea de a construi cat si folosirea lui in portabil te poate face sa incepi acest proiect.

Personal folosesc versiunile de 100W cu relee clasice, dar si o alta versiune de tuner cu relee latch.
Pentru qrp & portabil folosesc versiunea cu relee latch dar cu firmware-ul (si puntea tandem) modificat pentru un raport de 1:5.

Succes celor ce vor construi acest tuner, pare o alterantiva mai ieftina la tunerele mAT-705 (si altele).
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Mie Noi 17, 2021 9:39 pm

Salutare!

Pentru ca m-am apucat sa construiesc acest tuner, imi puteti spune de unde as putea cumpara toruri T50-1 (material 1, albastru) ?
Sau, poate are cineva...

Ca o ultima solutie, as putea bobina pe doua toruri T50-2, asta daca spatiul imi permite.

In alta ordine de idei, obiectul este cam 80% lipit, controlerul pentru incarcarea firmware-ului este si el programat (dupa ce mi-a mancat o zi, din vina pc-ului HI), iar programarea controlerului principal... floare la ureche (dupa ce primul a fost rezolvat).
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo5oft
Mesaje: 130
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo5oft » Joi Noi 18, 2021 9:48 am


Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo7mr » Joi Noi 18, 2021 9:55 am

Salut voios de radioamator !

atractiv si interesant...
- care este domeniul de impedante - plaja - pentru care acest dizpozitiv ( device ) poate sa faca adaptarea unei antene ? Multumesc pentru raspuns !

- cu prietenie, Marian - YO7MR
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Joi Noi 18, 2021 1:20 pm

@Tibi, multumesc de info, din pacate T50-1 nu au/nu am vazut.
Inca mai caut... pe aici prin YO.

@Marian, tunerul e de scurte, dupa cum zice si autorul HI.
Plaja de impedante, nu a fost verificata/masurata; proiectul autorului nu este unul comercial in care sa ofere si detaliile acestea.

Eu am construit varianta de 100W, cat si o varianta qrp si pot spune ca sarmele mele (de rufe), au fost trase fara probleme. Un EFHW de 20m a fost "tras" oriunde in intervalul 80 - 10m; in 160m swr-ul a fost coborat destul de acceptabil. Oricum asta e un "raport" subiectiv.

Algoritmul tunerelor lui n7ddc este acelasi, timpul de acord este in general de 1...2 secunde.

Toata documentatia se gaseste aici: https://github.com/Dfinitski/ATU-10-10W ... enna-tuner
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo7mr » Joi Noi 18, 2021 2:49 pm

Multumesc pentru raspuns !
- desigur cunosc ca este pentru US,
insa la o asa lucrare radioamatoriceasca si nu comerciala, plaja impedantelor de iesire este importanta pentru oricine si intotdeauna, oricare ar fi producatorul, mai ales ca a fost conceput pentru acest scop,
bine ca ne spune tensiunea de alimentare, greutatea, dimensiuni, etc. insa nimic despre domeniul de lucru - impedantele de la iesirea sa.
- din diverse surse, mi-a atras atentia valoarea mica a inductantelor si faptul ca utilizatorii fug de antenele L/2 considerate " periculoase " ( eu stiu de ce ) care desigur, sunt mai eficiente radio. decat cele scurte dar preferate in aceste cazuri.
- imi place realizarea, l-am.avut in mana, este o bijuterie, parca nu ai vrea sa te atingi de el, ca sa nu strici ceva, consider totusi ca merita toate cheltuielile si.efortul. numai daca ar fi fost remote - de distanta, altfel de fosit pe masa, exista variante mult mai simple, doar cu o bobina si un condensator, manual, accesibil, ieftin.
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo5ld » Joi Noi 18, 2021 3:00 pm

Daca aveti un corespondent Fairrite, aceste toruri se pot comanda de pe Mouser. La comenzi de peste 200 RON este transport gratuit din SUA (fara extra taxe).. Mult mai ieftin decat cele autohtone :)
Oricand se gasesc ceva componente care adaugate in cos se ajunge usor la 200 RON, hi.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Joi Noi 18, 2021 4:11 pm

Dani, de pe mouser am mai comandat si eu, dar ori nu am cautat bine, ori nu am gasit.
Desigur ca surse sunt, totusi prefer YO in prima faza (in speranta ca are cineva prin sertar HI) sau din EU.
Ms!

Marian, chiar mi-ar place sa vad ceva foto cu acest tuner, de la tine sau de la altcineva... nu cred ca sunt primul care il face :lol:
Dupa ce am dat comanda pentru PCB, 2 bucati sunt date prin YO, altul asteapta un posibil stapan. Cum ziceam, mi-as dori ca si cei ce au construit aceasta versiune sa intre in discutie aici.
In ceea ce priveste partea de remote, aceasta versiune nu stie asa ceva. Aceasta versiune stie sa faca acord daca swr-ul trece cu 1.3 fata de ultimul acord, dar controlerul va intra in sleep dupa 30 minute de la ultima detectie de RF, si nu prea stiu cum ai putea sa-l trezesti din somn cand tunerul il agati pe antena.
Pana la urma acesta este un tuner QRP, facut sa stea langa transceiver, in special pentru cei iubitori de iesiri in natura cu scule de scurte dupa ei.
Prima versiune de tuner e gandita sa o pui la baza antenei si sa faca tot ce trebuie, asta nu.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Joi Noi 25, 2021 12:00 pm

Salutare,

Pana la urma T50-1 am gasit pe rf-microwave.com.
Chiar daca nu am pus mufele aferente, am testat tunerul si functioneaza conform asteptarilor.
Cine este interesat de QRP, este ideal ca si dimensiuni, consum de curent, etc... recomand.

Pentru cine este interesat de parametri, il poate construi si masura dupa dorinta.
Cine are nevoie de un sfat, ajutor in constructie/programare, cu placere il ajut.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Tuner automat QRP-10 10W - N7DDC

Mesajde yo6rk » Lun Aug 15, 2022 3:13 pm

Autorul acestui tuner a definitivat o noua versiune de firmware (1.5). Desi nu am facut inca upgrade, unii utilizatori raporteaza ca este mult mai bun decat precedentul. Practic autorul a imbunatatit algoritmul de acord.

Firmware-ul se poate descarca de aici: https://github.com/Dfinitski/ATU-10-10W ... n/Firmware
Se poate alege varianta .zip direct compilata (.hex) sau pentru cine doreste sa-si compileze singur... exista si folderul cu codul sursa.

Succes!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori