Adaptare antena la FT-450 D

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Adaptare antena la FT-450 D

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 28, 2022 10:48 am

Te salut! draga Tavi si scuze! pentru "percutia" mea intirziata-hi! la acest subiect,dar abia acum l-am citit.Si mie mi s-a intimplat ceva asemanator,doar ca pe/in gama de u.u.s.,mai exact pe/in banda de doi metri,la o statie de tipul FT-2900E de la Yaesu,setata pe/la puterea maxima de iesire (75W). Cuplata direct pe/la o antena industriala dual band (145+435 MHz) de tipul X-50 de la Alan Midland, identica cu cea similara de la Diamond,r.u.s. era de 1/1,4-1,5,fapt care m-a determinat sa-mi construiesc un mini-adaptor manual de antene cu o structura/schema in PI,folosind numai materiale de cea mai buna calitate,doua capacitoare semi-variabile rusesti cu aer (5-50 pF) pe calit si sirma din cupru argintata groscioara-hi! (2 mm),cu care pot aduce r.u.s. la 1/1 oriunde in banda,desi nici nu mai este nevoie,dat fiind ca la ambele capete ale benzii r.u.s. creste doar pina pe la 1/1,1.Dupa o transa de emisie ceva mai lunga (4-5 minute) pe frecventa de 145,225 MHz,am constatat ca r.u.s. a crescut de la 1/1 la circa 1/1,2-1,3,dar pe receptie revenea in citeva minute la valoarea initiala de 1/1,fenomen care se repeta sistemic dupa care fiecare transa de emisie ceva mai lunga.Dat fiind ca impedanta antenei si a cablului coaxial (AirCell 50) sint si-evident!-ramin constante,explicata pe care am gasit-o este ca cea care se modifica din cauza termica este impedanta de iesire a statiei, care conduce la-si determina-"stricarea"-hi! r.u.s.,ce crezi? 73!,Nelu

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Adaptare antena la FT-450 D

Mesajde yo7mr » Lun Feb 28, 2022 4:07 pm

Salutare !

- conform titlului, in ultima postare
s-a deviat usor de la US la UUS,
diferenta nu este mare, pentru ca femomenul se pare ca este comun...hi...

- cat despre fenomenul cu modificarea rus la antena verticala pomenita, se pare ca de vina sunt condensatori ceramici din constructia antenei, situatie intalnita frecvent de alti radioamatori, rezolvata prin inlocuirea acestora cu bucati de cablu coaxial. Succes !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Adaptare antena la FT-450 D

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 28, 2022 4:40 pm

Fenomenul descris este posibil practic la orice frecventa,poate fi intradevar datorat si calitatii ne-corespunzatoare a capacitoarelor mai sus amintite sau chiar calitatii slabe a izolatiei cablului coaxial utilizat,desi la un cablu coaxial de tipul AirCell-50 si la o putere de 75W nu se poate pune aceasta problema,dar atunci cum altfel se poate explica ca se manifesta identic si la antene de tip g.p. sau "triple leg" la un r.u.s. de 1/1,deci unda reflectata ne-existind,nu are nici o contributie termica,si care antene nu au in componenta nici un fel de capacitoare...

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Adaptare antena la FT-450 D

Mesajde yo2cfs » Vin Mar 04, 2022 2:08 am

Mai are un pic de efect si curentul ala de aprox 1,2A care circula pe acolo in caz de 75W.
Patit exact aceeasi manifestare, tot in 2m, de la un cablu "de calitate", doar ca acolo plecam de la 1:1 la rece si dupa un timp crestea.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori