Potentiometru dublu

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Potentiometru dublu

Mesajde YO3AOE » Lun Mar 07, 2022 11:16 pm

Rog pe cine stie,sa-mi comunice si mie daca a gasit/vazut undeva la vinzare potentiometre duble, adica doua potentiometre montate alaturat (unul in continuarea celuilalt),cu actionari separate prin doua axe coaxiale,unul de 6mm si celalalt-central-de 4mm diametru,fiindca eu nu am gasit decit tandem.Precizez acest lucru fiindca observ ca in prezent se face o confuzie generalizata-cel putin la comerciantii de profil-intre potentiometrele duble,ca si cele mai sus descrise,si cele de tip tandem, doua potentiometre-identice sau nu ca valoare-actionate simultan/sincron cu un singur si acelasi ax comun.Cu multumiri anticipate,Nelu

YO4RYZ
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 27, 2017 5:42 pm
Contact:

Re: Potentiometru dublu

Mesajde YO4RYZ » Mar Mar 08, 2022 10:34 am

Am facut comanda de 2 astfel de potentiometre pe ebay (primite in conditii bune, funcioneaza excelent), se gasesc acolo. La noi in tara nu stiu daca susnt sau au fost vreodata. 73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Potentiometru dublu

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 08, 2022 3:11 pm

Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Potentiometru dublu

Mesajde yo7fws » Mar Mar 08, 2022 3:43 pm

Potentiometre cu ax dublu, ca in poza de mai sus, se gaseau cindva in radiocasetofoanele auto. Reglau volum-balans sau volum-ton. Incercati pe OLX sau prin tirgul de vechituri. O alta optiune ar fi Elforum la rubrica vinzari. 73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Potentiometru dublu

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 08, 2022 7:12 pm

Buna! seara si multumesc! tuturor pentru idei,sugestii si trimiteri,da,cred ca varianta cu E-bay este cea mai "productiva"-hi!,mai ales fiindca cea de la "Magazinul de muzica" este exagerat-spre inadmisibil-de scumpa,asa ca l-asi ruga pe YO4RYZ sa-mi trimita denumirea/expresia pe care a folosit-o pentru cautarea pe E-bay.Cu multumiri anticipate,Nelu.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori