Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Lun Oct 24, 2022 7:21 pm

Sara buna,

Deoarece de ceva vreme m-a apucat microbul cu SO2R m-am hotarat sa proiectez o interfata SO2R care sa convina scopului propriu.

La baza acestei interfete sta un ATMEGA328 (tip Arduino Nano) care se ocupa de toata logica de comutare. Interfata este bazata pe protocolul OTRSP care este suportat de majoritatea programelor de logare pentru concurs (N1MM, WinTest, DxLog ..etc)

Ca functionalitati (in cazul in care nu sunteti obisnuiti cu ideea de SO2R):

- comunicatia se face serial

- compatibilitate integrala cu protocolul OTRSP - orice program de logare care este compatibil OTRSP poate sa foloseasca aceast interfata (si 99% dintre programele de logging existente sunt compatibile)

- rutare semnal AF in functie de focusul ferestrelor de logare - se poate alegere sa auzi radio 1 in ambele casti, radio 2 in ambele casti si stereo (radio 1 casca dreapta / radio 2 casca stanga)

- rutare accesorii la radioul care detine focusul de emisie (mutare pedala/buton ptt, cheie telegrafica si microfon)

- contine doua decodoare de banda pentru cele doua radiouri astfel incat pot fi automat comandate filtre bandpas (de altfel necesare pentru aceasta metoda de operare) sau filtre bandpass impreuna cu antene pentru fiecare banda sau alte echipamente ce se doresc comutate la schimbarea benzii

- contine cateva elemente de siguranta: de ex daca ambele transceivere se afla in aceiasi banda emisia este suspendata si nu se poate actiona PTT sau cheie telegrafica - accesul la ptt sau cheie va fi posibil dupa mutarea unuia dintre cele doua transceivere in alta banda.

- posibilitatea de utilizare manuala (fara ajutorul unui soft de logging)

- afisarea real time a informatiilor pe un LCD incorporat.

- intrarile audio sunt izolate cu trafuri pentru a evita buclele de masa

- toate accesoriile sunt comutate in totalitate (inclusiv conexiunile GND) pentru a evita buclele de masa

- comutarea audio se realizeaza cu elemente SSR de la Vishay (opto-fet) pentru o comutare fara zgomot, izolarea oferita fiind de 5000GOHM

Si alte cateva ... functionalitati pe care o sa le comunic la momentul cand interfata va fi gata.

In acest moment, carcasa din tabla de aluminiu de 1.5mm grosime a fost trimisa la executie (taiere laser si indoire) - vopsirea in camp electrostatic o sa o realizez in atelierul propriu.

Cablajul este si el gata si urmeaza sa fie trimis spre executie.

Proiectul va fi publicat pentru a putea fi realizat si de alti radioamatori (totusi cablajul cred ca trebuie facut indistrial). Softul care guverneaza aceasta interfata va fi si el publicat dupa ce va trece de verisunea beta in format binar (pentru a fi direct incarcat in placa cu microcontrolerul).

Pana atunci cateva fotografii cu cablajul gata proiectat si randarea 3D a proiectului mecanic (carcasa, capac, placa circuite etc.)
Cred ca undeva la jumatatea lunii Noiembrie, prima unitate va fi gata.

73 DE YO3HEX


RENDER11.png


RENDER12.png


RENDER13.png


PCB_FINAL.png


PCB_FINAL2.png

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde n2yo » Lun Oct 24, 2022 8:31 pm

Felicitari! Pare sa fie un proiect foarte reusit.
Sugestie: poate ar fi bine ca interfata sa contina si un generator CW care sa poate fi controlat din programul de concurs si/sau de la un buton de pe panoul frontal (ma refer la viteza).
Dupa ce inchei proiectul, poate faci un bilant privind costul total.
Sper sa poti folosi interfata in CQ WW DX CW.

73 de Ciprian N2YO

YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Lun Oct 24, 2022 8:41 pm

Salut Ciprian,

Multumesc frumos - da poate fi inclus si un keyer, insa in cazul meu ambele transceivere sunt conectate prin USB la N1MM care se ocupa de partea de keying - de cand l-am folosit nu a dat gres (mai ales ca pana la urma partea de keying nu este intensiva dpdv proc, insa trebuies niste setari suplimentare pentru USBul pe care ruleaza)
In acest caz nu am considerat necesara o chestie redundanta.

Ca bilant de realizare, probabil undeva la 200 de euro partea fara manopera.... daca cineva este interesat probabil ca putem discuta, insa acest proiect a fost luat ca pe o provocare de realizat si am dorit sa introduc partea de band decoder direct in interfata (din cate stiu eu majoritatea folosesc BD separate)

Ehhh... o sa vedem ce iese la final :)

73 DE DeX YO3HEX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde n2yo » Lun Oct 24, 2022 9:08 pm

Un argument pentru introducerea butonului de viteza CW este acela ca atunci cand nu se foloseste un program de log care controleza CW (adica in afara concursurilor, deci cand nu se foloseste N1MM), trebuie folosit un alt keyer decat cel din program. Posibil ca transceiverul sa aiba keyer inclus, dar trebuie activat etc. Atunci cand cutia SO2R este conectata la transceivere in permanenta, utilizarea unui singur keyer central cu un buton accesibil pentru modificarea vitezei este cea mai confortabila solutie, caci ofera independenta de programul de log si/sau transceiver. Asta este experienta mea personala, eu folosesc YCCC SO2R+.

73 de Ciprian N2YO

YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Lun Oct 24, 2022 9:18 pm

Da este un argument pro - o sa ma uit sa vad daca pot sa scriu un keyer care sa poate fi folosit. Ca idee atunci cand interfata este oprita (nici nu trebuie alimentata) toate accesoriile sunt asignate automat catre TCVR1 - eu cheia de ex o am conectata la transceiver si folosesc keyerul din el, dar da poate merita pus un keyer intern in cazul in care cineva doreste sau nu are un keyer in transceiver si are doar intrare de streight key.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 25, 2022 10:44 pm

Salut Gabi !
Fain proiectul, dar vis a vis de keyer trebuie sa ai in vedere ca 328 nu are decat fix 2 pini de IRQ.
Daca e sa scrii cod keyer cu memorie de 1 semn, va trebui sa te bazezi pe millis() delta legat de IRQ callback nu cum fac altii cu sleep() care este pentru copii de gradinita. In cazul in care vei avea nevoie de alte IRQ legate la PTT pentru fast switch sau orice combinatie ar fi plauzibila , 328 deja este putin cam limitat cu doar 2 pini. Mare grija la bugetarea resurselor / event pe seriala caci vei avea multe gunoaie de la N1MM care este foarte vorbaret de fel. Poate ca un esp32 ar fi fost mai util si expandabil dat fiind ca toti pinii suporta attchInterrupt().
Ai pup iu, 73 si succes !
Gabriel YO8RXP

YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: Interfata SO2R proiectata de YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Lun Oct 31, 2022 10:39 pm

Un mic update ... asteptand cablajele am facut cateva teste sa vad ca totul se potriveste asa cum trebuie... se pare ca pana acum totul corespunde.
Urmeaza plantarea pieselor ... si testarea.

73 DE YO3HEX

313408092_3409582642609398_4538376592718668294_n.jpg


313361665_3409582699276059_8553325664190074178_n.jpg


313411042_3409582729276056_4230897446105835277_n.jpg


312400232_3409582772609385_8773278819846115020_n.jpg


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori