Un radio simplu

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Un radio simplu

Mesajde YO4PX » Joi Iun 16, 2011 12:15 am

În timpul celui de al II-lea Război mondial soldaţii americani aflaţi pe front îşi construiau radiouri de o simplitate extraordinară pentru a asculta ştirile transmise de posturile ţărilor aliate. Acestea erau făcute din materialele care le stăteau la dispoziţie şi erau suficient de mici pentru a încăpea în buzunarele uniformelor lor.
Continuare si video la
http://yo4px.blogspot.com/2011/06/un-radio-simplu-video-in-timpul-celui.html
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com
Fişiere ataşate
MakeProjects.gif
MakeProjects.gif (5.16 KiB) Vizualizat de 9530 ori

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde yo2dno » Joi Iun 16, 2011 3:42 pm

N-ar fi mai potrivit sa citim sau sa vedem aici, pe site, articolele si filmele pe care ni le prezinti, in loc sa gasim doar link-uri spre blogurile personale ?

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde YO3IBW » Joi Iun 16, 2011 9:46 pm

Eh yo2dno, YO4PX isi promoveaza propriul blog prin intermediul forumului, a grupului de Yahoo, etc. Nimic rau in asta doar ca, cel putin aici, datorita inactivitatii de pe forum promovarea pare un pic abuziva. Dar daca nu deranjeaza pe nimeni (cel putin pe mine), nimic rau in asta. Domnul Francisc, chiar daca uneori pare destul de acid, scrie lucruri foarte interesante. ;)

73!
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde yo2dno » Joi Iun 16, 2011 9:54 pm

Nu-i nici un bai ca isi promoveaza blogul. Doar ca uneori e prea mult. Daca nu am fi redirectionati de fiecare data n-ar fi nici o paguba. Poate doar pentru site, care ar avea, probabil, mai multa activitate daca vizitatorii ar gasi aici articolele, nu doar directionari catre alte zone, directionari care de cele mai multe ori sint pescuiala de click-uri. Sigur, daca altfel nu se poate, ma voi bucura si eu mai departe de aducerea in atentie a unor scrieri interesante...

P.S. Aciditatea, dupa parerea mea, e un lucru bun. Lincezeala intelectuala si frica de opinii diferite e deranjanta. Am avut experiente de genul asta pe site/forum. Doamne-fereste sa iesi din rind cu vreo parere, ca dracu' e-al tau, desi cel cu opinia separata poate fi bine-intentionat. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca atunci cind exista pareri diferite si discutiile sint mai vioaie. Altfel, ca acum, pauza si plictiseala...

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde yo5osf » Vin Iun 17, 2011 7:27 am

In primul rand ii multumesc amicului nostru yo4PX pentru toate info. Spre informarea celor care nu stiu, mult peste 90 % din cei care au o pagina de internet de tip blog, castiga lunar peste 2000 EUR, cu conditia sa fie vizitata pagina, zilnic, de ... o multime de oameni... dar cu o mana de radioamatori... nus ce se poate face... nu prea multe. Asteptam noi info de la yo4PX, la fel de ... spumoase... de la o vreme... societatea nu iti mai permite sa stai sa cauti info, dar daca cineva are timp... este la pensie... ne bucuram sa ne dea si noua info din ce mai gaseste/ citeste.

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde YO4PX » Vin Iun 17, 2011 9:02 am

Răspuns pentru YO5OSF: Poate aţi observat că pe pagina mea de internet am eliminat orice posibilitate de reclame care ar fi introduse automat de Google, pentru ca acestea să nu se interfereze cu articolele publicate. Aceste reclame (prin programul oferit de Google/Blogger numit AdSense) ar produce niste mărunţiş, de care eu nu am nevoie. Aşadar blogul meu nu produce nici măcar o para chioară, este un demers totalmente non-profit. Asa cum am mai explicat cuiva recent, nu sunt deloc preocupat de numărul accesărilor. Zece cititori care vizitează blogul zilnic şi citesc tot ce public sunt pentru mine muuult mai valoroşi decât 1000 de vizitatori care citesc doar titlurile, sau nici măcar pe acelea şi trec mai departe. Cât priveşte timpul necesar redactării, acesta nu-mi prisoseşte nici mie şi trebuie "rupt" din cel dedicat altor preocupări ... Mulţumiri pentru aprecieri.
Sumarul articolelor (375) clasificate pe domenii la
http://link-yo4px.blogspot.com/2010/03/sumarul-articolelor-concursuri-si.html
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde YO3IBW » Vin Iun 17, 2011 11:47 pm

Si eu am blog, si-mi cumpar din ceea ce castig de pe urma acestuia in fiecare luna un Yaesu FT950! :lol: :lol:
Scuze, nu m-am putut abtine. :D
PS: YO4PX, inca odata, mult succes cu blogul! ;)
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde YO6EX » Sâm Iun 18, 2011 11:38 am

Eu am 3 bloguri şi un sait (www).
Câştig mai mult decât 3IBW.
În fiecare lună schimb şi căte un Optibeam... :lol:

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde yo5osf » Sâm Iun 18, 2011 3:52 pm

Iar ne deplasam de la subiect... ce le mai place romanilor sa se deplaseze de la subiect... Pentru yo3IBW, asa cum am zis in celalalt mesaj, pentru cei care nu stiu .. iata un "vecin" de al tau care castiga 2000 EUR/ luna din aceasta activitate http://www.adihadean.ro/, asta doar un exemplu, daca intr-adevar nu stiai de astfel de castiguri, dar m-as mira sa nu stii, pentru ca sunt multi " vecini " de ai tai care fac asa ceva... asa ca raman la ideea: ce le mai place romanilor sa " fuga " de la subiect. Este adevarat ca in exemplul dat... sunt mult mai multe informatii ... de interes general... cu radioamatorii... nu faci cine stie ce bani, asa cum am zis si in celalat mesaj. In general in radioamatorsim.. in loc sa razi.. trebuie sa te abtii si sa spui HI. Ascultati, ascultati si iar ascultati, un alt slogan bun pentru radioamatorism. Asta nu inseamna sa nu te prezinti in 40 m, unde este tata lor, " vecinul " tau yo3YX. Cand " te prind " prin 40 m, o sa iti trimit o naveta de bere, de la Sudrigiu, asa ca ... vezi cum iti acorzi antenele. Pana atunci...vor veni din alte tari radioamatori sa lucreze pentru yo...cum s-a intamplat inainte de anul 2000, rusine mare... daca mai exista rusine la romani.

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Un radio simplu

Mesajde YO3IBW » Lun Iun 20, 2011 9:09 am

YO5OSF, nu am negat faptul ca nu s-ar castiga din online, blogu' despre mancare a lu' nenea ala e ghiftuit de reclame de unde este evidenta dorinta de monetizare a ocupatiei lui. Dar vezi tu, felul in care ai precizat aceasta monetizare de "mii da' euro" a sunat foarte general. Nu toti cei cu bloguri isi fac o afacere din lucrul acesta. YO4PX nu are nici macar reclama de la Google, de unde scoate dn Francisc bani? Si pana la urma daca-i scoate de undeva, bravo lui!
Pe mine personal nu ma intereseaza acest aspect, asa cum si radioamator.ro are reclame, foarte bine doar orice munca trebuie rasplatita daca se cere acest lucru.
Ca din radioamatorism in YO nu prea se produc bani, este alt aspect. La noi nu se fac bani nici sa ne sustinem putinele radiocluburi pe care le mai avem d'apai sa traiesti personal din ocupatia aceasta, si aici ma refer strict la radioamatorism nu "derivatele" acestuia cum ar fi folosirea cunostiintelor radio in domenii profesionale.
De la YO3YX spre sfarsit, te-am pierdut. Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui dar ma rog...

Dar haideti sa nu mai aberam. O saptamana faina tuturor! ;)
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori